PDA

View Full Version : Atentie La Fotografii - DV2010


trip
10-02-2008, 01:05 AM
Instructiunile pentru fotografii s-au schimbat:

Rezolutia: 600 x 600 pixeli
Marimea: 240kb

Nu se mai accepta fotografii alb-negru!

Aramis
10-02-2008, 03:41 AM
iar asta o să �i cam bage �n ceaţă pe mulţi. fotografiile vor trebui ajustate. nu mă prea pricep eu la arta fotografică cine ştie ce, dar din c�te ştiu singurul gen de aparat care scoate fotografii de genul ăsta (adică pătrate) e cel polaroid. chiar şi alea sunt de regulă 7/7, adică 2/3 din dimensiunile celor cerute acum (10/10 cm pe suport de h�rtie)
eu zic că chestia asta cu pozele o să �i descalifice pe mulţi.
părerea mea.

Shrek
10-02-2008, 06:07 AM
Parca trebuiau fotografii digitale. :confused:

Aramis
10-02-2008, 02:25 PM
Parca trebuiau fotografii digitale. :confused:
nici nu am zis altceva. pote ne spune sidonia mai multe, dar eu �ncă nu am văzut aparat foto digital care să ia imagini pătrate, ci doar dreptunghiulare. iar ca să scoţi o fotografie cum vor ei va trebui să faci ceva crop. nu e greu, dar �ntrebarea e c�ţi vor ştii ce au de făcut? punem pariu că or să sară (cel puţin �n ro) preţurile la pozele de loterie.

PS de fapt se scot şi poze patrate (alea pentru paşaport, 5/5) da' tot nu corespund.

RainHawk
10-02-2008, 03:50 PM
In general formatele pozelor sunt 3/4. In cazul de fata ar trebui setata o rezolutie de 800 / 600 si apoi crop din laterale. s-or descurca ei, daca nu, le venim de ajutor ca nu-i bai. :)

Aramis
10-02-2008, 03:59 PM
eu unul m-am oferit deja. dar nu recomand 800/600. ci o rezoluţie mai mare, se poate lucra mai uşor.

Shrek
10-02-2008, 05:02 PM
Asta e valabil pentru orice poza, de cind se face inscrierea online: faci poza pe unde nimeresti si o ajustezi apoi acasa, inainte de a o trimite online. Nimic complicat.

RainHawk
10-02-2008, 05:11 PM
In principiu cine are nevoie de noi, suntem la un click distanta. :)

prepelix
10-02-2008, 09:33 PM
bottom line .. oameni facei fotografia la rezolutie cit mai mare ... aramis e trecut prin multe si vad ca stie ... :)

pasul 1 luati camera digitala si faceti fotografii tuturor membrilor familiei,
3-4 bucati per cap de membru familie ... respectind evident indicatiile de bun simt de pe site

dupa care incepeti cu (eu fol acdsee) RESIZE SI CROP cele doua functii de baza sa va jucati ... crop are functia de a va da dimensiunea fotografiei (600 x 600) respectiv este patratul ala pe care il miscati deasupra fotografiei

aveti 2 posibilitati ... fie patratul de 600 x 600 va prinde doar un ochi sau nasul si putin din fata ceea ce inseamna ca FOTOGRAFIA ESTE PREA MARE IN REZOLUTIE SI ATUNCI ... folositi iar resize ... ( eu il folosesc procentual, adica micsorez sau maresc fotografia cu un procent) cind ati ajuns ca patratul sa va cuprinda capul si umerii cum vi se sugereaza .. verificati partea cea mai tricky ..capul sa fie cam jumatate din fotografie

cum fac eu ... ma pregatesc sa cropuiesc foto cu un dreptunghi 300 pe 600 :) care este ... da ati ghicit .. jumatate din fotografia de 600 x 600 ...si plimb dreptunghiul peste fotografia mea resized pina cind urechile imi ating marginile dreptunghiului 300 baza mica 600 baza mare (baza mare e verticala) ... atunci stiu ca am nimerit fotografia care sigur o sa indeplineasca ce spun ei.

