PDA

View Full Version : CE imi place si CE NU imi place in America !


Alex4you
04-12-2004, 12:05 PM
Subiect deschis la sugestia Mihaelei Iacob care impreuna cu mine va invitam pe totzi sa ne spunetzi SINCER si fara IPOCRIZII exact ce va place si ce NU va place in America !
Hai sa dau tonul la cintec ...
CE NU IMI PLACE:
1. Ditai hania de tzara si nu dau asigurari medicale gratuite sau by default nici macar la noi nascutzi dar sint impotriva avorturilor.
2. Nu dau asigurari medicale celor nevoiashi dar ii tzin pe imputzitzi si putori pe welfare pe buzunarul nostru.
3. Sistemul scolar nu tzine contul de paritatea anului de invatzamint ci de grupa de virsta astfel incit majoritatea romanilor care vin cu copii de scoala in state sint cam obligatzi sa ii inscrie intr-o clasa superioara decit cea curenta.
4. Diplomele de asistente medicale nu sint recunoscute din prima decit daca vin din Filipine ca si cum asistentele romance invatza anatomia extraterestrilor.
5. Diplomele in general nu sint recunoscute decit dupa echivalari si oareshce diferentze (depinzind de caz si de profil) in schimb daca esti olimpiard la matematica/fizica/samd pe faze internatzionale atunci chiar numai conteaza diploma, basca nici daca ai terminat scoala.
6. Nu ai voie sa bei bere pe plaja sau la iarba verde dar in schimb se bea mai dihai ca in Romania, nu ai voie sa ai bautura la vedere dar ai voie sa o tzii intr-un brown bag ca si cum copilul ala de 5 ani care te ve de nu stie ce e cu brown bag-ul ala.
7. Daca ai fetitza de la vreo 3 ani nu o potzi duce la plaja decit in costum de baie cu sutien ca altfel li se scoala nivelul politic la baietzii care poarta izmene pina sub genunchi pe post de costum de baie. Daca portzi Speedo's adica clasicul slip barbatesc din Romania atunci esti considerat poponar.
8. Tzi se cere experientza atunci cind te angajezi dar nimeni nu itzi da sansa sa o faci, iar daca itzi pui experientza din Romania atunci esti intrebat (ca in cazul meu) daca aveai calculatoare la munca, daca erau la fel si daca softul era la fel ca si aici.
9. Managerii din retail tre sa fie pupincuristi ca sa isi poata face treaba in sensul in care peste tot se promoveaza "clientul are intotdeuna dreptate" chiar si atunci cind returneaza lucruri folosite chiar si dupa un an doar pe baza chitantzei de cumparare. Daca vedetzi intr-un magazin pe cineva care darima ceva pe jos si apoi pune la loc atunci ala fie e roman fie e european.
10. Desi e o tzara democrata chestia cu P.C.R.-ul se aplica la fel ca in Balcani. Ai pe cineva sa te recomande pentru un job atunci treaba e pe jumatate rezolvata. Nu mai ramane decit sa stii sa te descurci in engleza si sa faci impresie buna.
11. Multzi ipocritzi in clasa de mijloc (ignoranta) care sint ofuscatzi de emigrantzi - chestia asta n-am auzit-o niciodata de la un nativ american (indian).

.... am sa mai editez in timp si am sa mai adaug aici dupa cum imi mai vin ideile ....

CE IMI PLACE
1. Daca itzi vezi de treaba si muncesti asha cum ai fost invatzat la mama acasa atunci ajungi mai repede sus si mai bine ca media americana - e doar parerea mea !
2. La aceeasi munca pe care o prestai in RO aici potzi avea mult mai mult.
3. Imi plac drumurile de aici, conduci fara probleme, stii unde mergi, pe unde ajungi, nu tzi-e frica de carutze samd.
.... ma mai gindesc si mai adaug si aici ....

Duduka
04-12-2004, 04:32 PM
Super, Alex, m-am amuzat copios...mai ales ca unele chestii nici nu le stiam...ca de pilda chestia cu slipul...cati bieti romani, ajunsi pe plaje cu slipul din Romania, n-or fi fost priviti chioras de pudicii de americani?
Ce-mi place si ce nu-mi place am mai scris intr-un mesaj candva si detest sa ma repet, o sa incerc sa gasesc alte puncte pentru lista alba si cea neagra.
:D Uite, de pilda, eu n-am vazut nici un om beat in 4 ani jumate pe strazi. Stiu ca beau de rup si ca mai ales conduc bauti insa eu una n-am vazut pe nici unul clatinandu-se sau cazut pe trotuar.
:D Imi place traiul lor confortabil, cu masina de spatat si de uscat in casa, cu electonice de toate mamele, cu microwave si masina la scara.
:D Imi place ca au grija mare de tot ce le-a dat Mama Natura si ca fac bani de pe urma turismului. Spuneam cuiva in Romania, acum 2 ani cand am ajuns si eu sa vad Cheile Bicazului, ca, daca americanii ar avea asa ceva, ar pune o poarta la intrarea in Chei si un ala iesire si ar face bani gramada.
:D Admir la ei corectitudinea si eficienta postei, faptul ca platile se fac prin corespondenta, ca nu se pierde nimic niciodata, ca o scrisoare in interiorul Statelor, de oriunde ar fi expediata si oriunde ar trebui sa ajunga, nu face mai mult de 24h.
:D Imi place ca angajatorii sunt obligati sa plateasca o data si jumatate orice depaseste 40h saptamanal.
:D Admir metodele pedagogice pe care le folosesc si organizarea institutiilor scolare.

Ce urasc...sovinismul, lipsa de atasament dintre oameni, de solidaritate.
:evil: Urasc tendinta de a vedea in cei ce muncesc niste roboti care nu au voie sa se defecteze niciodata.
:cry: Nu-mi place ca un tuns costa 15-20 $, un vopsit vreo 50 si o manichiura alti 50( de aceea m-am si specializat la domicilu).

O sa-mi rezerv, aidoma lui Alex, dreptul de a reveni cu altele...e greu sa iti amintesti atunci cand bune, rele sunt obisnuinte.

Miki03
04-13-2004, 07:26 AM
[ :bere:

Miki03
04-13-2004, 09:59 AM
:bere:

Bobo
04-13-2004, 10:00 AM
Eu sunt de 6 luni in America, nu cu loteria vizelor din pacate, ci pe jobul sotului si cu viza H4 care nu imi permite sa lucrez; poate nu e cazul sa-mi dau cu parerea, dar am simtit ca trebuie sa raspund, mai ales sa-i raspund Mihaelei, pentru ca ce spune ea seamana asa de bine cu ce spun eu de obicei, lucruri 100% adevarate si intemeiate, dar, daca imi este permis, neconstructive...e vorba de banala vorba cu jumatatea plina.
Nu am copii si nu-mi pot da cu parerea despre scoala elementara din America. Va cred ca e proasta si ca sunteti mai mult decat ingrijorati de ce invata copii acolo; insa avand parinti cu scoala buna romaneasca (nu e ironic, asta e adevarul), ii veti putea supraveghea si indruma la nivel elementar si in liceu; pentru ca la universitate se schimba problema, 10 ani am lucrat in vreo doua universitati romanesti dintre cele mai bune si credeti-ma pe cuvant, copiii vostri va vor multumi ca vor avea diplome de la universitati americane. Si pe mine ma frustreaza ca nu stiu destula engleza si ca s-a dus pe apa sambetei exprimarea elevata pe care o am in limba romana...dar se poate invata la orice varsta si niciodata nu e prea tarziu, iar aici bibliotecile sunt foarte bune si gratuite. Copiii vostri (sau ai nostri daca am sa am si eu vreunul) vor vorbi engleza fara probleme, si de toata ziua si academica si cum vor dori ei.
Zona in care locuiti e alta problema reala; intreb si eu, chiar asa de rau e? In Bucuresti am locuit intr-un apartament inchiriat la Baneasa, zona ff rezidentiala; aici e un complex cu working class apartments, ales sa fie cea mai ieftina oferta, si arata cu mult mai bine decat la Baneasa, trist dar asta e adevarul; majoritatea sunt afro-americani (ce politically correct ma exprim:-)) dar in 6 luni nu am avut nici cea mai mica problema, si neavand masina merg numai pe jos sau cu autobuzul.
Foarte des imi e foarte greu; dar concluzia mea, din lungi lungi zile petrecute la calculator si fara nici o luminita la capatul tunelului, este ca e foarte rau sa nu uitam de ce am plecat; sa stam focused pe ce avem de facut si va veni si luminita...comparatia vesnica potenteaza si mai mult frustrarea, mie asa mi se intampla.
Trebuie sa credem ca se poate; eu cred ca se poate; cat vin eu din sectorul bugetar :-) romanesc, am primit de la firma mare-mare, cunoscuta-cunoscuta, raspunsul: ai green card, te iau; deci..se poate (eu din pacate n-am green card si nu m-a luat, LOL). Totul e sa stii ceva si sa dovedesti ca stii , si asta cui trebuie; daca sansa e 1/1000, ok, trebuie incercat de mii de ori pana se nimereste ala 1 la mie.
Am scris o polologhie cam fara sens, dar am vrut sa ii spun Mihaelei, cu toata intelegerea si cu toata prietenia, ca nu e bine pentru ea sa gandeasca asa, e ca un bulgare de zapada care se mareste, se mareste si nimic bun nu aduce cu el; parerea mea e ca trebuie sa gasim resurse in noi, in relatia cu cei apropiati, barbat, copii, fiecare ce are, si sa oferim in afara imaginea calma si sigura pe sine care are mai mari sanse de succes...
Forumul asta e super-bun; aici vedem ca si altii gandesc la fel, si altii au exact aceleasi probleme, e mai usor asa, mie imi e mai usor; deci eu va tin pumnii tuturor!

Sirod
04-14-2004, 10:04 AM
Imi place in America:

1. Sistemul de E-Banking - adica gestionarea banilor si a finantelor pe Internet (platit bill-uri, urmarit incasarea cecurilor ...etc)
2. Faptul ca pot cumpara aproape tot ce vreau pe Internet - stiu, o sa va ganditi ca nu este safe, dar noi avem un CC pe care il folosim numai pentru asta si are pe el 400$ - daca e sa-mi dea cineva o teapa nu pot pierde foarte mult - pana acum nu mi s-a intamplat niciodata.
3. Faptul ca pot scoate directiile de condus de pe Internet - mi se pare extrem de util
4. Faptul ca pot returna marfa la magazine daca nu se potriveste
5. Imi place CRACIUNUL aici - toate casele sunt impodobite cu luminite si se aud Colinde pe strazi - este o atmosfera ca de poveste

Ma mai gandesc ...

La CE NU-mi PLACE, cred ca ar trebui sa stau o zi sa scriu ...
P.S. Am sesizat ca si la altii, lista cu CE NU NE PLACE e mai lunga decat cealalta ... :)

Miki03
04-20-2004, 05:35 PM
:bere:

Gianina
04-20-2004, 08:22 PM
M-am apucat sa scriu si eu aici desi nu cred ca sunt tocmai cea mai in masura sa spun ce-mi place si ce nu pentru sunt inca incepatoare in ale Americii. Totusi, ca o prima impresie, am ceva lucruri care imi plac si ceva lucruri care nu-mi plac(mult mai putine).

Ce imi place in America?
1. ca e cald si soare tot timpul
2. ca oriunde te-ai duce exista aer conditionat si nu te sufoci
3. ca iarba, copacii, toata verdeata sunt frumos si curat ingrijite si ca nu vezi hartii si mizerie aruncate printre ierburi inalte cat casa
4. ca exista cosuri de gunoi la tot pasul si nu mai trebuie sa-mi adun in geanta ce vreau sa arunc ca sa arunc acasa.
5. ca totul e logic si foarte simplu aici in ceea ce priveste semaforizarea, regulile de circulatie
6. ca drumurile nu au gropi
7. ca drumurile au multe benzi de circulatie
8. ca fiecare conduce pe banda lui nu se intercaleaza 5 masini pe 2 benzi
9. ca daca opresti putin masina pe o banda ca ai gresit drumul nimeni nu te claxoneaza si injura ca incurci circulatia
10. ca birocratia e destul de mica raportata la Romania si ca multe chestii se pot rezolva direct prin posta, nu mai e nevoie sa te duci la ghisee sa discuti cu vreo tanti antipatica care sa te determine sa dai spaga ca sa scapi mai repede (oricum aici cu spaga nu merge)
11. ca la orice ghiseu te-ai duce, ai un bonulet de ordine si nu se poate baga cine vrea in fata ta
12. ca daca vrei sa platesti ceva cu un cec, nu trebuie sa te duci pana la posta sau banca sa depui cecul ci il poti pune chiar in cutia postala de la casa ta si de acolo il ia postasul, la fel si cu scrisorile
13. ca oriunde te-ai duce, la orice ghiseu, macar exista masca de amabilitate si ca ai impresia ca respectivul functionar este pus acolo doar ca sa te ajute pe tine(cu mici exceptii)
14. ca sunt o multitudine de magazine, pe toate gusturile, si mai ieftine si mai scumpe si ca fiecare poate alege ce vrea, dupa buget
15. ca poti gasi haine, de ex, de case de moda consacrate, la preturi foarte mici, calitate foarte buna, daca stii de unde sa cumperi
16. ca masinile de spalat care le ai la dispozitie intr-un complex de apartamente, au alaturat si o masina de uscat rufe si ca nu trebuie sa te chinui sa mai intinzi rufele
17. ca mancarea e ieftina daca colinzi mai multe magazine ca sa iei din fiecare ce este mai ieftin
18. ca poti gasi o slujba, de nivel mic si daca n-ai pile, totul e sa aplici acolo unde vezi ca sunt posturi libere
19. ca poti sa fii imbracat pe strada sau in magazine in ce ai tu chef si nimeni nu se uita urat la tine ca esti mai prost sau mai bine imbracat (apropo, am vazut la magazine, oameni care isi faceau cumparaturile in pijamale si papuci de casa)
20. ca toata lumea e calma si relaxata, de parca n-ar avea altceva mai bun de facut decat sa stea si sa astepte

Ce nu imi place in America?
1. Nu-mi place ca pentru a-ti gasi un job care se plateste mai bine trebuie sa ai o duzina de recomandari
2. Nu-mi plac Mall-urile ca te ratacesti in ele(totusi au harta)
3. Nu-mi plac Feeway-urile ca se circula cu viteza prea mare care ma sperie.(totusi sunt bune ca economisesti timp daca mergi pe ele)
4. Nu-mi place faptul ca atunci cand ai un telefon mobil, platesti si tu, cel sunat, nu doar cel care te suna (iar uneori ma mai suna unii si din greseala)
5. Nu-mi place painea, care e cam dulceaga.

Pe masura ce mai gasesc ceva, voi adauga. Nu uitati ca ceea ce am scris aici este DOAR o prima impresie iar anumite chestiuni sunt valabile doar pentru zona in care locuiesc eu acum.

Gianina

Cipcipcip
05-29-2004, 12:06 AM
Hai sa scriu si eu citeva rinduri ca imi place subiectul. Eu am stat 10 ani in Suedia, deci o sa compar cu Suedia/Europa de vest si nu cu Romania.

Ce imi place in America(California):
- vremea (soare tot timpul anului).
- vorbaria americanilor, faptul ca poti vorbi orice cu oricine, fara sa se uite ciudat, cum fac de multe ori chiar si romanii (bucuresteni). faptul ca sint asa de easy-going si lipsiti de inhibitii stupide ca europenii.
- soselele mari si late si abundenta autostrazilor
- faptul ca poti returna la magazin orice, cu bonul.
- faptul ca nu conteaza ca esti strain/emigrant, nu se uita nimeni cis la tine
- faptul ca nu conteaza de unde pleci, cu munca poti ajunge oriunde

Ce nu imi place:
- ca in cea mai bogata tara din lume exista milioane care nu au asigurare medicala, pe cind altii se scalda in bani
- superficialitatea americanilor in prietenii
- ipocrizia: n-ai voie sa bei la o iarba verde, n-ai voie plaja topless, se scandalizeaza atita ca si-a aratat una o tita la televizor
- mincarea, care este pur si simplu groaznica, plina de chimicale si aditive
- faptul ca toti vorbesc despre bani (ca si in Ro de altfel), daca ai bani, indiferent cum i-ai facut esti considerat succesfull, iar daca nu ai, un loser.

Ar mai fi probabil si altele de spus, dar asta mi-a venit acum in minte...