daca ati inteles ... spor la joaca .. cine nu a inteles ... nu dati banii la fotograf de aiurea ... sunt convins ca atit aramis si inca vreo 3 pe site va vor ajuta ... pe de alta parte, antreprenor de ocazie fiind .. va spun ca si fotograful trebuie sa manince in societate :))))

pace tuturor si mult noroc

prepelix
10-02-2008, 09:36 PM
fie prea mare :) explicata in postul anterior
sau prea mica .. si asta va sare iar in ochi cind evident capsorul vostru este mai mic vizibil in foto decit trebuie sau ... ATENTIE .. PATRATUL VOSTRU .. NU MAI ESTE PATRAT ADICA 600 x 600 este mai mare decit ce v-a ramas din foto :)
luati-o de la capat cu foto originala
cind sunteti multumiti de ea .dati SAVE AS .. nu SAVE :)
CA SA PASTRATI SI FOTO ORIGINALA SI FOTO BUNA:)

Shrek
10-02-2008, 09:56 PM
Ideea de a face poze la un studio foto este cit se poate de buna, avind in vedere ca pozele au si niste cerinte de lumina si fundal pentru a fi acceptate. Poate nu toti au aceste cerinte posibil de obtinut in casa proprie si personala. Apoi intr-adevar poti ajusta si pozele primite pe CD de la studioul foto.

trip
10-02-2008, 10:00 PM
Pentru cei interesati, exista un editor de imagini care nu trebuie descarcat pe calculator, functioneaza "online", la http://dv2010.blogspot.com/2008/10/editor-imagini.html

prepelix
10-02-2008, 10:08 PM
pt cei care nu au inteles ce am explicat ... fuga repede la studio foto .. este cel mai bun lucru pe care il puteti face ... va spun din proprie experienta ... prima editare am trimis-o PROST ..asa ca am busit un an ...
deci daca sunteti in DUBII .. mergeti la STUDIO si pe urma pentru a alunga orice urma de indoiala intrebati si pe aici prin forum inca vreo 2 - 3 care spun ca se pricep

bottom line .. cel mai bun drum ..e ala pe care il stii

daddy
10-02-2008, 11:21 PM
pt cei care nu au inteles ce am explicat ... fuga repede la studio foto .. este cel mai bun lucru pe care il puteti face ... va spun din proprie experienta ... prima editare am trimis-o PROST ..asa ca am busit un an ...
deci daca sunteti in DUBII .. mergeti la STUDIO si pe urma pentru a alunga orice urma de indoiala intrebati si pe aici prin forum inca vreo 2 - 3 care spun ca se pricep

bottom line .. cel mai bun drum ..e ala pe care il stii

Prepelix : " prima editare am trimis-o PROST ..asa ca am busit un an ... " Daddy : Si prima editare ai facut-o tu ? Sau te-ai dus la studio ?

trip
10-03-2008, 12:51 AM
Pe pagina cu inscrierea la loterie exista un buton "Photo Validator". Folositi acel buton cu diferite versiuni ale fotografiei pina cind va spune "Photo is valid". Asadar, nu ai cum sa gresesti.

Eu am incercat , doar de proba. Faceti o poza digitala cam la un metru cu blitzul, aparatul pe vertical. Dupa care mergeti la editorul de pe net, http://dv2010.blogspot.com/2008/10/editor-imagini.html
Faceti poza patrata 600 x 600 si la urma cind salvati alegeti calitate 75%. Va rezulta o imagine de aproximativ 75 -100 kb.

Daca doriti mai multe sfaturi, trimite-ti mesaj privat.

Aramis
10-03-2008, 06:18 AM
bottom line. eu sunt aici să vă ajut. nu se deteriorează calitatea, nu se strică nimic. doar să �mi trimiţi fotografii mai mari de 800/600. cu c�t mai mari cu at�t mai bine (dar c�t vă lasă yahoo)

daddy
10-03-2008, 10:56 AM
bottom line. eu sunt aici să vă ajut. nu se deteriorează calitatea, nu se strică nimic. doar să �mi trimiţi fotografii mai mari de 800/600. cu c�t mai mari cu at�t mai bine (dar c�t vă lasă yahoo)

Apreciez gestul ! Atata timp cat esti un loterist confirmat, informat si dispus sa ajute, nu pot sa zic decat : Succes tuturor celor care doresc sa se asigure ca totul au procedat "ca la carte" ! Felicitari Aramis !

charlye30
10-03-2008, 11:29 AM
Pe pagina cu inscrierea la loterie exista un buton "Photo Validator". Folositi acel buton cu diferite versiuni ale fotografiei pina cind va spune "Photo is valid". Asadar, nu ai cum sa gresesti.

Eu am incercat , doar de proba. Faceti o poza digitala cam la un metru cu blitzul, aparatul pe vertical. Dupa care mergeti la editorul de pe net, http://dv2010.blogspot.com/2008/10/editor-imagini.html
Faceti poza patrata 600 x 600 si la urma cind salvati alegeti calitate 75%. Va rezulta o imagine de aproximativ 75 -100 kb.

Daca doriti mai multe sfaturi, trimite-ti mesaj privat.

Poti sa dai pe PHOTO VALIDATOR pana iti vine rau dc nu ai centrat bine fatza in poza sau dc ai cercei sau lanturi la gat, etc ......
Inainte de toate tre sa stiti ca poza trebuie sa fie facuta fara ochelari, cercei prin urechi, nas, etc , fara lanturi la gat ..... parul ( la doamne si domnisoare, dar si la barbatii cu parul lung ) trebuie sa fie strans, sa se vada urechile ....... si apoi prelucrati imaginea ca sa dea acel nr de pixeli :good:

Aramis
10-03-2008, 12:21 PM
a venit r�ndul lui charlye30 să �l contrazic.
mai �nt�i, mi-am confirmat (sună inteligent, nu?) că condiţiile cerute pentru fotografii sunt mult mai mult dec�t se spune �n condiţiile de participare.
un simplu "crop" de pe margini de sus sau de jos nu e suficient.
la fel ca şi �n anii anteriori, există "recomandări" pentru o fotografie bine compusă. sunt aceleaşi (diferind valorile numerice desigur, pentru că acum fotografiile au altă dimensiune) ca şi la DV-2009, ca şi la DV-2008
secundo, se pot face fotografii cu părul peste urechi, cu ochelari de vedere cu lentile clare sau cu bijuterii de dimnesiuni mici. asta at�ta vreme c�t faţa este perfect vizibilă, fără umbre sau pete de culoare.
charlye, o fotografie cu blitz de la 1 metru distanţă, contra unui fundal deschis, va avea fie un umbre pe partea opusă blitzului fie pe fundal. asta �n condiţii casnice; �n condiţii de studio iluminarea e alta, umbrele dispar (deşi nici acolo �ntotdeauna)

charlye30
10-03-2008, 12:45 PM
De cand asteptai ...... :p

Informatiile despre fotografii le am de la consulat ..... asa ca ..... cei mai in masura sunt ei sa furnizeze informatiile ..... nu crezi ?
Cine vrea sa se inscrie la DV 2010 , avand o poza cu ochelari de vedere si cu bijuterii poate sa o faca ..... alegerea lui ..... dar castiga poate la DV 2011 :cool:
Cat despre umbre si fundal ... eu mi am facut fotografia acasa ..... cu spatele la perete ( alb ) si nu au iesit umbre .... dc lumina iti bate corespunzator ;) ....
Fratilor .... scoate ti 5 euro din buzunar si mergeti cu dimensiunile la un studio fotografic ..... luati pozele pe CD sau memory stick, poze deja prelucrate si gata .......

daddy
10-03-2008, 12:51 PM
Fratilor .... scoate ti 5 euro din buzunar si mergeti cu dimensiunile la un studio fotografic ..... luati pozele pe CD sau memory stick, poze deja prelucrate si gata .......