Luca
06-26-2004, 08:14 PM
Ce imi place:

1. INFRASTRUCTURA
-- banci, carduri, cecuri, posta, sosele, Internet, servicii. Functioneaza.
2. Oamenii sunt destul de corecti
-- nu ti-e frica sa cumperi de pe ebay.
3. Salariile mari
4. Customer Service
5. Praf putin
6. Lucruri ieftine.
-- masini, electronice, computere, mincare proasta -- si le poate permite oricine.
7. oamenii-roboti
-- cind ai de-a face cu diversi functionari, preferi sa-si urmeze scriptul si sa-ti ofere zimbetul exersat, decit sa devina "creativi" in a-ti face probleme.
8. eficienta


Ce nu-mi place:

1. IPOCRIZIA
-- exemplele sunt nenumarate, eu nu am cunoscut natie mai ipocrita ca Americanii.
2. materialismul
-- valoarea omului se judeca strict dupa citi bani are.
3. propaganda
-- bine facuta, de calitate. Nu va ginditi la Romania pe vremea lui Ceasca. Astia sunt experti, o fac cu subtilitate.
4. fatarnicia
-- toti oamenii sunt numai zimbet in fata ta. Pe la spate insa...
5. incultura
6. lipsa timpului liber
-- traim doar pentru job? care mai e rostul?!!?
7. oamenii-roboti
-- Daca ai o situatie neprevazuta de script, esti pierdut. Nu o sa incerce nimeni sa se adapteze la situatie, de frica de a nu fi dat afara.
8. mincarea
-- daca ai bani destui, o poti "drege" partial (la lapte, carne, oua) cu produse organice, fara hormoni, nemodificate genetic, etc; legume ca in Romania nu gasesti oricit ai plati. Am mincat rosii de 5$ livra (1/2 kg), si tot fara gust sunt. Capsuni, piersici si caise de cauciuc, etc.
9. chiriile
10. asigurarile de tot felul sunt foarte scumpe.
11. serviciile medicale extrem de scumpe.
12. sistemul de educatie slab.
13. oamenii-oaie.
-- condusi de tot ce vad si aud la televizor, fara sa incerce sa rationeze cu propriile puteri.
14. Vremea pe East-Coast. Umezeala...

Puss-in-Boots
06-27-2004, 09:31 AM
Imi plac:
- prietenii adevarati pe care mi i-am facut aici, prin comparatie cu ce am lasat in Romania; si a fost o vreme in care credeam ca as putea sa imi dau si viata pentru prietenii de-acasa.
-solidaritatea umana, ma refer la vecinii de pe strada mea in primul rand, dar am asistat la intamplari cam peste tot
-civilizatia, si aici intra toate aspectele
-respectarea dreptului la intimitate in relatiile sociale (probabil ca de aceea imi respect mai mult prietenii americani decat pe cei romani, post factum)
-decenta publica
-organizarea si eficienta
-corectitudinea in toate privintele, exclud cazurile grele de coruptie, nu exista padure fara uscaturi; dar cred in si admir justitia americana.
-posibilitatile nelimitate pentru timpul liber, in sfarsit am timp si sansa sa ma ocup de pasiunile adiacente profesiei, particip in cateva comunitati create pe hobby-uri, calatoresc mereu iar conditiile de travel aici sunt impecabile, americanii stau excelent la capitolul servicii; particip si la cateva clase, ma refer la dans, olarit si chitara, la preturi acceptabile si in anturaj foarte primitor si prietenos, etc.
-lipsa de discriminare de orice fel la locul de munca; am avut surprize spectaculoase in aceasta privinta, ma asteptam sa se confirme zvonurile din tara, dar nu pot povesti de incidente pentru simplul fapt ca nu mi s-au intamplat
-accesul la informatie, aici amintesc de cardul de librarie gratuit de unde poti imprumuta tot ce vrei si ce nu vrei in materie de carti, CD-uri, DVD-uri din toate domeniile posibile, acces gratuit la computerele librariei, programe organizate de librarie cum ar fi cluburi de carte, conferinte cu scriitori, lecturi pe teme date sau pe autori; poti prelungi termenul pentru ce ai imprumutat printr-un simplu telefon sau direct la computer, accesand un cont gratuit; tot la computerul de-acasa poti cauta in catalog, rezerva carti si le primesti direct acasa daca chiar vrei asta, pentru o suma absolut modica;
-imi plac festivalurile stradale care se organizeaza aproape in fiecare weekend, gradinile publice, parcurile, expozitiile de arta in aer liber, sarbatorile culturale cu specific national (nationalitati diferite de cea americana) care au devenit traditionale in zona in care locuiesc; comportamentul oamenilor in asemenea situatii, dar mai ales al copiiilor, excelent educati dupa parerea mea; frecventez si imi plac, de asemenea, spectacolele de teatru in aer liber unde fiecare vine cu scaunul pliant de-acasa sau cu paturica si asista la piesa; imi plac marsurile cu bicicleta/expeditiile/traseele turistice/competitiile sportive etc pentru cauze nobile, cum ar fi socializarea persoanelor (mai ales copiiilor) cu probleme fizice, sau cel putin la astea am participat pana acum;
-competitia pe fair play; profesionalismul; spiritul de echipa la job; imi plac colegii care nu au dispretuit accentul meu, care mi-au raspuns mereu la intrebari aproape idioate la inceput, colegi pe care ii respect si ii admir ca nu m-au privit ca pe un paria sau intrus care a venit sa le fure scaunul; imi place stilul degajat de la job, in sfarsit ma duc cu placere la munca; sunt foarte draguti, am avut chiar si un tort de ziua mea desi abia incepusem lucrul la ei; imi place ca nu judeca omul dupa haina, provenienta sau alte prejudecati, cel putin eu nu am avut asemenea probleme.
Imi plac mai multe, dar am obosit, am pierdut o noapte sa citesc forumul vostru, abia v-am descoperit.

Ce nu imi place:
-sistemul asigurarilor medicale, dar incerc sa inteleg ca vin dintr-o tara in care toata lumea se astepta sa fie subventionata de stat intr-un fel sau altul, fie ca era vorba despre sanatate, fie despre educatie. Bineinteles ca mi-ar placea sa traiesc in sistemul australian sau canadian aplicat la US, dar asta este. Inteleg ca am o problema de mentalitate, am venit intr-o tara in care locuitorii ei au construit-o asa cum le-a placut lor, nu mie.
-lipsa oamenilor pe strazi, aici a vorbit Europa din sufletul meu
-moda stradala, desi inteleg ca primeaza confortul.

Biro Stefan
07-07-2004, 02:36 AM
Hmm hmm.

Nu vezi aici om beat pe strada, pentru ca umbla fiecare cu masina si din pacate foarte multi soferi sunt beati.

Circulatia nu mi se pare chiar atit de logica. Peste tot semafoare, iar de obicei spre stinga nu ai semafor separat si daca circulatia est mare, stai acolo ca prostu. Sa nu dea domnu sa dai de o intersectie fara semafor ca te apuca risul. Pe cele 4 colturi semnul STOP si americanul nu stie ce sa faca. Din orice directie vin eu ala se opreste si asteapta pina plec eu. Indexul din spate a masinilor este de obicei rosu ( nu stiu cine a inventat prostia asta), chestie care este mai greu de observat ca cel portocaliu.
Motociclistul care ruleaza cu 120 m/h are voie fara casca, dar biciclistul care abia merge cu 20 m/h este obligat sa poarta casca.
Ma rog este de 20 de ori mai usor sa conduci aici, decit acasa de nu e chiar atit de logic.

In ciuda faptului ca sunt considerat popnar tot cu speedo ma duc la strand, pentru ca sunt inotator si sunt tare curios care american inoata 1500 in pantaloni pina la genunchi.
Aici in SLC moda la strand este ca in anii 20. Adica cu tricou si pantaloni scurti mai jos decit genunchii.

Da, am vazut si eu oameni imbarcati in pijamale in supermarketuri, dar in asta eu vad altceva . . . cei 7 ani de acasa.

Din pacate si aici este mizerie, in ciuda faptului ca sunt foarte multe cosuri de gunoi si chiar unde lucrez colegii mei nu dau doi bani pe mentinerea curateniei.

Duduka
07-07-2004, 04:16 AM
Sa nu dea domnu sa dai de o intersectie fara semafor ca te apuca risul. Pe cele 4 colturi semnul STOP si americanul nu stie ce sa faca. Din orice directie vin eu ala se opreste si asteapta pina plec eu.
La astfel de intersectii, precum si la cele cu 3 sau 2 stopuri, prioritate are primul ajuns in intersectie(e precizat in cartea de conducere). Daca, prin abusrd, ajunge toata lumea in acelasi timp, se aplica regula bunului simt- barbatii le lasa pe femei, tinerii pe batrani, etc. Just kidding. Cel care va ceda in intersectie, iti va face semn cu mana sau cu farurile sa treci. Logic si civilizat!

Puss-in-Boots
07-07-2004, 06:26 AM
Circulatia nu mi se pare chiar atit de logica. Peste tot semafoare, iar de obicei spre stinga nu ai semafor separat si daca circulatia est mare, stai acolo ca prostu. Sa nu dea domnu sa dai de o intersectie fara semafor ca te apuca risul. Pe cele 4 colturi semnul STOP si americanul nu stie ce sa faca. Din orice directie vin eu ala se opreste si asteapta pina plec eu. Indexul din spate a masinilor este de obicei rosu ( nu stiu cine a inventat prostia asta), chestie care este mai greu de observat ca cel portocaliu.
Motociclistul care ruleaza cu 120 m/h are voie fara casca, dar biciclistul care abia merge cu 20 m/h este obligat sa poarta casca.
Ma rog este de 20 de ori mai usor sa conduci aici, decit acasa de nu e chiar atit de logic.


Americanul stie ce sa faca, eu deduc ca tu ai luat examenul de conducere printr-un mare noroc. Aici se predau la scoala regulile de circulatie care sunt extrem de simple. La o intersectie semaforizata, daca ai semnal luminos special pentru turn right/left, atunci semnalul acela il astepti. Daca nu ai, in cazul asta faci dreapta/stanga cand e verde pe directia ta si te asiguri ca nu vine nici o masina de pe sens opus sau din directia opusa celei in care te indrepti tu cand faci dreapta; sau cand e rosu, dar nu vin masini din stanga sau din fata. Exact asta e regula si in Romania. La intersectiile nesemforizate, hehehe, ma pufneste rasul cand te citesc, probabil ai enervat sau amuzat multi soferi, caci regula "de dreapta" e veche rau, inclusiv in Romania. Daca sunteti patru masini la intersectie, atunci cine opreste primul pleaca primul, al doilea care ajunge in intersectie pleaca al doilea si tot asa. Nimic nou si neobisnuit. Exista si un manual pentru soferi, nu ma mir cum de ti-a scapat la lectura. :lol:

Sirod
07-07-2004, 05:06 PM
Cred ca Stefan se refera la semnul "Stop all way" care nu-mi amintesc sa fi existat in Romania. La acest semn, toti care ajung in intersectie trebuie sa opreasca si pleaca primul ajuns ... asta scrie intr-adevar in manualele care trebuie studiate inainte de examenul teoretic.

Biro Stefan
07-08-2004, 01:36 AM
Inainte sa ma acuzi citeste cu atentie ce am scris.
Nu cred ca este cazul sa faci pe desteptul cu mine, cind habar nu ai cite roti are o masina, mai ales sa-mi explici regulire de circulatie.
De citit am citit si cred ca la capitolul logica stau mai bine decit tine.
Oricum esenta era ca americanul a ajuns in fata mea in intersectie si a plecat dupa mine ca nu stia ce trebuie sa faca.
Chestia cu viratul la stinga nu mi se pare deloc normal pentru ca in doua luni am vazut 4 accidente din aceasta cauza.
Chiar astazi am venit acasa si intr- intersectie nu functiona un semafor si m-a apucat risul pentru ca nu stia nimeni ce sa faca, pentru ca nu exista drum cu prioritate.
Esenta este ca este mai usor sa conduci aici decit acasa, dar am subliniat niste chestii care mie personal nu mi s epar chiar atit de logice.

Am impresia ca ai preluat mentalitatea americana ca tot ce face americanul este the best.

Biro Stefan
07-08-2004, 01:51 AM
Am fost curios Puss-in-Boots ce fel de persoana esti si am citit toate mesajele tale.

Concluzia.

Nu ai facut altceva decit ai comentat ironic pe fiecare si mai ales pe acele persoane care ziceau ceva negativ despre america.

:salut:

Alex4you
07-08-2004, 02:14 PM
Fiecare e liber sa isi exprime opinia la subiect dar asta nu inseamna sa jigneasca pe un alt participant la forum chiar daca parerile asupra aceluiasi lucru din america sint opuse. Lasati intzepaturile la o parte si nu mai rastalmacitzi fiecare virgula a celui ce va este antipatic. Romania si Romanii nu vor ajunge nicaieri daca in continuare ne intereseaza de capra vecinului.
Rugaminte pentru Motanul incaltzat: las-o mai moale cu intzepatul si ramai la opinia ta asupra subiectului nu asupra opiniilor celorlaltzi.
Multzumesc pentru intzelegere.

ChiriacValentin
08-20-2004, 04:33 AM
Nu imi place ca lipsa de bani, automat, se traduce ca lipsa de experienta si mai grav, de cunostinte. Nu ai bani, automat esti prost. Mai mult, chiar experienta recunoscuta oficial de catre stat, e zero pentru angajatori. Ma refer la experienta in conducerea masinii. Carnetul romanesc e recunoscut si trebuie dat numai examen teoretic, pentru carnet de NJ. Oficial. Pina si examenul teoretic se poate da in limba romana. In schimb, unde lucrez eu, de abia daca si-au pus problema sa ma intrebe daca am mai condus, dar asta numai ca sa nu se zica ca nu au intrebat, din politete adica. N-ar fi contat mai mult de zero.
La asigurari, la All State, NJ, nu m-au intrebat de permisul romanesc si m-au expediat asa de repede ca nu s-a putut pune problema sa le zic eu - oricum nu ar fi contat.
Nu imi place ca nu isi recunosc propriile diplome. La CISCO ma refer. E bun numai pentru a fi selectat la loterie, atit si nimic mai mult.

Miki03
08-20-2004, 02:41 PM
Nu intzeleg mare lucru din ce spui tu,sorry...adica tzi-ai luat carnet de NJ si nu tzi-l recunoaste nimeni ...sau cum?Tzi l-a dat statul si angajatorii nu-l recunosc?asta n-am mai auzit-o...

Pitic
03-03-2005, 01:02 AM
Mamaliga se gaseste in America, dar branza de vaci (scoaca, cum se zice in Ardeal...) de unde o pot lua???
Stie cineva sa imi zica?
Sau vreo reteta "viabila" sa imi dea?
Cu toate ma impac aici, numai cu lipsa felului asta de branza-nu.
Tare dor imi e de niste macaroane cu branza.Sau de placinte,ori clatite cu branza... :cry:
Am incercat unele variante de retete, dar ... nici un rezultat. Avea gust de lapte...Doina, desi arata ca un botz de branza adevarat...

Virag
03-03-2005, 01:20 AM
Daca vrei scoacă, poate o fi buna reteta folosita de sotia mea pentru a face branza pentru baiat :
pui la incalzit 8 pastile de calciu lactic in 1 litru lapte, si se imbranzeste. Dupa aceea il strecori cu o sita sau un tifon.

Evident, depinde mult de calitatile laptelui. La partea asta insa... :nustiu: Gust, miros, etc.
Just an idea...

Pitic
03-03-2005, 01:27 AM
1 litru de lapte am mereu in frigider, dar pastile de calciu lactic...inca nu am vazut cum arata.
Tre mai intai sa gasesc asta.
Iti multumesc pentru sugestie.
Eu incercasem cu lapte cu concentratia cea mai mare de grasime, cu o lingurita sau doua de zeama de lamaie(depinde cat de mult e laptele) pusa in laptele preincalzit putin, lasat apoi sa se raceasca si strecurat printr-un tifon.
Cum ti-am zis: arata bine, dar la gust ... dezgustator.

Duduka
03-03-2005, 03:39 AM
Mamaliga se gaseste in America, dar branza de vaci (scoaca, cum se zice in Ardeal...) de unde o pot lua???
Stie cineva sa imi zica?
Sau vreo reteta "viabila" sa imi dea?

Branza de vaci e una din marile mele doruri, asa ca te inteleg perfect. Ca si urda, casul proaspat... :yum: Ca surogat eu folosesc cottage cheese(large curd, plain) pe care-l poti pune la strecurat printr-un tifon sau sita. Cam scartaie intre dinti :mrgreen: da' te obisnuiesti. Il poti amesteca, eventual, cu putina smantana.

Gianina
03-03-2005, 03:49 AM
Eu cumpar branza de vaci gata facuta de la un magazin arabesc. Deci, daca aveti asa ceva prin zona, poate gasiti.
Gianina

Pitic
03-03-2005, 04:12 AM
Multumesc, dar cottage cheese nici nu...miroase pe langa branza de acasa...
O pun si eu doar pe macaroane sau mamaliga...ca pentru placinte nu e buna.
In loc de placinte cu branza, stii ce mananc? Tortillas, aluatul acela ca si niste foi rotunde, prajit un pic in tigaia cu ulei, uns dinainte cu cheese cream, indoit in doua.
Si cu smantana pe deasupra.
Va multumesc pentru sugestii.

Shaguna
03-03-2005, 04:26 AM
Fetelor, incercati FARMER CHEESE. Este cea mai apropiata de branza de vaci din Romania, daca nu chiar identica. Se gaseste la orice supermarket, la caserola de 1 lb.

Shrek
03-03-2005, 04:37 AM
Noi am gasit o cottage cheese care e identica cu Brinzica de Casa de la Dorna, parca, din Romania. Si cum aia imi placea foarte mult...

Pitic
03-03-2005, 04:42 AM
Inseamna ca mai trebuie sa fac "sapaturi".
Thanks.