Problema este ca si la foto s-au editat fotografii de toata "mandra minune". Avem exemple pe forum....., Anah1. Sunt puse chiar in album si spunea ca sunt foto facute la studio. Buna treaba..... :bad:!

charlye30
10-03-2008, 12:53 PM
Dc mergi la fotograf si ii arati desenul ala de pe site ul oficial ..... nu cred ca iti pune plante in fundal .......
El va respecta ceea ce tu ii zici ..... corect ?
Dc unul se duce doar cu dimensiunile .... fara sa i zica ca nu vrea poza din profil sau sa i se vada doar o ureche .... nu e vina omului ;)

charlye30
10-03-2008, 12:55 PM
.... nu e vina omului ;) .... ma refeream la fotograf

Aramis
10-03-2008, 01:03 PM
iar informaţiile mele sunt de pe www.dvlottery.state.gov
hai să vedem care sursă e mai tare �n parcare.

http://farm4.static.flickr.com/3101/2909652294_4de74d1174.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3255/2908805809_1ee21475f3.jpghttp://farm4.static.flickr.com/3223/2908805747_07002979cf.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3190/2908805875_e0c5547c9e.jpg

Aramis
10-03-2008, 01:05 PM
mai "bag"? că văd că le ştii şi tu.

http://farm3.static.flickr.com/2221/2908805839_afdab513d1.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3256/2909653974_70dea4134f.jpg

charlye30
10-03-2008, 01:07 PM
mai "bag"? că văd că le ştii şi tu.

Baga .... dc s ar si vedea pozele .....

Aramis
10-03-2008, 01:09 PM
nu se văd că mi-am curăţat fliku �nainte să dau drumu la post :roll:.
cum zice muma, unde-i minte multă, �i şi prostie pe măsură!

charlye30
10-03-2008, 01:12 PM
Aramis ... fi atent ....
Eu pe 21oct trebuie sa merg la consulat sa duc pozele sotiei .... pt ca a avut cercei in urechi si lantisorul la gat .... ( abia se vad ) .....
Am sunat si am vb cu doamna de la vize si mi a explicat ceea ce am scris mai devreme ......
Acum cine are dreptate nu stiu http://www.dvlottery.state.gov/photo.aspx sau cei de la consulat ....... ideea este ca trebuie sa mai duc un set de poze fara cercei, lantisor , fara ochelari, cu paru strans sa se vada urechile .... asa ca ....

Aramis
10-03-2008, 01:16 PM
fratele meu, omule! vorbim de două lucruri complet diferite!
că nu te văd duc�nd la aceia o poză de mărimea 10/10 cm, cum sunt acum cerinţele! poza de �nscriere la loterie e una, aia de la interviu e alta!
altă g�scă-n altă traistă! altă mărie cu altă pălărie!

no, văst-ai?

sectoristu`
10-03-2008, 01:17 PM
Ho. Ho, hou ! Calmatzi-va, ca nu crapa lumea amu` di la atata valva pe sama unor poze. Aramis le stie cel mai bine, drept urmare ar fasche tare bine daca nu sh-ar strica camara shi sh-ar fasche un business de poze la el acasa. Io cred ca in perioada aplicatziilor ar mere tare bine bussinesu`. Mai ales ca deja sh-o facut publicitate la foto, io zic ca treaba mere. Amu` daca nu i-o mers ca �moderator�, ca fotograf si editor ii va merge sigur. Deci, poze la coltzu` lu Aramis ! Dubitza "online" la Chicago !

charlye30
10-03-2008, 01:25 PM
;)Lume noua .... veni Sectoristu' :bere:
Aramis ..... intreband pe doamna de la consulat vis a vis de poze ..... mi a zis ca, si la inscriere sunt multi care pica pt ca au in poze bijuterii, ochelari, cercei, etc .....
In fine .... Sectoristu' are dreptate ..... ar merge afacerea cu pozele

sectoristu`
10-03-2008, 02:07 PM
Shapo` mai Aramis, daca prin �patrie� umbla unii cica di la scheva firme, cu camera mobila pi-acasa pi la oameni, sa-i traga-n poza ( 600x600 pixeli shi cu capu` cat mai mare) si sa le scrie formularu` pe laptop, nu vad, tu di sche nu ai pute` sa faschi shi tu treaba asta pi-aischia, prin tzara laptelui. Doara io cred ca schei mai multi sint la lucru (la negru) pe shantier shi nu au vreme si informatzii pentru treaba asta. Pregateste automobile, baga 10 galoane, ia-ti kamera JPEG shi laptopu` Fujitsu` shi apuca-te de treaba. Autorizatzie nu-tzi trebe, da` daca te-am prins�., nu scapi de ticket.

Aramis
10-03-2008, 03:19 PM
;)Lume noua .... veni Sectoristu' :bere:
Aramis ..... intreband pe doamna de la consulat vis a vis de poze ..... mi a zis ca, si la inscriere sunt multi care pica pt ca au in poze bijuterii, ochelari, cercei, etc .....
In fine .... Sectoristu' are dreptate ..... ar merge afacerea cu pozele

o singură �ntrebare: de unde ştie "doamna" de la consulat de ce pică aceia la tragerea de la KCC?

trip
10-03-2008, 06:37 PM
Poti sa dai pe PHOTO VALIDATOR pana iti vine rau dc nu ai centrat bine fatza in poza sau dc ai cercei sau lanturi la gat, etc ......
Inainte de toate tre sa stiti ca poza trebuie sa fie facuta fara ochelari, cercei prin urechi, nas, etc , fara lanturi la gat ..... parul ( la doamne si domnisoare, dar si la barbatii cu parul lung ) trebuie sa fie strans, sa se vada urechile ....... si apoi prelucrati imaginea ca sa dea acel nr de pixeli :good:

Nu complicati lucrurile mai mult decit sint ele!
1.Nu sint acceptati ochelarii de SOARE, nu se mentioneaza nimic despre cei de vedere.
2.Capul poate sa fie acoperit daca reprezinta o credinta religioasa...etc.

Aceleasi poze ca si pentru alte vize la ambasada SUA. Singura diferenta este ca aceste pozele se trimit digital.
600 x 600 este dimensiunea
marimea este maximum 240kb

Simplu ca buna ziua!!!

Aramis
10-03-2008, 06:44 PM
....Aceleasi poze ca si pentru alte vize la ambasada SUA. Singura diferenta este ca aceste pozele se trimit digital.
600 x 600 este dimensiunea
marimea este maximum 240kb

Simplu ca buna ziua!!!

�ntrebare pentru cei care au primit plicul 1 anul ăsta: ce poze vi s-au cerut pentru interviu la DV-2009? ce a-ţi trimis �napoi ataşat la DS-230?

trip
10-03-2008, 08:08 PM
�ntrebare pentru cei care au primit plicul 1 anul ăsta: ce poze vi s-au cerut pentru interviu la DV-2009? ce a-ţi trimis �napoi ataşat la DS-230?

M-am referit la modul de compozitie al fotografiilor (pozitia capului, fondul) si nu la dimensiunile fizice.

karina_all
10-03-2008, 08:39 PM
sal aramis si eu am luat azi pozele de la fotograf si dupa ce mia luat 10 euro am ajuns acasa(asta in conditiile in care ieri am dus laptopu la el sa vada ce si cum sa imi faca) si toate pozele is gresite
cu umbre , capu stramb asa mi se pare si is si 300/300 ce ma fac? ma poti ajuta?

Shrek
10-03-2008, 09:06 PM
Trebuia sa verifici acolo, inainte de a plati si a le lua. Din 2003 asa se facea, deci nu e ceva nou. Si mi se pare corect sa fie asa.