:good:

( :yum: :yum: :yum: )

Carmen
03-03-2005, 01:28 PM
Cauta FARMER CHEESE...asa cum a spus si Shaguna.
Eu am gasit la Shaws.
Bafta

Rambo_Rocky_2004
03-03-2005, 02:32 PM
,ori clatite cu branza... :cry:

Sunt shi din astea pe aici :) Daca nu ai timp sa le faci acasa potzi sa te duci de exemplu la Ihop (e un restaurant mai mult pt bkfst) simplu cere crepes shi nu pancakes. Spune-le exact cu ce le vrei umplute (au shi brinza de aia de vaci acolo) shi tzi le vor face. Potzi sa le ceri shi sourcrea. Ah... shi inca ceva explica-le cum le vrei 'rulate' caci ei au un altfel de stil :) .

Bun venit in America! Multa Bafta!

Bobo
03-03-2005, 03:49 PM
Compatimesc si eu la branza de vaci; cottage cheese seamana dar nu rasare (desi am facut placinta cu ea); farmer cheese nu este sau eu n-am gasit, la Giant, Super fresh, Safeway, Shoppers.
Poate vreun personaj mai intreprinzator sa faca si in zona asta un magazin romanesc ceva, ca eu una promit ca-mi fac abonament!

Shaguna
03-04-2005, 07:01 PM
HOma made recipes:
http://www.recipesource.com/side-dishes/cheese/00/rec0014.html
http://www.recipeslist.com/specialdiets-recipes-list/vegetarianrecipes-recipes-list/farmerscheese-recipe-for-free.html
http://www.jewishfood-list.com/recipes/chs/farmerschs01.html

Cea care se gaseste in ChicagoLand: http://www.lifeway.net/products/cheese.html

Virag
03-04-2005, 07:16 PM
CE-ati zice de o pizza? :twisted:
http://www.adcritic.com/interactive/view.html?id=5927

Alex, un comentariu, please !

Pitic
03-04-2005, 08:17 PM
O sa incerc recipes-urile astea intr-una din zile si o sa va spun rezultatul.
Multumesc.


:yum:

Alex4you
03-04-2005, 10:47 PM
NU zic nimic Viragule, constat.
Cine vrea sa vada, vede.
Cine nu crede, n-are decit dar "gluma" aia nu e departe de adevarul contemporan.
Am mai zis-o ca in curind o sa tragem aghioase numai cu programare.

Alex4you
03-07-2005, 06:49 PM
Intrebare pentru curiosi: daca tot v-atzi dus pe linkul ala atzi mers mai departe pe cel de la final unde va intreaba daca vretzi sa luatzi atitudine ?
Ca sa va ushurez cautarea uite unde ajunge http://www.aclu.org/Privacy/Privacy.cfm?ID=16021&c=39 cititzi si va minunatzi si ridicatzi amereca'n slavi !

Pumnul in gura ca pe vremea (experientei) comunismului ?

SorinTgM
03-10-2005, 12:01 PM
Da ce se vrea pina la urma frate, sa nu mai pot sufla nasu' fara sa apara la 'dosar' ?
Curat murdar monsher...

Pitic
04-05-2005, 01:54 AM
"-Hi! How are you?
-I'm fine, thank you, how are you?
-I'm fine." - de parca toata lumea iti poarta de grija, nu cumva sa te deranjeze ceva...Cand, de fapt, nici vorba de asa ceva. E doar o "poza'.
:mrgreen:

SorinTgM
04-05-2005, 11:41 AM
Da si asta face ceva, zic eu .

Jaf
04-07-2005, 09:47 AM
Intrebare pentru curiosi: ... Pumnul in gura ca pe vremea (experientei) comunismului ?

http://www.euractiv.ro/content/section%7CreadStory/stID_4/pT_sumare/pID_1585/EurMonitor-Extindere-UE-ar-putea-impune-vize-americanilor.html

E bine? E rau? De ce tocmai Europa trebuie sa fie prima cu pasapoarte "securizate"? De ce nu Jidania? Sau alta "tara"...

Alex4you
04-07-2005, 04:01 PM
Conditionare ....
Deci "daca vrei la america atunci faci ca noi" si multzi vor face cum vrea america ca pestele de la cap se impute ca si propagarea conducerii ...
"Privacy" in curind se va scrie in hieroglife si va fi considerat o notiune disparuta odata cu hieroglifele pentru ca lumea de azi nu mai are deloc "privacy"

Problema, reactie, solutie ...
Nu se poate nega pentru ca nu se poate nega ce nu exista "oficial" dar o simtzim cu totzii - sula'n coaste.
In curind cipul implantat ... urmarea ?
"iote vezi pe ecran punctul asta care clipeste? e Gherghina, s-a dus la buda si trage aghioase ... "

... de la rusi vine ploaia ... vorba cintecului
... de la americani vine orice altceva ... reactia la cintec

Calin2
04-08-2005, 02:33 AM
dupa o luna si otzara in Bay Area...

Nu imi place:
- toti sunt numai un zambet dar habar nu ai ce e in spatele lui (ipocrizie, prostie, sinceritate, deschidere etc.); io am intalnit multe din variantele astea pana acum si inainte de a veni, si dupa; parca mi-ar placea mai mult sa ma injure sa stiu cu cine vorbesc decat sa se ascunda asa
- la banca sa imi fac si io secured credid card ca tot omu...m-a aburit si mia zambit pana am ametit ca e totul ok de pana la urma tot eu mi-am rezolvat toate via telefon si mers de cateva ori la banca sa imi depun toate cele necesare...a durat doar cu 10zile mai mult decat normal dar am rezolvat pana la urma si asta conteaza :)...in plus abia cand primesti plicul acas dupa ce ai semnat toate cele vezi de fapt ce presupune (un manual de vreo 20 de pagini in care ai numai obligatii :))
- la SSA plin de aburiti, nu va duceti ca va vine acas dupa cum stiam inainte (SSN a sosit in 12 zile...cu numele gresit...green cardul in 15 zile)...dar i-am vizitat inainte de a veni SSN sa imi iau o adeverinta cum ca am numar...pana la urma s-au prins ca nu tre sa aplic dupa ce am insistat sa verifice si s-a rezolvat; avantajul aici e ca iei numar si nu te scuipa :))
- chiriile al naibii de scumpe in Bay Area
- benzina a urcat de la 2$ la 3$ de cand am ajuns eu aici (1 luna jumate)
- rosiile si capsunile fara nici un gust (dar am fost asigurat ca la vara o sa aiba ceva gust)
- am luat si eu ceva de la Taco Bell dar nu o sa mai fiu client prea curand la asa ceva :))
- zic si de case (dar pe mine nu ma intereseaza la preturile astea) care incep de la 700k (2bedroom si vai de capul ei si nu in zona nush ce)
- canalele de stiri cu aceeasi stiri de te doare capul; de vrei sa afli mai multe tre sa intri pe net; ma mir cum nu tampesc comentatorii; intr-un fel sunt amuzanti cand spun o stire ca parca ar fi foarte interesati si vai ce noutate desi o spun a 50-a oara :))
- oferta prea larga la orice ca te doare capu cautand si tot nu vei obtine cel mai bun deal asa ca daca incerci sa fii calculat (cum incerc sa fiu si eu:) te enervezi numai
- aproape toate preturile sunt fara taxe si unele mai contin si taxe ascunse
- langa zone super lux rasare cate un gunoi (daca aici e asa unde se tot lauda cu ce au, cum o fi in alte zone)
- orasele sunt cam fara farmec si cam toate la fel; noroc ca aici mai e natura sa compenseze monotonia si SF sau altele din astea sa coloreze otzara aspectul
- ma enerveaza semafoarele ca sunt toate de cealalta parte a drumului si tre sa fii atent unde opresti masina (cand am fost la un interviu am scapat cu greu cu viata cand una nu a stiut unde sa opreasca...am inghetat :))
- ma enerveaza ca orice intersectie e intersectie cu 4 stopuri (avantaj aici pentru pietoni ca tot timpu te lasa sa treci strada)
- mancarea e scumpa in Bay Area...pentru o persoana fara sa mananci out e cam 200-250$ pe luna
- asigurarile pentru masini
- faptul ca iti trebuie masina sa mergi la lucru (desi aici mai merge si cu mijloacele de transport in comun daca te nimeresti sa stai chiar aproape de statie ...si serviciul sa fie tot langa statie :))
- un tuns la garcon e 25$ :)) oare cat o fi la femei :((
- mai sunt dar nu mai tin minte :)

De placut imi place ca am schimbat atmosfera. Mai ramane sa si gasesc ceva de lucru sa ne putem intretine si va fi ok o perioada. Poate mai dam si de niste romani pe aici si tot or fi cativa de treaba :)) si atunci compensam cumva partial ce am lasat acas.

uite ce ne place:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/calinparjol/album?.dir=bd23&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

http://pg.photos.yahoo.com/ph/calinparjol/album?.dir=16ed&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

PS: mancarea nu e asa de rea; ridichile au gust de ridichi, gogosarii (ardeii sunt ok), carnea nu e rea, depinde cat esti de pretentios dar cu diverse artificii cred ca iese bine (eu nu mananc mare lucru asa ca nu is bun de referinta dar..)

Jaf
04-08-2005, 08:51 AM
dupa o luna si otzara in Bay Area...

-etc....
- benzina a urcat de la 2$ la 3$ de cand am ajuns eu aici (1 luna jumate)
-etc...


Si cit ne vom mai mira cind o se va ieftini galonul si va fi numai 5.
Dar, hai sa nu mai descoperim pui vii nascuti de gaini. Cit creste aici (procentual) creste peste tot. Si daca esti asa un observator de fin al economiei care se duce de ripa, nimic nu te impiedica ca in 1 luna jumate sa investesti economiile in citeva galeti de motorina (care e intimplator cea mai scumpa, deci space saving) si o vinzi cu 50% profit, ceea ce ar duce la o dobinda de 2562%. E greu de gasit o afacere mai profitabila ca asta.

CB
04-08-2005, 03:00 PM
Frumos punctat Io si la obiect, dar am o intrebare:


- ma enerveaza semafoarele ca sunt toate de cealalta parte a drumului si tre sa fii atent unde opresti masina (cand am fost la un interviu am scapat cu greu cu viata cand una nu a stiut unde sa opreasca...am inghetat :))


Esti in SF ?!!! se poarta asta si in USA? ca pana acum pe unde am umblat
numai in Canada am gasit semafoare de partea cealalta a drumului.

Cristi

DorinTe
04-08-2005, 05:37 PM
Esti in SF ?!!! se poarta asta si in USA? ca pana acum pe unde am umblat
numai in Canada am gasit semafoare de partea cealalta a drumului.

Cristi

Si in Japonia se practica! De fapt toate semafoarele sunt de cealalta parte a drumului, si mi se pare normal sa fie asa. Daca ati condus in Romania (sau Europa), probabil ca va amintiti ca trebuie sa va aplecati uneori ca sa vedeti semaforul prin parbriz. Sau sa nu il vedeti deloc daca drumul e cu doua benzi si pe partea cu semaforul, paralel cu voi, este oprit un TIR (eventual oprit mai in fata, pe jumatate de trecerea de pietoni). Deci.... asa e normal si civilizat sa fie.

Intrebare: Dar oare de ce ni se pare normal ca la pietoni semaforul sa fie de cealalta parte a drumului? E si acolo o explicatie logica.... :)

DorinTe :pcdude:

P.S. Scuze de devierea subiectului.

Calin2
04-08-2005, 08:11 PM
Merg azi sa cumpar niste bidoane din alea mari din care se vindea petrol lampant pe vremea lu Ceausescu sic le umplu cu benzina :).
Cu semafoarele asa e peste tot in Bay Area (SF) de tre' sa te uiti in diagonala peste drum de vrei sa o iei la stanga :)

Stai sa scriu ce nu imi mai place:
- vasele de WC care sunt "lac" si nu "cascada" cum eram obisnuit acasa; sa ma scuze doamnele dar asa nu imi place stilul asta de WC-uri:((
- masinile automate care o iau la "vale" daca le bagi in viteza (D) si tre' sa tii apasat pe frana sa nu mearga singure; si in plus schimba vitezele cum au ele chef; dar cred ca e avantajos daca toata ziua bantui cu masina dar daca vrei sa tragi o tura pe dealuri cum e aici, tot timpu e ba supraturata, ba subturata; probabil la masinile de peste 30k nu e asa :)
- nu prea imi place ca vezi oameni "in toata firea", perfect apti de munca, cersind; pana acum mi s-a intamplat de aproape fiecare data cand am mers prin "downtown"; tot timpu e cate unu care vrea "a qua, a qua" adica quarter :)); i-am si dat unuia sa ma scap de gura lui
- nu imi place ca dobanzile la depozite sunt extrem de mici fata de RO, asa ca daca aveti bani si vreti sa ii aduceti sa ii puneti in banca, mai bine ii lasati acasa; macar acoperiti inflatia de aici; in schimb dobanzile (chiar si cele pentru case) sunt mari de tot chiar daca ai credit history bun; la cat amar de banci cu armata de "plaiesi" care o angajeaza tre' sa traiasca si ei in ceva
- dupa cum spuneam mai sus, in B.A. nu prea ai ce face cu credit score bun ca nu prea apuci sa iei o casa asa ca doar pentru masina e bun si pentru chirie si alte nimicuri care nu te ustura asa de tare ca si casa; ideea e ca e riscant sa te "incorzi" la un "acoperis" ca la o rata de 5% daca ai noroc pe an nu e garantat ca ritmul cresterii preturilor in zona in care cumperi depaseste cei 5% + toate cheltuielile aferente pentru casa(impozite si intretinere si alea alea; imaginativa ca au si un fel de asigurare de mortgage care tre s-o platesti la fiecare 100k imprumutata asa ca de va luati casa aici cu 1milion, numa aburita aia de asigurare de ipoteca va usuca; nu stiu detaliile dar i-am auzit vorbind); plus mai ai si dezavantaju' ca nu stii cat o sa te tina jobu in zona si dupa aia ce te faci; cum ai noroc :); chiar ma gandeam la un amic ce si-a cumparat o casa in Detroit in zona rezonabila cu 180k :); aici un apartament one bedroom incepe la 350k :((; vom vedea in timp, daca ne scot banii afara din casa....
- nu imi place ca nu gasesc cacao de calitate; asta e o chestie personala ca eu beau in fiecare zi lapte cu cacao fara zahar si mi-am adus 1kil de cacao neagra olandeza de acasa; am dat in RO 18$ pe un kil si aici e 10$ suta de grame si cica e olandeza (e galbuie la culoare); sper sa am noroc sa gasasc si buna ca de nu va fi unul din lucrurile "a must to bring from home" :))
- nu imi place ca nu prea poti bantui pe unde vrei, dealurile fara case sunt de obicei private si ingradite; nu stiu daca m-as duce chiar asa prin iarba ca in RO ca e plin de ierburi, otravitoare unele (poisonous ivy de ex.) si mai sunt si serpi din cand in cand, dar parca tot m-as duce prin poieni
- nu imi place ca lucreaza ca orbetii, abia asteapta sa fac overtime sau sa lucreze si in concediu sa mai adune nush ce bani sa isi cumpere porcarii de care nu au de fapt nevoie
- nu imi place ca e concediul 10zile pe an (2saptamani) si ti-l maresc in timp daca esti fidel companiei dar nu ajungi ca la cel din ro si daca schimbi locul de munca iar incepi cu 10 zile :(; numai daca lucrezi la stat mai ai ceva vacanta dar atunci cine dreq iti plateste chiria :(; cand imi aduc aminte de colegii din Franta, Germa si Olanda care aveau cate o luna juma spre doua pe an :)), in Suedia au nush ce obicei "legalizat" ca daca vrea muschiu tau vara sa iti iei o luna fara intrerupere, atunci firma tre sa te lase ca asa vrei tu; boierie mare in Europa :)
- nu imi place ca daca vor te dau afara incepand cu ora 2 :(( asa ca nu tu preaviz, nu tu nimica; se vorbeste ca in US tre sa iti cauti de lucru cam de 8 ori in viata; cum se spune, aici toate joburile is de fapt temporare ca te zboara cum vor ei:)); concluzia e ca daca vrei sa mai faci si altceva tre sa te apuci de yoga sa inveti sa dormi doar 4 ore pe noapte si sa nu te lalai prea mult ca trece vremea peste tine (nush cum dreq eu nu reusesc)
- nu imi plac asigurarile ca te costa cel putin 700$ la doua persoane dacanu iti plateste firma cea mai mare parte (si nu toate firmele o fac); si pe langa banii astia tot nu e 100% gratis cand le tragi o vizita; deci aveti grija sa nu va imbolnaviti ca va costa scump si cu asigurare, dar fara :((
- nu imi place ca se negociaza salariul brut ca sa iti scoata ochii ce salariu mare iti dau; ca sa aveti o idee aproximativa cam cat e netu trageti o ocheada pe www.paycheckcity.com si calculati-va aproximativ sa stiti ce negociati cand negociati
- nu imi place ca ii lasa pe boi sa isi cumpere arme; cica sa se apere; astai iluzie de cowboy
- nu imi place ca tot behaie ca trec anual 3 milioane de latino ilegal granita dar tot au nevoie cat de cat de ei sa le faca dirty joburile; acum s-au pus niste idioti sa pazeasca ei granita; stau si ma minunez ca bou la poarta noua cand ii vad
- nu imi place ca asa justitie tampita au ca tocmai au lasat-o pe una sa moara prin "deshidratare" (ii zic ei) pentru ca era brain dead; in loc sa ii dea o injectie sa moara repede, li s-a parut mai etic sa o omoare in 2 saptamani ca s-au gandit ca daca tot e brain dead oricum nu simte :((
- nu imi place deloc ca nu recicleaza; au ei aici ceva containere pentru sticle si hartie dar de fapt nu recicleaza; m-am gandit ca macar aici o fi ceva de genul asta; de exemplu, intr-o luna am adunat peste 60 de pungi goale (le-am colectionat) din alea cum iti dau la magazine cand cumperi ceva; unde dreq sa le reciclez ca pe containere scrie ca nu ai voie "grocery bags"; eu tot le-am pus acolo; cred ca mai bine era in ro ca te puneau sa platesti pungile si veneai cu ele de acasa; cred ca dupa ce imi cumpar masina o sa imi car cateva pungi in portbagaj macar sa ma iluzionez ca sunt ecolog :))
- in BA e moda cu toate utilitatile incluse; daca nu ar fi, ar fi mult mai ieftin ca toti se destrabaleaza cand nu ii contorizeaza nimeni si cum in ro ne-am obisnuit sa fim economi, platim si destrabalarile americanilor
- nu imi place ca si aici ca la noi daca ai bani esti bengos si roiesc in jurul tau ca mustele la .... probabil asta e pacatul banilor...ca nu stii ce te inconjoara...pe "vremea mea" :)) desi am numa 27 de ani eram in gimnaziu si liceu "bengos"; dar toti eram cam la fel si tot in aceleasi locuri umblam, dupa aia vad ca s-a schimbat (a mea nevasta care are 24, a simtit pe pielea ei cum e in liceu de "bengosi")