Aramis
10-03-2008, 09:11 PM
sal aramis si eu am luat azi pozele de la fotograf si dupa ce mia luat 10 euro am ajuns acasa(asta in conditiile in care ieri am dus laptopu la el sa vada ce si cum sa imi faca) si toate pozele is gresite
cu umbre , capu stramb asa mi se pare si is si 300/300 ce ma fac? ma poti ajuta?

pot scoate din 300/300 poze de 600/600, dar se va pierde calitatea şi rişti să fi descalificată (pozele vor trece de validator, dar vei fi descalificată ulterior)
trimitele oricum pe e-mail, o să văd ce iese.

karina_all
10-03-2008, 09:15 PM
aramis daca imi fac eu pozele acum cu ap meu ai putea sa vezi ce poti face?
nam mailul tau

charlye30
10-04-2008, 12:20 AM
�ntrebare pentru cei care au primit plicul 1 anul ăsta: ce poze vi s-au cerut pentru interviu la DV-2009? ce a-ţi trimis �napoi ataşat la DS-230?

Aramis .... pozele cerute la plicul 1 sunt la ca si cele cerute la inscriere
pt DV 2009
Uite instructiunile primite in plicul 1

http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=11&pictureid=64

charlye30
10-04-2008, 12:28 AM
Nu complicati lucrurile mai mult decit sint ele!
1.Nu sint acceptati ochelarii de SOARE, nu se mentioneaza nimic despre cei de vedere.
2.Capul poate sa fie acoperit daca reprezinta o credinta religioasa...etc.
Simplu ca buna ziua!!!

Citeste cu atentie instructiunile din plicul 1 referitoare la poze si ai sa vezi ce anume cer ....
NU e simplu ca buna ziua ....... tocmai de aceea afirmam ca e mai bine sa se faca pozele respectand anumite cerinte .....
Cei ce se vor inscrie la loterie DV 2010 .... ar face bine sa citeasca ce anume s a cerut pt DV 2009 .... respectand dimensiunile cerute acum

http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=11&pictureid=65


http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=11&pictureid=66

charlye30
10-04-2008, 12:34 AM
Photo Requirements

The submitted image must adhere to the following specifications. Photographs submitted must be a recent photograph, taken within the last 6 months. Please be advised that failure to comply with any of the following requirements may result in disqualification from the lottery.
Image Acquisition

The image file may be produced by acquiring an image with a digital camera or by digitizing a paper photograph with a scanner.
Digital enhancement or other alterations or retouching are not permitted.
The original aspect ratio of the image must be preserved. (No image stretching is allowed.)
Compositional Specifications

Content
The image must contain the full face, neck, and shoulders of the entrant in frontal view with a neutral, non-smiling expression and with eyes open and directed at the camera.
The image must not contain any parts of the body below the entrant's shoulders.
The image must not include other objects or additional people.
Entrant must be vertically oriented in the image.
The image must be from a recent (within 6 months) photo of the entrant. Head Position
Subject must directly face the camera.
Head must not be tilted up, down, or to the side.
The head height (measured from the top of the head, including the hair, to the bottom of the chin) must be between 50% and 69% of the image�s total height. The eye height (measured from the bottom of the image to the level of the eyes) should be between 56% and 69% of the image's height. The diagram below shows these measurements on a correctly-proportioned image.
Background
Subject must be surrounded by a plain, light-colored background with no distracting shadows on the subject or background.

Focus/Resolution
The entire face must be in focus.
Fine facial features should be discernible
No discernible pixels or dot patterns

Decorative Items
Photos in which the person being photographed is wearing sunglasses or other items that obscure the face are not acceptable.
Eyeglasses
Eyeglasses are acceptable in photo only if the lenses are not tinted and there is no glare, shadows, or rims/frames obscuring the eyes. Glare on eyeglasses can usually by avoided by a slight upward or downward tilt of the head.

Head Coverings and Hats
Hats or head coverings are only allowed if worn for religious reasons AND if they do not obscure any facial features.
Photos containing tribal or other headgear not specifically religious in nature are unacceptable.
Photos of military, airline, or other personnel wearing hats are not acceptable.