Ia s-o mai dau cu ce imi place:
- casele chiar daca sunt majoritatea din "placaj" (glumesc:) sunt discrete si nu ostentative ca la noi; in plus sunt plasate bine in decor si impresia e ca vezi mai intai natura si verdele si dupa aia casele; cel putin aici unde stau eu e o placere sa mergi pe dealuri in spatele blocului (cu 2 nivele ca altfel se darama la cutremure); e plin de flori acum, portocali si lamai cu fructe coapte sau necoapte (ei spun ca nu le mananca pt ca is poluate:)), copaci si ierburi de toate felurile, palmieri; deci daca vrei sa faci otzara de miscare poti fara nici o problema doar iesind pe strada; o sa fac niste poze cum e in spate aici unde stau si o sa postez pe forum; poate fac si poze cu case sa va faceti o idee cei care nu ati ajuns inca aici; sper sa nu cheme astia politia ca fac poze caselor lor ca au chestia asta cu "watch" ca imediat cheama politia :)))
- aerul in zona e super curat chiar si unde e plin de masini nu te doare capul; au in CA si in alte cateva state chestia asta cu nush ce fel de catalizatoare mai jmechere zic ei
- prin urmare nici cu colcaie de praf; nu e ca in Scotia unde era curat bec (probabil din cauza ploilor) dar nici pe departe ca in Timi sau in Bucu unde dupa cativa pasi afara te doare gatu si scuipi maro :)
- apa de la robinet e potabila (si eu sunt pretentios la asta); probabil ca nu peste tot e asa dar aici au un lac chiar pe falia lu Sfantu Andrei si de acolo e apa
- oceanu si coasta sunt super (desi se gasesc si in Europa); daca ai nervi tragi o tura pana la ocean si relax
- la televizor gasesti cate un show din ala cum a copiat si Calinescu la noi si poti sa te amuzi; mai poti sa te amuzi (sa ma scuze cei ce cred ) daca te uiti la canalele alea religioase in care mai apare cate unul atata de convins ca mori de ras sau mai vine altul si fac nush ce gesturi si ii vindeca si cad pe spate, astia sunt mai rari ce-i drept
- mai apoi pentru cei care studiaza si citesc, numai timp sa aiba sa traiasca o suta de vieti sa tot citeasca (numa unchiu la care stau are vreo 2000 si ceva de volume pe aici din toate domeniile ca mi-ar trebui cativa ani :); pacat ca nu mai prinde la mine de cand lucrez :(( nu ca as fi fost cetit io prea tare inainte dar totusi)
- masinile sunt "frumoase" si cam ce e in Euro in Europa aici platesti in $; faza nasoala e ca tre sa le cumperi ca iti trebuie si nu ca asa vrei tu sa ai sa te plimbi; ma amuz de cei din RO care spun ca "wow, a mers la America si are fiecare masina" si zic (si ziceam) eu "wow, ce nasol"

Acu sa vedem ce va fi, ca teoretic am venit aici pentru bani mai multi si sa schimbam atmosfera si monotonia. Cred ca o sa ramanem numai cu schimbatu atmosferei :))

Disclaimer (asta ar trebui sa scriu cu litere mici cum au ei obiceiul sa ascunda lucrurile importante:))
Tot ce e prezentat mai sus e doar impresie si parere personala desi incerc sa fiu cat mai obiectiv sunt subiectiv (si cu predicat) :))

Servus si mai ziceti si voi ceva ca v-ati cam lenevit in ultima vreme :))

PS: pentru cei noi sositi pe forum, cititi, cititi si o sa vedeti ca tot o sa faceti cum vreti voi :)) (cei care credeti ca e roz pe aici se poate sa fie din anumite puncte de vedere, daca le aveti pe alea, dar daca le aveti pe alea care se nimeresc sa nu fie roz aici si voi credeti ca e roz, mai bine cititi :))) Eu inca tot caut punctele roz si sper sa descopar o parte din ele, daca nu o sa imprumut de la altii :))

No hai ca am aberat destul :))

Calin2
04-08-2005, 08:16 PM
Inca ceva...rog literatii de pe forum sa ma scuze ca am vazut ca mai mananc litere si liniute si nu prea scriu ca in carti :)
Sper sa scap nevatamat :))

Duduka
04-09-2005, 01:08 AM
Bravo, Io, imi plac first-hand impresiile tale. In timp, multe dintre ele o sa se schimbe, dar e fain ca le impartasesti cu noi asa cum le percepi tu acum.
P.S. Si pozele sunt faine, nu mai zic de sotia ta, care este foarte draguta! :floare:

Calin2
04-09-2005, 01:24 AM
Stati sa vedeti ce imi face nevasta daca vede ca am facut-o de 24 de ani. Ea saraca abia a implinit 23 :))

Calin2
04-10-2005, 08:12 AM
...cum am promis, iata ce imi place pentru relaxu meu :)

Sunt poze facute de mine azi ca am plecat sa ma plimb pe dealurile din spatele apartamentului unde stau. Pozele sunt in ordinea plimbarii si incep chiar aici la 5 minute de mers pe jos si cele mai indepartate sunt facute cam la o ora de aici.
Locatia e granita dintre San Mateo si Belmont, in peninsula, la cam 25km sud de SF.
Daca va uitati o sa vedeti cum incep casele mai "modeste" cam pe la 1milion si spre sfasit sunt unele de mai multe milioane, chiar sunt cateva care stiu sigur ca sunt cam la 3 milioane. Pe bune.
Din pacate SF se vede destul de prost pe fundal ca sunt facute pozele in miezul zilei si lumina e prea puternica. Spre seara sau dimineata e super clar. Mai se vede si San Mateo bridge care are vreo 15km si se vede si malul celalat, East Bay si chiar putin Oaklandu'. Dupa cum vedeti nu e chiar asa de mare distanta :)
Pentru doamne si domnisoare am pus si cateva flori :floare:
Ma incanta pt ca pot sa fac plimbari din astea de relaxare cand am chef si e la doi pasi. Pana ma plictisesc. Dupa aia o sa imi iau bicicleta :)
Dupa cum vedeti e cam ca la noi in Ro peisagiu in orice zona de deal atata ca astia au avut grija ce au construit si nu au fost asa de ostentativi si nu folosesc betoanele din greu.
Ultimele poze sunt de pe strada unde stau. Cand mananc dimineata stau si ma uit la veverite si la colibri :)
Se pare ca am avut noroc si nu au folosit astia "neighborhood watchu'" :) cand am facut pozele ca nu m-a luat politia.
Probabil casele arata cam asa peste tot in US dar ce costa aici 1milion in alte zone costa 2-3 sute. Location, location, location.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/calinparjol/album?.dir=1138&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/calinparjol/my_photos

- nu imi place ca te verifica atunci cand vor sa te angajeze chiar si la administrator si chiar si la banca; eu am lucrat la o firma in ro care are HQ aici si am fost la ei sa "ma cunoasca", ca cine stie de unde sare iepurele si m-au verificat de nu mai stiam de capul meu, cu tot cu cele tzaspe recomandari de la colegii lor; deci tre' sa fii cuminte
- nu imi place ca s-a dus dreq tot privacy-ul; cum dai cu cardu sau orice sunet scoti imediat stiu ce si cum; ei zic ca nu folosesc informatia cu "ce, cand, unde" cumperi decat cu acordu tau; pe dracu nu; mai si vand informatia producatorilor
- ma enerveaza ca iti baga pe gat lucruri si tre' sa fii tu pe faza sa nu ajungi sa platesti (de ex. iti trimit acas revista pe gratis primele numere si dupa aia te pun la plata daca nu ii anunti ca n-ai chef; nu mi s-a intamplat inca dar unchiu se plange de din astea)
- ma enerveaza ca la loto sau orice premiu mare se lauda ca "a castigat 1milion" si dupa aia scrie mic "suma se distribuie in anuitati egale timp de 40 de ani" :( (nu ca as juca io la astea dar macar buca sa aiba sa nu spuna fata cealalta a adevarului)
- ma distreaza cand isi fac antireclama; "de ce sa dai 24$ la AOL cand poti plati 9.99 la Netzero"
- ma enerveaza ca sunt nesimtiti si daca scapa ceva pe jos acolo ramane; cand eram la shoping cu nevasta am ridicat eu de jena cateva produse pana m-am plictisit
- imi place ca produsele pentru casa sunt mai ieftine decat in ro in cele mai multe cazuri ("Home Depot"); e bine pentru cine stie meserie ca poate sa isi construiasca s-au sa isi renoveze casa ieftin
- nu imi place ca tre' sa imi cumpar boxeri sa pot merge la plaja ca altfel sunt "gay"; cred ca o sa imi cumpar normali numa asa de jmecherie (dar numa cand o sa merg cu nevasta :)))
- se spune ca in zona asta oamenii nu sunt asa de batuti in cap; sper sa fie asa si sa nu cunosc prea multi batuti :) ; poate ca e asa ca e plin de gay si nu ar fi atatia aici daca nu ar fi mai open minded zona
- imi place ca exista o gramada de parcuri cu "thrill rides" (pentru cine gusta); nu aproape de SF dar sunt in LA si abia astept sa ma destrabalez
- nu imi place ca iar mi-o crescut parul si tre sa dau iar 25$; cred ca o sa incep sa ma tund singur la ce freza am eu (cred ca ar trebui sa ma bucur, inca mai creste !!)

Emy
04-10-2005, 10:04 AM
...
- nu imi place ca iar mi-o crescut parul si tre sa dau iar 25$; cred ca o sa incep sa ma tund singur la ce freza am eu (cred ca ar trebui sa ma bucur, inca mai creste !!)

De ce nu iei o masina de tuns, e doar 20$ si pui sotia sa te tunda :D
Eu asa am facut si am iesit mult mai ieftin.

Shrek
04-10-2005, 06:28 PM
Iar noi am gasit un super-aparat la oferta, cu o suta de accesorii (exagerez!), la doar 10 $. Iar Florin se tunde singur, eu doar il mai "aranjez" pe la spate (mai bine m-as abtine! :D ).
Bine v-am regasit, dupa aproape o luna de lipsa de conexiune internet - din cauza unor companii extrem de "serioase"...

Virag
04-10-2005, 07:35 PM
Bine v-am regasit, dupa aproape o luna de lipsa de conexiune internet - din cauza unor companii extrem de "serioase"...

Si eu, care credeam ca e vorba de workaholism ...

Munca te-nalta,
Munca te-nvata...

SorinTgM
04-11-2005, 02:51 PM
Nu ai aberat deloc Io, chiar imi place cum combatzi .
Mai zi-ne .
Servus .

Cosminux
04-11-2005, 05:49 PM
Ia ca ma bag si io o tzara, desi zisei ca ies la vanatoare de joburi :D ...

IMI PLACE:
-e curat, civilizat
-lumea e mai vesela
-daca te uiti la cineva zambeste si te saluta
-benzina la juma de pret, salariu de 10 ori cat in ro
-mancarea la aproape acelasi pret ca in ro si cam tot ce vrei sa mananci
-masinile sunt mai ieftine (fara masina esti mort aci)
-gasesti pe net tot ce vrei (joburi, directions, bus trip, orice de cumparat)
-rebate-urile (luat HDD de 120 GB la $50 cu rebate $50)
-aici e plin de parcuri si lacuri, plin de vegetatie, animalute
-totul e construit cu cap
-politia e mereu la datorie
-telefonul e mok local
-primesti in posta CD cu acces dialup mok 1775 h (asta are si revers :D )
-au spatiu destul si nu fac economie de spatiu
-goodwill, thrifstore, savers de unde iei mai pe mok kestii second aproape noi
-piste de bicicleta f. faine peste tot

Ma mai gandesc si va mai zic

Acu' kiar ies la joburi...... :salut:

Calin2
04-22-2005, 03:54 AM
Hai sa mai zic ceva desi nu cred ca isi are rostul aici dar macar poate creste self esteemu' nostru ca si americanii is tare boi.

Nu imi place ca tre sa faci munca intensa de studiu singur inainte de a decide sa suni sau sa intrebi ceva despre orice ai vrea sa faci sau sa cumperi.

Un exemplu de ce "meseriasi" sunt astia cu serviiciile lor la 1-800:
Mi-am luat si eu mobil (dupa multa vreme), ca trebuie sa am ca se enerveaza atia daca dau de vocea altora daca te suna pentru un job etc. Asa ca, cu inima in dinti si fara a face research prea mult, hai sa imi cupar si io varianta cea mai convenabila de prepaid la ei (GO-ul nostru:). Si am gasit la TMobile ceva cu 10centi minutul si daca incarci de 100$ ai 365 zile valabilitate (multi o sa ziceti ca e prost ca mai bine e abonament, dar cum l-am luat doar pt "emergencies" bun o fi). Foarte multumit am fost, numai ca incerc sa ma sun de pe fix si vaz ca hop tzop, dupa 4 bipuri, zdronc intra robotu. Zic "ce dreq, precis are call forwarding". Si ma pun si butonez si incerc sa anulez call forwardingu' dar mesaju era "not permitted at present time". Dai si suna la ei sa anulez call forwardingu si de aici incepe distractia si nu neaparat ca am io accent de bidon dar macar is inteligibil :). Prima operatoare: io, ca vreau sa imi anuleze orice call forwarding ca imi intra prea repede robotul, ea ca sigur ca se poate si acu imi face cererea. Dupa juma de zi hai sa vad daca merge. Pe dreq. A doua operatoare: io, ca stiti ca sa vedeti, ea, desigur, cererea e facuta dar dureaza pana la 24h. Fericit dupa 2 zile sa vad daca merge. Pe dreq. A treia operatoare: io, ca stiti ca sa vedeti ca asa, ea, stiti ca la Pay As You Go nu se poate dezactiva asta si nici Voicemailu, io, bine, dar macar sa tzaraie mai mult, ea, bine, te trec la altul, altul, sta juma de ora si butoneaza si reuseste cu succes sa imi bage 30 secunde pana intra robotelul. Fericit, vaz ca merge. Dar, daca tot am robotel dupa 30secunde, ma gandesc ca hai sa vad cum e cu voicemailu (despre care numarul 3 si altul mi-au spus ca nu se poate anula la GO). Incerc sa urmez pasii..."your account is not active" si sta si imi mananca minute. Bine zic, hai la a patra operatoare: io, ca stiti ca sa vedeti ca am urmat pasii de activare a voicemailului si nu functioneaza, ea, stiti, voicemailu dvs e inactiv, eu ma enervez si o iau de la capat, pai cum, ca aburitii ailalti mi-or spus ca nu se poate dezactiva, ea, ca e dezactivat, io, suna-ma sa vezi ca iti intra robotelul; ma suna si ii intra robotelul, pana la urma ea avea intr-un fel dreptate ca mi-au dezactivat voicemailu (desi au zis ca nu se poate), dar robotelul asa ramane ca asa vreu muschii lor sa nu ma deranjeze daca suna prea mult telefonu ca poate dorm(adica sa ii "arda" pe aia care suna ma gandesc eu); bine zic, activeaza-mi-l din nou, ea, vi-l activez, io, multumesc, dar cum se face sa imi activez contu fara sa imi mananc minutele, ea, pai sunati de pe fix pe mobil si urmati pasii. Bine, zic, si ma pun si sun de pe fix sa imi activez si io contu fara sa imi mananc minute de pe cartela ca asa mi-a spus domshoara. Si sun. Si "You called 650....; please leave a message...". Zic, ma dati-i dreqului pe toti, ia sa mai incerc o data ca poate e vreun meniu secret pe acolo. Ma sun, si ma sun si imi las vreo 5 mesaje, intru pe site la Tmobile sa vad ce si cum, ca sa incerc sa nu imi pap minutele, dar nu se poate. Ma enervez si decid sa imi mananc minutele si sa il setez odata. Reusesc.
Concluzie:
- dupa tzaspe incercari si dicutii am reusit sa fac doar sa imi tzarie macar 30 secunde inainte de a se apuca sa intre robotzeii (30s e din pacate limita maxima)
- tot nu stiu cum sa fac si daca se poate sa fac ca de ex. atunci cand ma suna cineva si eu vorbesc la telefon sau daca e inchis telefonul sa nu aiba saracii bucuria de a vorbi cu roboteii fara sa aiba ei nici o vina

Invatzati si voi ce vreti din asta. Ca e doar o chestie mica, mica, mica. Ma gandesc cum te "ard" cand vrei sa iti cumperi lucruri scumpe :((

...inca un mic exemplu

Sper ca sunt si eu tocmai in pragul de a mi se face o oferta de job si imi trebuie si mie masina, asa ca tot fac research. TOt cautand sa imi iau ceva ieftin si nou la care sa nu platesc brandu si cu care sa imi fac treaba, dau si eu peste un dealear care e cat de cat rezonabil si se apropie de normalitate (de ex. pt aceeasi masina unu mi-o zis "nonshalant"..18k si io i-am zis "mah du-te" si asta imi cere 10.9k pentru aceeasi (ambele before taxes). Si ma duc io fain frumos la ultimul ca e pret rezonabil si incerc sa il aburesc ca macar sa mai lasa otzara ca mai mult de 11.5k cu tot cu taxe nu ii dau. Si de aici incepe abureala dealarilor care o cunoasteti, ca asta e cu motz si aia e far motz si ca mai bine iei cu motz ca atunci cand revinzi, revinzi cu motz bla bla bla. Si ca stii, de unde ai pretul asta, ca de fapt masina costa 16k dar uita ce bestiali suntem ca ti-o dam cu 10.9k si ca de unde am io 8.25% TVA ca la masini ei is mai smecheri si au 8.75% TVA si ca el are PhD ul in Chimie. Si io zic "mah du-te" :)). Si sun ulterior la ei si binenteles ca TVA e 8.25% dar i-o bag sub nas asta data viitoare ca precis o sa ma arda la financing :((

Concluzie:
- ca in RO, cum te prinde, cum te...
- aveti grija, ca oricum o sa va prinda, dar macar scapati mai putin ciufulitzi dupa asta

...si inca una
Descoperii si mi s-a spus ca aici co-signeru nu e girant ca la noi, e un fel de coproprietar chiar daca tu platesti. Asa ca acu ma chinui sa ii imbarlig sa ma treaca numai pe mine pe title si nu si pe cosigner ca nu am chef sa umblu dupa el sau sa mai platesc alte taxe (cat or fi de mici), sa imi treaca masina pe numele meu la expirarea imprumutului, asta daca nu are cumva chef sa o vanda :)) Asa ca aveti grija cu cine cosignati si pe cine cosignati :))

bau

Cristoi
04-22-2005, 07:15 AM
Io, esti beton !
cat priveste aventura ta cu telefonul, din cate stiu eu, majoritatea celor care te suna au abonament si probabil nu ii deranjeaza "robotelul". In plus (alta gaselnitza pe care nu am intalnit-o in Europa), platesti incoming call. Nu stiu daca e asa si la prepaid sau "Go" :D
In legatura cu aburerile de la telefon....intotdeauna verifica de 100 de ori ce vrei sa iei, daca nu, in proportie de 60%, parerea mea iei tzeapa(cat de mica). Sa iti spun ce am patit eu.:
Imi iau un aparat foto profesional. Gasesc un package care imi convine la 900 $. Cumpar pe net, si primesc imediat e-mail care ma instiinteaza sa sun a doua zi dimineata sa confirm comanda. Cand sun, surpriza : " Domnule, se pare ca ati uitat sa comandati baterie la aparat" Binenteles ca pe pagina cu package-ul meu NU EXISTA nici o informatie conform careia aparatul se vinde fara baterie, deci IMPOSIBIL de folosit. Si atunci incepe marea abureala cu oferte si discounturi si package-uri si accesorii, toate aducandu-ma la astronomica suma de minim 1.500. (asta dupa ce stabilisem cu nevasta ca bugetul ptr. camera foto e max. 1000). pana la urma am scapat cel mai ieftin cu 1.300. Dureros.

Alta nemultumire. reclama stupida pe care o fac la produse, bazata pe faptul ca majoritatea americanilor sunt batuti in cap si nu stiu mare lucru. de genul . la doar "free ninety nine" $ puteti avea a "name brand" computer. cand de fapt tre sa te dai peste cap sa gasesti un "none brand name" computer. Sau un memory card caruia ii comparau capacitatea de stocare cu 16.000 de flopy discs. De parca mai foloseste cineva. Da' fraierii sunt impresionati. Totul e "vorbe goale".

Alta faza care m-a secat: Imi fac account la banca. Cand aplic, in birouasul functionarei, ii repet de vreo 5 ori ca pe mine ma cheama Cristian nu Christian. iar pe sotie Debora nu Deborah

Binenteles ca dupa o saptamana pe adresele de pe plicuri eram Christian, pe card tot asa. ma duc sa le duc inapoi. Imi trimit dupa o saptamana alt card cu numele corect dar adresa de pe plic tot cu Christian. Cardul sotiei nu mai vine de loc. Mai fac o tura sa le aduc aminte de el si sa schimb iar numele pe adresa. Dupa alta saptamana vine cardul ei. Cu numele gresit evident, adica Debors in loc de Debora si cu numele meu pe adresa neschimbat...acum urmeaza sa merg iar sa le dau cardul inapoi si sa imi schimbe "poate" numele pe adresa. Deja m-am saturat, ma cunosc functionarele pe acolo. Este vorba evident de istetzii de la Bank Of America. Am uitat sa zic ca am mers la o alta bank of america de pe drum la servici si acolo o alta isteatza mi-a zis ca nu se poate schimba numele pe adresa decat sunand la nu stiu ce numar etc....
Si ar mai fi exemple... dar ma opresc aici.

Calin2
04-22-2005, 08:06 AM
Stati sa termin cu telefonu ca uitai...
Al cincilea operator + al doilea "altul" de la tehnic ca statui iar juma de ora la telefon sa imi puna din nou la 30s ca tipa #4 mi-a setat din nou la 20s cand mi-a reactivat voicemailu si cu **6**etc nu am reusit sa fac singur conform instructiunilor. Asa ca practic dupa a patra tura eram din nou ca la inceput numa ca otzara mai destept :) Mi-am exersat si io engleza la pretz de 1$ cat mi-am consumat de pe card cu sunatul si reglarile:)
Servus si la cat mai putine din astea.

Alex4you
04-22-2005, 04:10 PM
Alta faza care m-a secat: Imi fac account la banca. Cand aplic, in birouasul functionarei, ii repet de vreo 5 ori ca pe mine ma cheama Cristian nu Christian. iar pe sotie Debora nu Deborah

Eu i-am dat permisul de conducere ca sa vada exact cum se scrie si cu el in mina m-a facut din Stoica in Stocia iara chestia asta e comuna chiar si cind ma suna marketerii la telefon, unul n-a zis macar o data corect si de obicei le zic ca nu avem Stocia dar daca pronuntza corect il dau la telefon pe cel cautat.

E multzi boi pe aici dar avem si noi in Romania "Chent si Votca"

Sidonia
04-22-2005, 06:11 PM
Sa iti spun ce am patit eu.:
Imi iau un aparat foto profesional. Gasesc un package care imi convine la 900 $. Cumpar pe net, si primesc imediat e-mail care ma instiinteaza sa sun a doua zi dimineata sa confirm comanda. Cand sun, surpriza : " Domnule, se pare ca ati uitat sa comandati baterie la aparat" Binenteles ca pe pagina cu package-ul meu NU EXISTA nici o informatie conform careia aparatul se vinde fara baterie, deci IMPOSIBIL de folosit. Si atunci incepe marea abureala cu oferte si discounturi si package-uri si accesorii, toate aducandu-ma la astronomica suma de minim 1.500. (asta dupa ce stabilisem cu nevasta ca bugetul ptr. camera foto e max. 1000). pana la urma am scapat cel mai ieftin cu 1.300. Dureros.

Asa am patit si eu. :protest:
Daca am ales aparatul cel mai ieftin din toata ofertele,e clar ca ii suni la telefon si iti baga pe gat si alte accesorii de care ai sau n-ai nevoie.Mai mult NU ai nevoie.Asa ca pe viitor am cumparat aparatul cu pretul mediu si nu am mai avut probleme,au trimis exact ce am vrut fara alte abureli.

Da' ce aparat ti-ai luat din America cu 1300 ?Digital de 8 MB ? :shock:

Sidonia
04-22-2005, 06:14 PM
Scuze,am apasat pe rolling eyes si a intrat asta care se tavaleste pe jos de ras,am incercat de mai multe ori si asta a iesit... :cry: :!:

Shrek
04-23-2005, 12:41 AM
Cred ca unul digital de 8 Mpixeli nu este mai mult de 500 $. Sint mai ieftine aici decit in Romania...

Simina

Sidonia
04-23-2005, 12:56 AM
Cred ca unul digital de 8 Mpixeli nu este mai mult de 500 $. Sint mai ieftine aici decit in Romania...

Simina

Eh,hai mai pune si tu ceva...macar dublu...

Sau daca stii tu as lua si io vo 5 bucati :good:

Virag
04-23-2005, 02:23 AM
Pe aici am vazut (bine, nu e profesional) cu 7,2 Mpixeli pana in 400 $ plus taxe, daca nu ma insel.
Mie unul nu mi se pare diferenta de calitate atat de mare incat sa vreau sa platesc triplu sau cvadruplu.

Da' nu-s profesionist...

SorinTgM
05-09-2005, 07:03 PM
E daca tot incepuse sa mi se faca dor de Rom dupe doar 11 zile iaca mi-a trecut doru' - ma duc la o banca sa deschid cont, imi ia ala SSNul si calcul ii zice invalid SSN, ma duc acasa sun la SSAdmin. si zic alea ca totu e OK, ma duc iar la banca si zice ala hai miine cind e aici managerul sa vedem...
Cind am iesit m-am uitat sa vad nu scrie pe cladire C.E.C. :lol:

Shrek
05-09-2005, 07:07 PM
Stai linistit, ca mai exista astfel de greseli. Depinde de ce agentie de "control" foloseste banca/institutia respectiva. Mergi la SSA, le explici care-i buba si le ceri frumos o scrisoare prin care sa certifice ca intr-adevar ala e SSN-ul tau. E f. usor.
Asta de abia am facut-o eu, acum vreo 2 saptamini, pt. ca cei care m-au angajat acum cica nu-mi gaseau SSN-ul pe nicaieri... :o Si, vorba aia, eu deja lucram cu SSN-ul ala la un spital, nu la un chiosc de pe strada. In fine, le-am dus scrisorica respectiva si a fost totul OK.
Nici aici nu sint lucrurile perfecte... :shock: :?

Simina

Virag
05-09-2005, 08:20 PM
Si eu am patit asta. Se pare ca la SSA.gov exista o lista a SSN-urilor imposibile. Printre motivele imposibilitatii existentei exista si categoria "not issued yet", in sensul ca nu au fost eliberate pana la sfarsitul lunii trecute. Si cum intraseram in State pe data de 5 aprilie, va dati seama ca nu puteam astepta pana dupa 1 mai ca sa-mi fac cont bancar. Aveam de la SSA o adeverinta semnata cum ca am aplicat pentru SSN, nu a fost nevoie, se pare ca merge si inscrierea provizorie. Si deocamdata nu am modificat nimic, contul este perfect functional.

Eu vorbesc aici de Bank of America, deci multora li se poate intampla.

SorinTgM
05-09-2005, 09:15 PM
Da , buna ideea cu scrisorica, sper sa rezolv :salut:

Liviut
05-18-2005, 03:29 AM
Si noi ne-am lovit de o situatie asemanatoare.
Deschizandu-mi contul din banca in ianuarie, cam la doar doua zile dupa ce am ajuns (deci, nici vorba de SSN) am rezolvat-o cu banca doar cu pasaportul, driver licence din RO si un contract de inchiriere. Toate bune si frumoase, checkuri completate, biluri platite online...etc, pana prin aprilie cand m-am gandit ca ar fi bine ca si sotia sa poata utiliza contul (joint account). Mergem noi la banca si imi cere SSN-ul (pe care acum il aveam, ca si green cardul). Dupa cateva tastari imi spune la fel tipa: "Sorry, your SSN is not valid". Si nu intelegeti gresit, cartonasul cu nr de SSN este perfect valid, dar tipul care mi-a deschis contul in ianuarie probabil ca a trecut el un SSN fictiv ca sa imi faca contul, fapt pentru care pana la remedierea situatiei am avut contul cateva zile blocat.

Crenguta
05-18-2005, 05:04 AM
Nu e asa...se poate deschide cont ca si persoana fara ssn. Deci primul cont asa il deschizi. Nimeni nu se risca cu ssn fals si din astea, caci sunt fapte penale de care bankerul e direct raspunzator. Faptul ca tu primesti ssn-ul nu inseamna ca el e si activat...adica ca orice baza de date si cea cu social-urile dureaza ceva pana cei de acolo le updateaza...ni s-a intamplat si noua asta...dar chestia asta e de relativ scurta durata.

eu_loteristul
05-18-2005, 08:10 AM
Cel mai important lucru pe care, noi romani care locuim in America il putem capata aici, este modul de gandire specific american pe care nu-l putem avea nciodata daca locuim numai in Ro, evident ca modul de gandirea american are si lucruri mai putin bune, dar intodaeuna trebuie sa luam numai ce este bun. Apoi sunt si alte avantaje si evident dezavantaje, dar modul de gandire este foarte important, uitati-va ce se intampla in Ro acum si asta este o concecinat a modului de gandire care exista in Ro acum si care este rodul mentalitati cultivate inainte de 1990.


:prostie:

Pitic
05-21-2005, 04:33 AM
Fiindca ziceam ca o sa va spun care reteta mi-a reusit pentru a face branza de vaci, mai jos se afla �reteta castigatoare� :
Am cumparat un galon de lapte din cel cu concentratia de grasime cea mai mare(2,9%, parca, nu sunt sigura), l-am �rasturnat� intr-o oala mare, l-am pus la incalzit. Cand a fost fierbinte, dar numai atat de fierbinte incat sa pot tine degetul in el, am pus Buttermilk, cam 5-6 linguri. Si imediat am luat oala cu lapte de pe foc. Am pus-o intr-un loc mai retras in camera, cu capac, am acoperit-o cu o patura si am lasat-o asa doua zile. Intr-a doua zi, seara, s-a inchegat! Am luat oala si am strecurat laptele printr-un tifon (a se citi un maieu de al meu care se asemana cu un tifon�ca nu am gasit de cumparat asa ceva nicaieri), pe urma am rasucit tifonul la capete incat sa stea asa, la strecurat, o vreme.Si, pana pe dimineata a doua zi�uite ca a iesit un botz de branza�Pe care l-am si fotografiat, de bucurie.(poza se afla la album, aici).
E drept, cam farimicioasa, dar nu exagerat. Buna pentru clatite, macaroane, mamaliga..adica pentru tot ce deja am mancat acu vreo cateva zile.
Eu sunt foarte multumita de rezultat.
Am gasit la Grocery si farmer cheese si multe alte feluri de branzeturi si de cascavaluri. Si rosii de culoare rosie, dulci, ca de gradina� Merge, nu e chiar asa de rau cu produsele astea, pana la urma�
:yum: :yum: :yum:

Pitic
05-21-2005, 04:36 AM
Adica, nu, poza nu se afla la album aici, pentru ca nu imi dau seama ce fisiere sunt permise, (JPEG nu, GIF nu, PNG nu...)nu am putut sa o pun. Inainte parca era altfel cu formatul fisierelor, nu stiu ce se intampla ...

Cezar
05-21-2005, 07:00 AM
Deocamdata nu se mai poate face upload la imagini/ poze. Asta pentru ca saptamina viitoare forumul cu tot angrenajul sau se va muta in "casa noua".

Probabil cam pe la sfirsitul saptamii viitoare totul va reintra in normal.

Va vom tzine la curent.

Pitic
05-21-2005, 07:54 AM
O.k., iti multumesc pentru precizare.

ExtraBog
06-18-2005, 04:52 PM
Ce imi place...
starea de relaxare...de parca nimic nu s-ar intampla... :roll:
seriozitatea in servicii...amabilitatea....chiar daca dureaza mult

Ce nu-mi place...WC urile..care au apa pana la//// :caca:
Totul e prea controlat... :bs:

Duduka
06-22-2005, 11:06 PM
Imi place in aceasta perioada sa ma duc la cules capsuni si cirese delicioase, operatiune cu care n-am avut niciodata ocazia sa ma delectez in Romania. :yum: Pe langa pitorescul culesului, afacerea este chiar buna pentru pret si calitate.

Ada.T
06-25-2005, 09:07 PM
tocmai vroiam sa scriu si eu despre asta, adica depre fermele "deschise", unde te poti duce si culege tu insuti fructe si legume. cautati pe internet fermele din zona voastra. e placut si intr-adevar e mult mai ieftin decit ceea ce gasesti in magazine.
eu am ratat ciresele. am cules visine, in schimb.

Virag
06-26-2005, 07:28 AM
Cu culesul... eu am avut ocazia s-o fac, atat de placere, cat si "daca-i musai cu placere", in sensul ca pe de o parte eram fan de catarari in ciresi, pe de alta parte ne-a fraierit la practica un tip, ca dupa ce culegem pana la sfarsitul programului capsuni, dupa aceea putem duce si acasa. Nu a fost sa fie asa, din pacate pentru tufele de capsuni care se aflau in apropierea noastra cand am aflat ca totul a fost doar o pacaleala.

Cirese (1 kg, 7$), mango (2 buc., 2$), capsuni (2 lb, 5$), afine (2 pinti, 6 $), mere (3 buc, vreo 2$) (totul cu card de la Bi-Lo) ... in aceeasi zi, inseamna multe ganduri bune pentru livezile de-antart, care, trebuie sa recunoastem, nu mai exista de mult.

Poate doar jumatatea de vierme sa ma contrazica.

Shrek
06-26-2005, 07:43 PM
Noi nu am cautat inca ferme prin zona, desi sint sigura ca sint, dar e cam scump ce zici tu, Virag!
Noi luam fructe de la un supermarket mexican, unde toate fructele sint de import (Chile, mexic, etc) si sint f. ieftine, de ex: ananas 4 lb/99 centi, pepene galben (buuun si duuulce) 3 lb/99 c, capsuni 4 lb/4-5 $ (depinde de oferta), mere (de alea aurii, de ne plac noua cel mai mult) 1 lb/67c, etc. Intr-adevar, ciresele-s cam scumpe si fructele de padure (altele decit capsunicile).


Simina

Calin2
06-29-2005, 06:30 AM
cautati pe google

"pickyourown" . org si gasiti ce si cum

adriana_radu
06-29-2005, 05:44 PM
Am fost si noi la o ferma de genul asta. Acum 2 saptamani am cules capsuni cu gust de capsuni si nu de plastic iar duminica trecuta am cules visine. Sotul meu s-a catarat in cires (desi existau si scari) si a uitat masura asa ca .... am pus-o de o visinata, am facut placinta, am facut sos, am facut spuma .... si nu mai stiu ce sa mai fac ca mai am inca o galeata de visine.... una peste alta ma bucur ca am gasit ferma asta si recomand tuturor sa mergeti la cules.
In priviinta branzei, eu am gasit un magazin armenesc si unu turcesc unde au branza ca pe la noi - bulgarian feta cheese e delicioasaaaa.

Shrek
06-29-2005, 05:49 PM
Bunatati est-europene papam si noi demult de aici. De la un magazin arabesc. Brinza bulgareasca (o fi la fel), ardei copti murati, zacusca bulgareasca (mai buna ca la mama acasa!) si inca multe altele. Aaa, si ciocolata nemteasca sau elvetiana adevarata!

Despre cules, visinile nu-mi plac, ciresele da, dar cit costa la cules? Capsuni dulci am luat de la un magazin mexican, de nu apuc sa fac nimic din ele, ca le maninc goale! :mrgreen:

Pofta buna!

Simina

Shaguna
06-29-2005, 07:42 PM
Branza bulgareasca ca branza bulgareasca, dar sa o vedeti pe aia romaneasca! Telemea importata din Romania, cascaval de oaie produs in Romania, apa minerala Borsec si Perla Harghitei, bere Ursus si cateva sortimente de vin romanesc, toate acestea pot fi cumparate in Chicago. Si cu toate astea nu exista un magazin cu specific romanesc...

Numai bine !

Ada.T
06-30-2005, 01:50 AM
pentru simina:
preturile nu se compara cu cele din magazin, este mult mai ieftin. nu-mi amintesc cifrele, dar pe o ladita plina de capsuni (vreo 4 kilograme, as zice) am dat 11 dolari (din care un dolar ladita).

mgorgan
07-03-2005, 03:57 AM
Dupa 2 zile de America pot zice ca mor de foame, NU imi place mancarea deloc, totul este dulce si astia nu au paine ca la noi (ca la mama acasa).
-- nu imi plac veceurile;
-- nu imi plac regulile foarte stricte(cica un cablu TV trebuie sa treaca pe deasupra geamului de la balcon nu pe jos);
-- nu imi plac fetele americane , toate sunt grase si pline de impresi;
-- semafoarele cu STOP (fereasca D-zeu sa se i-a curentul ca astia o iau pe jos );
-- cel mai mult ma dispera sa vb in engleza tot timpul, asta ma termina , cu toate ca ma descurc cu engleza tot imi este greu pana imi dau seama ce tre sa zic, sper sa trec repede de faza asta;
-- -- Dar compeseaza celelate lucruri care sunt usor de obtinut aici in State, ma refer la cat de usoara este viata cu toate utilitatile langa tine, imi place ca iti poti permite multe;
-- -- Piscina la 2 min de unde stau (gratis);
-- -- Tot tacamul de electronice in casa; nu lipseste nica;
-- -- Imi place ca este curat;
-- -- ....sa vedem pe mai departe ce ne rezerva viitorul.

Shrek
07-03-2005, 04:35 AM
Nu dezarma in legatura cu mincarea! In curind vei ajunge sa cunosti suficiente supermarketuri ca sa stii de unde sa iei mincare (inclusiv paine) "ca la mama acasa". Toti romanii fac asta, deci nu au a se plinge nici de mincare... :)

Cit despre limba engleza... ajungi la vorba lui Alex, nu? :mrgreen:

Simina

Virag
07-03-2005, 06:14 AM
Da si tu cincizeci de coco pentru un aparat de facut paine. Merita. Asta dincolo de faptul ca si eu patesc acum partea cu painea dulce, pentru ca m-am lacomit la un dolar si, din nebagare de seama, am luat, in loc de faina normala, faina pentru prajituri.

Shrek
07-03-2005, 07:42 AM
La Vons, la Albertson's, la unele magazine mexicane si la inca altele, dar nu-mi amintesc acum, exista paine frantuzeasca care e chiar mai buna decit painea pe care o mincai in Romania. Si e si la acelasi pret cu cealalta paine, dulce. Trebuie doar sa cauti. Sa-ti mai zic ca poti lua paine din asta si cu ceapa, usturoi, masline, diferite tipuri de seminte de cereale, etc? Da, parca si la Trader Joe's se gaseste paine buna. Dar buna!

Pofta buna!

Simina

Virag
07-03-2005, 07:55 AM
Probabil la granita cu Mexicul o sa gaseasca si vecinu' din Virginia ce zici tu. Dar pana acolo mai exista si Whole Foods, dupa cum spunea Bobo (din pacate, cel mai apropiat Whole Foods de mine se afla la treizeci de mile nord, in Greenville). Sau, la rigoare, Safeway. Painea frantuzeasca de acolo nu e rea deloc.
In alta ordine de idei, ce parere aveti de bende.com ? Sau aveti si alte solutii culinare est-europene ?

mgorgan
07-03-2005, 03:40 PM
La Vons, la Albertson's, la unele magazine mexicane si la inca altele, dar nu-mi amintesc acum, exista paine frantuzeasca care e chiar mai buna decit painea pe care o mincai in Romania. Si e si la acelasi pret cu cealalta paine, dulce. Trebuie doar sa cauti. Sa-ti mai zic ca poti lua paine din asta si cu ceapa, usturoi, masline, diferite tipuri de seminte de cereale, etc? Da, parca si la Trader Joe's se gaseste paine buna. Dar buna!

Pofta buna!

Simina

Cred ca mark al meu a vrut sa imi arate cum ii mancarea americana , eu i-am adus din Ro de la mama de acasa o paine facuta in cuptor , si tare mult ii place doar asa cate o bucatica mica papa sa nu treaca , tre sa rezolv cu carnetul sa ma pot misca pe aici , sa vad si eu care-i treaba cu orasul asta .....TNX for advise

Shrek
07-03-2005, 05:20 PM
Anytime, cu placere, ca si noua ne-au spus altii, nu aveam de unde sa le stim pe toate!

Simina

Duduka
07-10-2005, 06:30 AM
Iubesc grandoarea focurilor de artificii din fiecare an, la care pot asista de la cateva sute de metri de locul de unde sunt lansate. Un spectacol de culoare si ploaie de lumini coplesitoare, un spectacol la care privesti stand pe un scaun pliant, pe o patura sau pur si simplu pe trotuar cu ochii intorsi spre cer, alaturi de sute de alti oameni de care te simti in acele clipe aproape. Imi place descarcarea de final a publicului cand, cu aplauze, chiote, chiar fluieraturi multumesc celor care le ofera un spectacol unic de fiecare data...

SorinTgM
07-11-2005, 01:30 AM
Ma asteptam la ceva grandios in Chicago dar artif au fost doar niste partzuri fata de ce aveam in TgMures de Zilele muresene.

mgorgan
07-11-2005, 01:51 AM
Imi plac cinemaurile, sunet de calitate si imi place ca nu taie din film cum faceau in cluj cel putin.

Shaguna
07-11-2005, 02:39 AM
Ma asteptam la ceva grandios in Chicago dar artif au fost doar niste partzuri fata de ce aveam in TgMures de Zilele muresene.
Sorine, tu care focuri de artificii le-ai vazut ? Cele de la Navy Peer, organizate de catre City of Chicago, sau cele de peste drum, organizate de catre un club privat de tenis ?

Duduka
07-11-2005, 03:29 AM
Sorine, tu care focuri de artificii le-ai vazut ? Cele de la Navy Peer, organizate de catre City of Chicago, sau cele de peste drum, organizate de catre un club privat de tenis ?
:mrgreen: Imi si imaginez diferenta...chiar asa, Sorine, daca in Reading, Pa primaria organizeaza focuri de artificii de umple cerul cu ele, cel putin jumatate de ora, imi inchipui ca Chicago n-o fi mai prejos...

Virag
07-11-2005, 03:33 AM
Nu-i nimic, Sorine, mai ai o sansa pe 14 iulie, daca tragi o fuga la Paris...
(va amintiti scena cu artificiile din Asfalt Tango ?)

:uraa: :uraa: :uraa: :uraa: :uraa:

SorinTgM
07-12-2005, 02:51 AM
E vorba de artif de la Navy Pier asupra lacului.

Miki03
07-12-2005, 04:27 PM
Bate palma, Sorine :good:
:roll: :roll: :roll: partzuri.... :roll: :roll: - cum indraznesti, bre omule, sa faci fasaitorile americane partzuri ?? Ha??? ti-au dat arfiticii?- ti-au dat! ca sunt parzturi- sunt, da' sunt americane, bre, miros a levantzica :mrgreen: :mrgreen: - pentru unii.....

SorinTgM
07-13-2005, 03:39 AM
Inmugureste lehamitea in mine...

_soso_
07-13-2005, 04:13 AM
si in alba iulia de 1 decembrie focurile de artificii pot la orice ora rivaliza cu ce am vazut aici de 4 iulie. astea nu au fost cu nimic mai presus. deci barem la focuri de artificii ii ajungem pe americani. romania mai are o sansa

Pitic
08-01-2005, 02:29 AM
Am fost la un studio foto cu sotul meu si ne-am facut un tablou ... sa mori de ris, nu alta!
Am zis ca e de cand am fost noi pentru prima oara in America...long time ago... :lol:
Ne-am simtit bine atunci si am revenit...Loteria Vizelor a fost doar un pretext :lol:
Mergeti de vedeti la albumul meu personal, la cea mai recenta poza adaugata.

SI asta imi place in America.
:good:

Gianina
08-01-2005, 11:25 PM
Mergeti de vedeti la albumul meu personal, la cea mai recenta poza adaugata.
Foarte draguti sunteti in poza aia. Mi-au mai placut pozele de la nunta aceea de la grota, ce minunat trebuie sa fie...

Pitic
08-02-2005, 02:21 AM
Gianina,

A fost o ceremonie tare romantica, asa un decor numai in filme mai poti sa vezi. Noi ne-am nimerit pe-acolo din intamplare, as fi vrut sa fac fotografii mai multe dar nu m-am simtit "incurajata" de privirile nuntasilor si a fotografei profesioniste care pe urma ii tot aranja pe toti sa le faca binecunoscutele amintiri, intai cu nasii, pe urma cu domnisoarele de onoare, pe urma mire+mireasa, pe urma etc.etc. (am pus zoom-ul la lucru, anyway) Mai erau cateva fetite micute si dragalase, imbracate si ele in rochite albe, aratau ca si niste papadii nostime, cu piciorusele lor scurte.
Pe bune, pasarile cantau, afara era o vreme super (nici prea cald, nici racoare), era verdeata foarte multa...ce mai! Tot ce vrei.
Am mai gasit o fotografie pe-aici pe la mine tot de acolo, am pus-o si pe aia la album, se vad mai bine "personajele principale".
:wink:

Duduka
08-04-2005, 04:35 AM
Imi place ca cei de la Dental office stau pe capul tau tot la 6 luni sa mergi la cleaning, iti fac poze la dinti in fiecare an si iti schimba plombele tot la 2 ani musai, nemusai. Ca ce daca plombele nu tre' schimbate? ei tre' sa faca bani de undeva... :mrgreen:
Adevarul ca la dentistul pe care-l am acum mi-as schimba plombele in fiecare luna, atata-i de frumos si de arab cu ochi albastri ca cerul senin :shock: :dans:

Shrek
08-04-2005, 04:38 AM
Imi place ca cei de la Dental office stau pe capul tau tot la 6 luni sa mergi la cleaning, iti fac poze la dinti in fiecare an si iti schimba plombele tot la 2 ani musai, nemusai. Ca ce daca plombele nu tre' schimbate? ei tre' sa faca bani de undeva... :mrgreen:
Adevarul ca la dentistul pe care-l am acum mi-as schimba plombele in fiecare luna, atata-i de frumos si de arab cu ochi albastri ca cerul senin :shock: :dans:

Duduka, Duduka... ne faci si pe noi sa ne imaginam ceva asa... de... 1001 de nopti... Sau nu?

Simina

Pitic
08-04-2005, 04:56 AM
Imi place ca cei de la Dental office stau pe capul tau tot la 6 luni sa mergi la cleaning, iti fac poze la dinti in fiecare an si iti schimba plombele tot la 2 ani musai, nemusai. Ca ce daca plombele nu tre' schimbate? ei tre' sa faca bani de undeva... :mrgreen:
Adevarul ca la dentistul pe care-l am acum mi-as schimba plombele in fiecare luna, atata-i de frumos si de arab cu ochi albastri ca cerul senin :shock: :dans:

:lol:
Stie el de ce, ii zambesti de simpatic ce e si el deja ti-a si extras o masea!Pe bani, of course. :mrgreen:

cal_user
08-04-2005, 08:30 AM
Nu se extrage nimic - altfel ce se mai trateaza?

Boborocea
08-04-2005, 11:29 AM
Gata, Duduko, iti iei adio si de la dentist :mrgreen:

peronela
08-22-2005, 08:44 PM
Pentru Pitic , incearca si asa: un galon de lapte gras(capac rosu) golesti putin din el si pui in loc lapte acru sau iaurt sau chefir (cam cit o cescuta de cafea) si lasi undeva unde este cald vreme de 24de ore (daca ai flacara de veghe la aragaz si e tot timpul caldut aragazul poti sa-l pui acolo) a doua zi ,cind vezi ca si-a schimbat putin consistenta , pui laptele intr-o oala si-l incalzesti putin pina cind vezi ca se incheaga , in tifon cu el . Nu-l lasi prea mult la scurs sa nu fie prea sec . Nu e ca cel deacasa dar e bun. daca faci numai dintr-un litru cred ca e prea putin si in plus asta nu se strica ... stim noi de ce. :salut:

Pitic
08-22-2005, 11:39 PM
Iti multumesc pentru reteta.
Am "dibuit" la un magazin rusesc, acu vreo 3 saptamani, de vanzare.(de doua feluri, adica cu mai multa grasime sau cu mai putina) :yum:
Asa ca am scapat de asteptare si de atatea "preparatii".E drept, la magazin de vinde la bucata de cam 150-200 de grame, dar si asa e bine.(in Ro obisnuiam sa o folosesc si pentru masca de fatza, dar...deh! acolo aveam la discretie)
Asa ca...m-am linistit in privintza asta.
:good:

Virag
08-24-2005, 02:04 AM
Acuma cascati gura mare, si pregatiti-va sa salivati:

www.malincho.com . Astia-s bulgari. Preturile mi se par chiar bune.

Ar mai fi www.germandeli.com , dar atentie, mi s-a spus ca ar fi probleme la pretul expedierii produselor.

Pitic
08-24-2005, 07:13 AM
:yum:
Salivam, pana comandam.
Ca dup-aia-nfulecam.
:yum:

cal_user
08-24-2005, 08:38 AM
Ar mai fi www.germandeli.com , dar atentie, mi s-a spus ca ar fi probleme la pretul expedierii produselor.
Pretul expedierii e intre 15 si 20% (ground shipping). Daca vrei next day air, e ceva mai mult...

Virag
08-25-2005, 08:24 AM
Revenind la subiectul principal:

O parere a lui Andrei Codrescu, un autor citit de americani:

http://www.algoritma.ro/dilema/fw.htm?current=83/index.htm

cal_user
08-25-2005, 09:11 AM
Virag, cred ca ai avut prilejul sa mergi pe strada descrisa de Andrei Codrescu. Nici vorba de imensa cafenea, asa cum si chestia cu supradimensionarea e discutabila. Evident, nici nu conteaza. Doar nu o sa confundam acum semnificatul cu semnificantul.

Virag
12-30-2007, 11:17 PM
Nu stiu daca-mi place sau nu asta la americani, insa cu stupoare am constatat ca ei mananca semintele de dovleac CU TOT CU COAJA.

adinam
12-31-2007, 03:57 AM
Si alunele de pamant tot asa le mananca .. cu coaja cu tot ..
Chiar m-am uitat intr-o zi la o veverita din curte , careia i-am pus alune de pamant ca desert,si ea cand le manca, le desfacea .. americanii nostri de aici .. nuuuuuuuuu
Intrebare : ce stie veveritza si nu stiu americanii ?

transilvv
01-17-2008, 02:00 AM
Dupaceva timp pe aici m-am gandit ca e cazul sa adaug si eu cateva randuri la tema asta cu ce imi place si ce nu. Incep desigur cu NU IMI PLACE ca sunt mult mai multe chestii:

1. Pt ca am lucrat in magazin prim oara pot sa spun clar ca NU IMI PLACE CUM TRATEAZA AMERICANII PERSONALUL DIN MAGAZINE, sunt necivilizati, cred ca li se cuvine totul datorita politicii "customer satisfaction". Dupa o zi normala lasa in urma lor un adevarat dezastru. Daca ati lucrat in vre-un magazin din USA cred ca stiti prea bine la ce ma refer.
2. Politica "ANGAJATUL NOSTRU TREBUIE SA FIE ROBOTUL PERFECT". Concediul in America e de 6 zile pe an! NU UITATI ASTA!!
3. NU TE ANGAJEAZA AROAPE NIMENI FARA EXPEREINTA AMERICANA DAR NICI NU ITI DAU OCAZIA SA ITI FACI (am trimis mai mult de 200 de aplicatii, pe net sau pe hartie inainte sa ma angajeze unii)
3. Pt mine nu e loc de indoiala: AMERICANII SUNT MAI COMUNISTI DECAT SOVIETICII IN ANII '50. Nu e vb de steaguri si de partidul unic ci de uniformizarea impusa mai ales la nivel individual. ATENTIE Poti sa iei amenda daca in curtea din spatele casei PROPRIETATE iarba e mai mare de 15 cm si vecinul iti face reclamatie la primarie!!!!
4. NU IMI PLACE CA NU AI VOIE SA ITI PACHEZI MASINA, PROPRIETATE PE ALEEA, (PAMANTUL TAU) DACA ARE NUMERE COMERCIALE. Un amic, taximetrist merge pe jos dimineata 50 de minute pana la masina pe care o are in parcare inchiriata pt ca a luat numai in 2007 12 amenzi pt ca si-a parcat masina (cu numere de taxi) pe pamantul lui dar in zona REZIDENTIALA! Acelasi lucru cu van-uri sau minivan-uri cu numere comerciale.
4. MANCAREA AMERICANA E ABSOLUT ORIBILA! E dulce, chimizata din belsug si iti termina stomacul. Noroc cu magazinele polonezilor (Sa le dea Dumnezeu sanatate ca altfel nu ma mancam eu nimic cu gust aici). Legumele, mai ales rosiile zic eu sunt dintr-o imitatie f reusita de plastic.
5. ASIGURARILE MEDICALE SUNT MINUNATE, LIPSIND CU DESAVARSIRE. Sincer nu stiu cine are parte de tratament pe asigurarile medicale. Chiar daca esti asigurat trebuie sa platesti iar majoritatea bolilor mai serioase nu sunt deloc sau sunt f putin acoperite.
6. ROMANII CARE AU "UITAT" LIMBA ROMANA
7. URIASA SUPERFICIALITATE IN RELATIILE PERSONALE (Nu cred ca mi-as putea face vreodata un prieten american)
8. INTERSECTIILE CU STOP DIN TOATE DIRECTIILE
9. PANTALONII AIA TREI SFERT' PE CARE TREBUIE SA II PORTI LA PLAJA
10. SISTEMUL "CREDIT SAU NU EXISTI"


IMI PLAC:

1. Cladirile din Downtown. Am vazut SanDiego, Chicago, Kansas City
Cincinatti.
2. Muzeele - Sunt uimitoare - te lasa si chiar te incurajeaza sa atingi multe dintre exponate vezi de ex. Field Museum
3. Hainele sunt f. ieftine. Gasesti chiar si haine "de firma" ieftine la SALE sau in unele magazine gen Marshall.
4. Soselele - sunt 95% de calitate
5. Vremea si palmierii din California
6. Bibliotecile cu internet wireless

tmuresan
01-17-2008, 02:28 AM
Numarul 5 e mai mult decat dicutabil. In rest, esti hazliu...mai scrie! :bere:

tmuresan
01-17-2008, 02:29 AM
Si bineinteles ca vroiam sa scriu discutabil...doar incerc sa fac parte din romanii care inca nu au uitat limba romana. :good:

MirceaGoia
01-17-2008, 03:11 AM
Dupaceva timp pe aici m-am gandit ca e cazul sa adaug si eu cateva randuri la tema asta cu ce imi place si ce nu. Incep desigur cu NU IMI PLACE ca sunt mult mai multe chestii:


Sper sa nu te superi daca voi comenta putin la ce nu iti place aici...


1. Pt ca am lucrat in magazin prim oara pot sa spun clar ca NU IMI PLACE CUM TRATEAZA AMERICANII PERSONALUL DIN MAGAZINE, sunt necivilizati, cred ca li se cuvine totul datorita politicii "customer satisfaction". Dupa o zi normala lasa in urma lor un adevarat dezastru. Daca ati lucrat in vre-un magazin din USA cred ca stiti prea bine la ce ma refer.


Pai pune-te tu in locul clientului ala? Ce preferi? Sa ti se permita sa faci multe in magazin (cum ti se permite la muzeu), sa ai un vanzator amabil si de ajutor...sau sa fii tinut din scurt si repezit (cum sunt dealerii de masini)??

Sau preferi vanzatorii din Romania (tu client fiind)?

Clientul e acolo sa cumpere...nu sa-ti faca tie, vanzator, viata usoara...gandeste-te tu la asta cand esti client...

E adevarat ca unii clienti chiar cauta nod in papura...mai ales daca e vorba de vanzare prin telefon.


2. Politica "ANGAJATUL NOSTRU TREBUIE SA FIE ROBOTUL PERFECT". Concediul in America e de 6 zile pe an! NU UITATI ASTA!!


Ei, nu exagera acum...ca cine citeste va crede ca asta e regula aici! Ceea ce nu e cazul...poate la magazinul tau aveai 6 zile pe an, dar la altele sunt mult mai multe...si alta firme chiar dau 1 luna concediu!

Deci nu e o regula generala...


3. NU TE ANGAJEAZA AROAPE NIMENI FARA EXPEREINTA AMERICANA DAR NICI NU ITI DAU OCAZIA SA ITI FACI (am trimis mai mult de 200 de aplicatii, pe net sau pe hartie inainte sa ma angajeze unii)


Ocazia trebuie sa ti-o creezi tu cumva...si sa fii perseverent si rabdator...pana la urma nu cred ca nu vei reusi sa gasesti ceva. Nu uita nici networking-ul...


3. Pt mine nu e loc de indoiala: AMERICANII SUNT MAI COMUNISTI DECAT SOVIETICII IN ANII '50. Nu e vb de steaguri si de partidul unic ci de uniformizarea impusa mai ales la nivel individual. ATENTIE Poti sa iei amenda daca in curtea din spatele casei PROPRIETATE iarba e mai mare de 15 cm si vecinul iti face reclamatie la primarie!!!!


Sunt destui altii care nu se baga in viata ta...ala pe care l-ai intalnit tu probabil ca era genul "sa moara si capra vecinului"...esti sigur ca era american? Era cumva in varsta? (astia in varsta, oriunde ar fi ei, au o problema cu reclamatiile - sa nu uiti mosii si babele de la noi care iti fac reclamatie la administratie daca ai vizitatori in toiul noptii sau dai muzica mai tare in apartamentul tau proprietate)



4. NU IMI PLACE CA NU AI VOIE SA ITI PACHEZI MASINA, PROPRIETATE PE ALEEA, (PAMANTUL TAU) DACA ARE NUMERE COMERCIALE. Un amic, taximetrist merge pe jos dimineata 50 de minute pana la masina pe care o are in parcare inchiriata pt ca a luat numai in 2007 12 amenzi pt ca si-a parcat masina (cu numere de taxi) pe pamantul lui dar in zona REZIDENTIALA! Acelasi lucru cu van-uri sau minivan-uri cu numere comerciale.


De ce nu baga masina in garaj? Are deja plin garajul?
Ce ar fi sa vina celalalt vecin si sa parcheze ditamai TIR-ul in zona rezidentiala? Sau macaraua? Banuiesc ca nu ar fi tocmai placut...

Poti intreba si tu motivele ptr care exista o asemena regula...doar nu e data doar asa ca vor unii sa se dea mari...


4. MANCAREA AMERICANA E ABSOLUT ORIBILA! E dulce, chimizata din belsug si iti termina stomacul. Noroc cu magazinele polonezilor (Sa le dea Dumnezeu sanatate ca altfel nu ma mancam eu nimic cu gust aici). Legumele, mai ales rosiile zic eu sunt dintr-o imitatie f reusita de plastic.


Si aici sunt solutii (apropo, de cand ai venit in America?)...

Sunt magazine specializate care comercializeaza mancare cat mai naturala, fara chimicale.
Vezi Trader's Joe (unul din ele)...

Mai sunt si asa numitele Farm's Market (unde vin fermieri)...

Deci atunci cand cumperi uita-te ce cumperi...



5. ASIGURARILE MEDICALE SUNT MINUNATE, LIPSIND CU DESAVARSIRE. Sincer nu stiu cine are parte de tratament pe asigurarile medicale. Chiar daca esti asigurat trebuie sa platesti iar majoritatea bolilor mai serioase nu sunt deloc sau sunt f putin acoperite.


Eu am avut parte de tratament pe asigurare....in total a costat 55,000$ ptr 5 zile de spitalizare+operatie...din care am platit 3400$ intr-un an de zile (nu mi-a acoperit 100% dar sunt asigurari care fac asta, depinde de intelegere are angajatorul cu ei). Ba chiar la unele din notele de plata ale medicilor (nu a fost doar o singura nota de plata ci acumulate) am avut si reducere (gen "you have to pay 1000$...but if you pay NOW by credit card you pay 500$")...

Asigurari sunt (chiar si ptr boli mai serioase), nu lipsesc cu desavarsire...atata doar ca COSTA...


6. ROMANII CARE AU "UITAT" LIMBA ROMANA


Dupa ani de stat (nu 2-3 ani ci 10-20) aici inevitabil mai uiti din romana...mai ales daca nu prea interactionezi cu romani...

Nu trebuie sa-i judecam prea aspru...


7. URIASA SUPERFICIALITATE IN RELATIILE PERSONALE (Nu cred ca mi-as putea face vreodata un prieten american)


...deci nici nu ai incercat macar sa iti faci prieten american (esti femeie cumva? - curios si eu...)

Nu spun ca nu exista superficialitate...dar ca si in Ro si aici trebuie sa cauti graul de neghina...eu am prieteni americani care sunt ok...superficialitatea asta a lor sigur e legat si de gradul de independenta cu care au fost crescuti (rareori ai vezi la 25 ani sa mai stea cu parintii - pe cand la noi sunt destul de dese cazurile)



8. INTERSECTIILE CU STOP DIN TOATE DIRECTIILE


Da, nici mie nu imi plac alea...ca daca ajung 2 sau mai multi in acelasi timp fiecare incepe sa se lase pe altul...de nu se mai intelege cine ce cum...


9. PANTALONII AIA TREI SFERT' PE CARE TREBUIE SA II PORTI LA PLAJA


Nu cred ca TREBUIE sa-i porti:)...ca nu te obliga nimeni...eu am vazut pe plajele Californiei barbati in speedo (chilotul de plaja obisnuit de la noi) si nu le-au avut nimeni treaba (si nu erau homo ca erau cu nevestele/prietenele).


10. SISTEMUL "CREDIT SAU NU EXISTI"


Sistemul asta te face mai grijului daca vrei sa dai tzeapa cuiva (unei institutii) :)...asa ca nu-l condamna prea tare...

Asta te face si pe tine sa fii mai responsabil cu finantele tale (desi destui americani nu le pasa)...

Prefer sistemul asta celui vechi din Ro unde nimeni nu tinea cont de ce bani mergeau cui...de aia s-au tras tunuri mai mici sau mai mari...


IMI PLAC:


- Faptul ca nu stai asa de mult la cozi si atunci cand stai totul e organizat...
- Faptul ca nu mai stau cu frica in san "sa dau spaga, sa nu dau spaga?"
- Faptul ca functionarii sunt politicosi in general ajutatori...la fel si vanzatorii din magazine:)...
- Faptul ca pe sosea (cel putin aici) rareori auzi claxoanele...soferii sunt in general politicosi...
- Faptul ca spitalele sut mai dotate si doctorii par mai competenti aici...
- Faptul ca daca ai spirit intreprinzator aici nu ti se pune asa de multe betze in roate...
- Faptul ca DACA vrei POTI (ca o completare puteti viziona aici: http://www.universallawstoday.com/secret.html )...
- Faptul ca un handicapat are sansa la o viata decenta aici (la munca am cativa de genul asta care in Ro nu i-ar fi angajat nimeni...in plus, uitati-va la caruciorele ptr batrani si handicapati din magazine)
- Faptul ca daca suni la 911 ai sanse mari sa nu astepti 1-2 ore dupa salvare sau politie
- Faptul ca daca iti sunt incalcate drepturile tale ai posibilitatea la justitie mai adevarata decat in Ro...in plus, nu e nevoie de spaga la judecator/jurati
- Faptul ca daca ai trecut de 40-50 ani tot mai ai posibilitatea sa muncesti daca vrei (in Ro cati mai angajeaza muncitori de varsta aia?)

Cam astea mi-au venit in minte acum....

Repet, nu o lua ca jignire comentariile mele:)....sunt doar niste comentarii.

bigu81
01-17-2008, 04:08 AM
1. Pt ca am lucrat in magazin prim oara pot sa spun clar ca NU IMI PLACE CUM TRATEAZA AMERICANII PERSONALUL DIN MAGAZINE, sunt necivilizati, cred ca li se cuvine totul datorita politicii "customer satisfaction". Dupa o zi normala lasa in urma lor un adevarat dezastru. Daca ati lucrat in vre-un magazin din USA cred ca stiti prea bine la ce ma refer.
Este o societate de consum nu ca cea din Romania unde tanti nina trebuie sa isi bea cafeaua si apoi sa te serveasca cu ceva si de o mai intrebi una, alta iti mai zice si vreo doua.

2. Politica "ANGAJATUL NOSTRU TREBUIE SA FIE ROBOTUL PERFECT". Concediul in America e de 6 zile pe an! NU UITATI ASTA!!
Hai totusi sa nu speriem lumea.Nu stiu la ce magazin lucrezi sau ai lucrat tu, dar de regula au macar 10 zile.Am totusi o intrebare pt tine...6 zile totale anual sau mai ai pe langa aceste 6 si anumite sarbatori gen Labour Day, Independence Day, etc etc

3. NU TE ANGAJEAZA AROAPE NIMENI FARA EXPEREINTA AMERICANA DAR NICI NU ITI DAU OCAZIA SA ITI FACI (am trimis mai mult de 200 de aplicatii, pe net sau pe hartie inainte sa ma angajeze unii)
Asa e.Aici iti dau dreptate, insa vorba lui Mircea si a tuturor...trebuie sa ai rabdare...am depuns 8luni, zilnic cel putin 5 aplicatii pt fel de fel de posturi , in total aprox 400, dar pana la urma am gasit si jobul perfect(asa il consider eu)

4. MANCAREA AMERICANA E ABSOLUT ORIBILA! E dulce, chimizata din belsug si iti termina stomacul. Noroc cu magazinele polonezilor (Sa le dea Dumnezeu sanatate ca altfel nu ma mancam eu nimic cu gust aici). Legumele, mai ales rosiile zic eu sunt dintr-o imitatie f reusita de plastic.
OK...sa zicem ca sunt de acord cu tine, si anume oribila...iar te intreb...erau buni in romania puii americani pe care ii gaseai in comert?sau rosiile ce le gaseai iarna in piata, castraveti etc?Ce te face sa crezi ca erau din gradina bunicii de la tara?Asa suntem noi romanii!Suntem cei mai tari, si uitam ffff repde de unde am plecat, extraordinar de repede.

Mihaella
01-17-2008, 04:42 AM
Nu cred ca se uita limba materna nici dupa 10-20 de ani si nici dupa 100 de ani de stat unde vrei tu pe pamantul asta mare, Mircea.

M.

MirceaGoia
01-17-2008, 04:55 AM
Nu cred ca se uita limba materna nici dupa 10-20 de ani si nici dupa 100 de ani de stat unde vrei tu pe pamantul asta mare, Mircea.

M.

Nu am spus ca se uita:)...nu imi exagera cuvintele, te rog.

Am spus "inevitabil mai uiti din romana...mai ales daca nu prea interactionezi cu romani..." - adica e posibil sa mai uiti din cuvinte romanesti si atunci sa le incerci sa le inlocuiesti cu cuvinte englezesti...chiar se poate intampla asta (am intalnit un medic aici de 18 ani in America, casatorit cu o americanca si care nu prea a avut de a face cu romani...acasa iti dai seama ce limba vorbea...si probabil ca nici nu prea avea timp - medic fiind - sa stea singur sa vorbeasca romaneste, sau sa se uite la posturi romanesti sau sa stea pe net ca mine:) ..)....

usdream
01-17-2008, 05:25 AM
Am vorbit in Chicago cu un domn care are acum 60 de ani de America . Va rog sa ma credeti ca vorbea o romana pura fara englezisme , fara nici un fel de accent, si cu o naturalete uimitoare. El ne-a spus ca a uita limba e ca si cum ai zice ca ai uitat sa mergi in picioare.
Am intalnit si o familie de romani care au 27 de ani de America, si la fel , vorbesc curat limba romana.
Asta in timp ce alti romani de 3 , 5 sau 7 ani vb jumatate romaneste - jumatate engleza , si nu scapa nici o propozitie fara macar un cuvant in engleza.

marius76
01-17-2008, 05:32 AM
3. NU TE ANGAJEAZA AROAPE NIMENI FARA EXPEREINTA AMERICANA DAR NICI NU ITI DAU OCAZIA SA ITI FACI (am trimis mai mult de 200 de aplicatii, pe net sau pe hartie inainte sa ma angajeze unii)

Nu comentez restul pt ca depinde de la persoana la persoana.
Pot sa spun din experinta personala am aplicat la peste 300 de joburi -> 10 au sunat inapoi -> 4 interviuri -> un job. Nu este un algoritm ci trebuie (cum zicea si Mircea) rabdare + perseverenta si (daca se poate) networking

Julian
01-17-2008, 05:38 AM
la mine au fost peste 100 de aplicatii depuse, 2 angajatori au sunat, un interviu, un job... asa este... multa, multa perseverenta la inceput...

Julian
01-17-2008, 05:51 AM
Nu cred ca se uita limba materna nici dupa 10-20 de ani si nici dupa 100 de ani
M.

sunt atatea cuvinte in limba romana, incat daca nu-ti amintesti un cuvant pe moment, sa cauti un sinonim sau sa cauti alt fel de exprimare nu ar fi un efort asa mare.. si eu de acord.. limba materna nu se poate uita decat daca "vrei" asta..

MirceaGoia
01-17-2008, 08:17 AM
sunt atatea cuvinte in limba romana, incat daca nu-ti amintesti un cuvant pe moment, sa cauti un sinonim sau sa cauti alt fel de exprimare nu ar fi un efort asa mare.. si eu de acord.. limba materna nu se poate uita decat daca "vrei" asta..

Sa vedem cum faci cand iti petreci viata intre straini (singur poate), nu prea ai interactiune cu cei din neamul tau (sau poate deloc), nu prea ai access la media in romaneste (unii care au zeci de ani in spate nu au avut acces la net, de exemplu), nu prea suni pe acasa... cazuri sunt...

Dar, unii au talent la invatat limbi straine rapid...probabil ca unii oameni fac schimbarea asta de limba destul de repede cand vorbesc...si probabil ca nici nu e intentionata...pur si simplu se intampla (si in general se intampla la cei care prind mai usor o limba straina...ptr ei e usor sa treaca de la o limba la alta fara probleme, ba chiar ajung sa se surprinda ca mai si gandesc in doua limbi..cei care invata mai greu o limba straina face mai greu trecerea si atunci ptr el calea e mai clara: ori romana ori engleza)...

Din nou, parerea mea...

MirceaGoia
01-17-2008, 08:19 AM
cei care invata mai greu o limba straina face mai greu trecerea si atunci ptr el calea e mai clara: ori romana ori engleza)...


Acu', sa-mi scuzati si mie dezacordurile:)...dar eu nu ma impacam prea bine cu limba romana nici in Ro:)...si asta de mai mic copil...

Crissti
01-18-2008, 03:41 AM
uite la mine nu prea merge bine comutatorul ala care schimba limba dintr-una in alta si raman foarte des blocat pe romaneste. Cind scap cite un cuvint sau fraza in romana se uita asti-a ca la un crap vorbitor.

MirceaGoia
01-18-2008, 11:02 AM
uite la mine nu prea merge bine comutatorul ala care schimba limba dintr-una in alta si raman foarte des blocat pe romaneste. Cind scap cite un cuvint sau fraza in romana se uita asti-a ca la un crap vorbitor.

Si eu mai scap in romaneste...si mai aud cate un whaaaat?"...dar apoi le explic si e totul ok...trebuie sa am grija totusi cand vorbesc cu romani in prezenta americanilor sa nu spun "fac" in romana...ca se intelege de americani altceva:)...

Virag
01-18-2008, 11:26 AM
Si eu mai scap in romaneste...si mai aud cate un whaaaat?"...dar apoi le explic si e totul ok...trebuie sa am grija totusi cand vorbesc cu romani in prezenta americanilor sa nu spun "fac" in romana...ca se intelege de americani altceva:)...
De la "what?" mi-am adus aminte cum urasc "berea" aia cu "wazaaaaaap"

Sorin_2002_
01-18-2008, 07:40 PM
[Asta in timp ce alti romani de 3 , 5 sau 7 ani vb jumatate romaneste - jumatate engleza , si nu scapa nici o propozitie fara macar un cuvant in engleza.[/QUOTE]

Si care ar fi explicatia pentru aceste neajunsuri?Nefolosirea limbii romane mult timp, deloc?Materia cenusie este limitata si permite stocarea mai multor date?Snobism?

cal_user
01-19-2008, 07:18 AM
Am intilnit un domn plecat din tara in 1945 (adolescent), care a trait in Europa doua decenii si apoi a emigrat in SUA. Limba romana pe care o vorbeste e perfecta.

dmstangu
01-19-2008, 06:25 PM
Am intilnit un domn plecat din tara in 1945 (adolescent), care a trait in Europa doua decenii si apoi a emigrat in SUA. Limba romana pe care o vorbeste e perfecta.Eu am vazut la televizor un domn care a plecat sa joace fotbal in Italia si dupa nici doi ani, de-abia mai putea sa vorbeasca ...asta... como se dice.... limba romena... ;)

Deci exemple se pot aduce si de la o extrema si de la alta. Adevarul e undeva la mijloc.

usdream
01-19-2008, 06:41 PM
cred ca te referi la Raduciouiu...am vazut ca intre timp si-a mai adus aminte din romana uitata...

rosoft2001
01-19-2008, 10:07 PM
Intotdeauna m-am mirat de romanii care vin in "America" sa traiasca ca in Romania, "pentru ca asa sint obisnuiti"... Evident ca se poate si asa, dar nu cred ca asta e idea cea mai buna. Voi ce parere aveti de cei care se plimba in tare cu caruta si corturile pentru ca asa e "traditia"?

danut29
06-12-2008, 07:37 PM
sa vedem ce nu imi place in America suntem doar de o luna aici)
- nu sunt trotuare nici oameni
- distante prea mari pt. a merge sa cumperi o paine
- caldura prea mare
-prea mult aer conditionat si apa cu gheata deja de 4 zile nu mai am glas :)
-mancarea prea dulce la ei pana si mustarul e dulce
-daca ai copil si nu ai asigurare platesti 100$ vizita medicala + 50 vaccinurile
-......etc etc,..o sa mai continui lista incet incet da sa nu aruncati cu rosii in mine :cool:
-nu poti sa-ti cumperi o bere sambata sau duminica ca nu e voie da baut in week-end
-mie nu prea imi place sotului DAAAAA !!!

ce imi place in america:
-verdeata e foarte multa,copaci iarba..oxigen !
-is ieftine hainele deci pot sa-mi fac o noua garderoba :D
-mi-am luat carnetul de soferi foarte usor
.-....ah numai atat imi place ?? ma mai gandesc si va spun
v-am pupat :good:

Virag
06-12-2008, 08:36 PM
Spre ca nu vei sa dai cu rosii cu Salmonella, ci din cele organice :P

Ref. la "alcooale", nici nu poti bea in public. Dar uneori asta e in folosul tau.
Sa va povestesc despre stratagema unui homeless de Atlanta, pe cand avea nevoie de un adapost si nu avea decat vreun dolar in buzunar. S-a dus in supermarket, si-a cumparat o sticluta cu alcool din cel mai ieftin (probabil 50 ml), a desfacut-o in parcare si a baut-o in fata politistului. Bineinteles ca a fost arestat si dus la sectie, insa partea buna este ca a avut adapost peste noapte.

danut29
06-12-2008, 08:47 PM
sigur ca da rosii organice ,morcov organic mai ales ca am bebe mic trebuie sa-i dau numai oragnic :)
nici nu ma apuc eu sa beau sau sotul in public..dar zice-am asa ca fapt divers..trebuie sa-ti faci plinul de vineri mai ales daca ai si musafiri in week-end :bere:

Boema
06-12-2008, 10:11 PM
Spre ca nu vei sa dai cu rosii cu Salmonella, ci din cele organice :P

Ref. la "alcooale", nici nu poti bea in public. Dar uneori asta e in folosul tau.
Sa va povestesc despre stratagema unui homeless de Atlanta, pe cand avea nevoie de un adapost si nu avea decat vreun dolar in buzunar. S-a dus in supermarket, si-a cumparat o sticluta cu alcool din cel mai ieftin (probabil 50 ml), a desfacut-o in parcare si a baut-o in fata politistului. Bineinteles ca a fost arestat si dus la sectie, insa partea buna este ca a avut adapost peste noapte.

Cel mai ieftin ii iesea s-o fure in fata politistului... Nu-l costa nimic, si avea si adapost vreme mai indelungata.

Shrek
06-13-2008, 02:18 AM
Toate reglementarile depind de stat. Aici se gaseste alcool de vinzare la orice ora sau zi. De aici betiile strasnice pe care le tragem fara oprire prin zonele astea. ;)

Virag
06-13-2008, 08:38 AM
Cel mai ieftin ii iesea s-o fure in fata politistului... Nu-l costa nimic, si avea si adapost vreme mai indelungata.
Se pare ca nu se potrivea cu personalitatea lui.
Omul cica fusese un om la locul lui, cu slujba, nevasta, chiar si un copil. Atata tot ca la un moment dat si-a pierdut slujba si in scurt timp nu a mai dus-o la capat cu facturile, pentru ca nu si-a gasit la timp un alt job. Asa ca a ajuns in strada, mai batea la usi pentru o munca in gradina contra bani si poate un dus, iar daca avea bani destui dormea la shelter, unde e ieftin, poate 10-20 dolari pe noapte (nu mai retin exact). Dar cand nu ii avea nici pe aceia, problema se complica, in special cand se intampla sa fie una din rarele nopti geroase ale Atlantei.
Mai interesant este ca omul avea totusi si un frate ce avea o ferma in Florida, insa de rusine ca a ajuns ce-a ajuns, cu greu pana la urma s-a urnit si l-a cautat la telefon. A muncit pana a strans banii necesari pentru calatoria cu Greyhound si a plecat la el, sper ca acum i-e mai bine.

dune
06-19-2008, 07:16 PM
Inainte de a incepe as vrea sa adaug urmatoarele: cele de mai jos sunt doar pareri personale

Ce nu-mi place

-comunismul este pretutindeni
-controlul informatiei si cenzura (incepand cu exemple jenante gen blurat si bip ce apar la TV si terminand cu stiriile locale si nationale in care lucrurile cu adevarat importante sunt cumva taiate dupa orientarea politica)
-ipocrizia tipic americana (un exemplu excelent : noi [o firma americana] nu facem diferentiere dupa religie si varsta , dar pe job application erai intrebat de culoarea pielii si religie, si nu, nu aveai optiunea sa nu complectezi )
- faptul ca din orice nenorocire reusesc sa faca un show
-umiditatea si prin urmarea trebuinta aerului conditionat
-americanii nu spun lucrurilor pe nume si mai degraba folosesc cunoscuta sintagma good job pentru orice
-corn sirop este pretutindeni
-faptul ca baneaza fumatul si in locurile special amenajate pentru fumatori pe motiv de second hand smoking , urmeaza parfumurile (nu glumesc)
-usile de la toaleta sunt la juma de metru fata de podea (ca sa nu existe riscul relatiilor sexuale)
-dintr-un accident stupid se genereaza o lege/regula stupida
-societate plina de stereotipuri- "daca ai mobila zgariata ce aduce a Europa Medievala " se cheama ca ai mobila cu gust
-copii sunt crescuti cu sentimentul ca sunt niste printi si regine ( nu stiu daca e un lucru bun sau rau , dar faptul asta pur si simplu ma scoate din sarite )
-nu exista pofta buna
-sistemul medical nu este atat de avansat pe cat se zice
-nu-mi plac romanii care blameaza romania pentru ce este , ce a fost si cum nu e. O data plecat de acasa , eu cred , ca dreptul la critica este mai restrans.Nu mai platesti taxe in RO, la revedere. Buna rea, frumoasa urata Romania si mediul de acolo te-au facut ceea ce esti astazi -un alt emigrant (si fiecare emigrant are "povestea lui de dragoste" bineinteles- ) Subiectul asta insa este alt thread
-pentru aproape orice activitate esti nevoit sa folosesti masina
- sa ai copii si sa-i cresti in SATE este o afacere scumpa
-nu am gasit ibric pentru facut cafea L

Ce imi place

-sistem bacar bine pus la punct
-servici rapide si de incredere
-infrastructura imensa in industria constructoare de masini
-lipsa birocratiei in problemele de zi cu zi
-ai acces la tehnologie de ultima ora
-sistemul juridic functioneaza bine
-piata privata enorma si flexibila (sistemul concurential merge de la sine)
-media este cu adevarat o putere (desi exista multe aspecte negative la acest punst)
-diversitate culturala
-Posta
-Feedback



-dune-
asculta muzica folk pe www.roalaman.com

moana
07-20-2008, 02:07 PM
Am locuit 15 ani in UK - comparatia mea e intre UK si USA.

Am venit in USA cu DIV visa - am primit-o intr-un moment cind aveam nevoie de schimbari si in viata personala si cea profesionala.

In 2006 am locuit in Nevada, California si Michigan in scurtul interval American - 6 luni desi am visitat USA ca turist de citeva ori inainte de 2006.

Imi place enorm America, cu toate cele bune si rele. Peisaje fantastice, distante imense, zone ne-populate, oameni deschisi si gata sa dea o mina de ajutor.

Abia astept sa ma pot intoarce sa visitez tot ce nu am putut visita. Neaparat vreau sa merg pe Rubicon Trail!!! :)

Ce nu mi-a cazut bine, mai ales cind am considerat sa traiesc acolo a fost in primul rind sistemul de sanatate - chiar o mica consultatie te poate costa intre $100-$200; cind esti 'intre servicii' vezi asta dintr-o perspective diferita mai ales considerind lipsa de access la serviciul gratuit Britanic. Dentistul e si mai scump...

Viata corporata - am avut 14 zile de vacanta pe an si am fost considerat 'norocos' - asta dupa ce am fost obisnuit cu 28-30 de zile pe an... 10 zile pare a fi norma...

Intr-adevar in America traiesti pentru servici. Legat de vacantele scurte - ceva ce m-a surprins a fost realizarea ca marea distanta de Europa inseamna ce trebuie sa planifici cu precizie militara ce vrei sa vezi si cind. Inteleg de ce turistii Americani sint tinta glumelor Europenilor pentru ca viziteasa totul in graba (Tuesday is Belgium!).

De aici ating alt punct negativ - gasesc ca Americanii au puterea de atentie foarte redusa - asta se regaseste in programele TV - 1/2 - 50 mins maximum, fast food restaurants, supermarket shopping (asta din urma fiind un export global :)). Am observat asta si in cei citiva Romani pe care i-am intilnit acolo - urgentele serviciului si a vietii de zi cu zi ii face sa devina frugali in interactiile cu prieteni, cunoscuti etc. Chiar si in copii si adolescentii din familiile visitate au simptomele astea... Mi s-a parut ciudat desi cred ca inteleg de ce devin asa...

Sint ingrijorat de lipsa de respect pentru mediu, consumul excesiv de energie si carburanti (chiar le trebuie camionul ala de 10 cilindri?!!) si mai ales de ignoranta si chiar reaua vointa in tot ceea ce priveste pastrarea mediului si problema poluarii.

Imi place ca fumatul aproape a disparut in locurile publice - un lucru bun de urmat. Mi-a placut faptul ca dry-cleaning e rapid si ieftin. Camasile mele au fost intotdeauna perfecte - asta e foarte scump in UK...

Nu mi-a placut ca daca nu ai credit trebuie sa-l cistigi in timp - inteleg conceptul, dar a fost greu, fiind obisnuit cu sistemul britanic 'ai credit pina il pierzi' (e mai complicat dar e cam asa).

Am lucrat 4 luni pentru DaimlerChrysler (cum se numea atunci) - nu am fost incintat de ceea ce faceam, desi salariul era bun si zona interesanta... Intre timp circumstantele au facut sa devina posibil si foarte ieftin pentru mine sa imi continui studiile in UK la una din cele mai bune Universitati - Durham. Am decis sa revin in UK, cu un Travel Document care imi mentine visa pina in 2009. Intre timp am terminat studiile si am gasit un servici mai bine platit in UK, cu o vacanta de 33 de zile, shares options, access la servicii de sanatate private si pensie excelenta. Am si reusit sa re-intru pe piata propietatii - poate in ultimul minut... Nu cred ca voi reveni permanent in USA - sigur in vacanta.

Probabil am stat prea mult in UK - daca va mutati din Romania cred ca merita efortul schimbarii. Pentru mine nu a meritat in circumstantele inedite pe care le-am avut.

O voi considera intotdeauna o aventura de care nu imi pare rau ca am facut-o... si parca mi s-a confirmat ca in sfirsit mi-am gasit locul.