Brightness, Contrast, and Color
Color should reproduce natural skin tones.
Brightness and contrast should represent subject accurately.
Exposure and Lighting
Photo may not be over- or under-exposed
Avoid shadows on face or background

Aramis
10-04-2008, 03:35 AM
aramis daca imi fac eu pozele acum cu ap meu ai putea sa vezi ce poti face?
nam mailul tau
[email protected]

Aramis
10-04-2008, 03:36 AM
Aramis .... pozele cerute la plicul 1 sunt la ca si cele cerute la inscriere
pt DV 2009
Uite instructiunile primite in plicul 1

http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=11&pictureid=64

hai să o lăsăm aşa. că discuţia era despre �nscriere DV-2010, nu DV-2009

charlye30
10-04-2008, 10:59 AM
hai să o lăsăm aşa. că discuţia era despre �nscriere DV-2010, nu DV-2009

in fine ....doar tu ai intrebat ce fel de poze au cerut pt inscriere si plic 1 la DV2009 ...
Sti ce nu inteleg eu Aramis ?
Nu inteleg de ce nu putem sa dezbatem constructiv si sa alegem impreuna solutia cea mai buna intr o discutie .... ?
In cazul pozelor DV 2010 concluzia care o putem trage este
1. candidatii sa respecte dimensiunea si compozitia fotografiei
2. candidatii sa fie atenti si sa citeasca cum trebuie sa apara in poza ( pozitia capului, ochelari, bijuterii, par, etc )
Pana la urma are dreptate sectoristu' de raspunde asa .... la 'shto ... cu accentul lui nativ ;) .....

mariusb
10-06-2008, 02:06 PM
pt cei care nu au inteles ce am explicat ... fuga repede la studio foto .. este cel mai bun lucru pe care il puteti face ... va spun din proprie experienta ... prima editare am trimis-o PROST ..asa ca am busit un an ...
deci daca sunteti in DUBII .. mergeti la STUDIO si pe urma pentru a alunga orice urma de indoiala intrebati si pe aici prin forum inca vreo 2 - 3 care spun ca se pricep

bottom line .. cel mai bun drum ..e ala pe care il stii

cum asa?
cum iti dai seama ca ai fost descalificat din cauza fotografiei?

prepelix
10-06-2008, 04:16 PM
cum asa?
cum iti dai seama ca ai fost descalificat din cauza fotografiei?

pai simplu .. numai eu am fost in stare sa respect instructiunile ad literam si am trimis foto culcata :)

acum daca ei sunt baieti de gasca si au rotit-o nu mai stiu, ca nu ne spun :) probabil si asta este un factor de selectie :)

succes tuturor

Aramis
10-06-2008, 04:23 PM
pai simplu .. numai eu am fost in stare sa respect instructiunile ad literam si am trimis foto culcata :)

acum daca ei sunt baieti de gasca si au rotit-o nu mai stiu, ca nu ne spun :) probabil si asta este un factor de selectie :)

succes tuturor

cool! bine că ţi-ai dat seama! dar cum ai reusit? ai trimis o scanare a unei fotografii?

prepelix
10-06-2008, 04:58 PM
cool! bine că ţi-ai dat seama! dar cum ai reusit? ai trimis o scanare a unei fotografii?


nu ..se intimpla acum vreo 3 4 ani cred daca nu mai bine si instructiunile spuneau 240 pe 320 sau invers si eu am respectat exact instructiunile ...
:)

xplaur
10-07-2008, 10:52 AM
Nu ar fi o idee sa "incropim" un validator aici pe site/forum? Adica, fiecare face poze conform cerintelor, apoi le posteaza aici, bineinteles, inainte de a aplica si dupa ce primeste pareri de la cei avizati, le foloseste in aplicatie sau le reface, dupa caz In cazul in care le reface sa se reia procedura)?

Ziceam si eu, nu trageti in pianist! Toate bune.

mariusb
10-07-2008, 11:05 AM
pai simplu .. numai eu am fost in stare sa respect instructiunile ad literam si am trimis foto culcata :)

acum daca ei sunt baieti de gasca si au rotit-o nu mai stiu, ca nu ne spun :) probabil si asta este un factor de selectie :)

succes tuturor


cred ca asa am facut si eu, dar nu cred ca asta a fost motivul pentru care nu ai fost selectat.

pur si simplu nu ai fost extras la tragere si..asta e..multa bafta de acum inainte!:bere:

charlye30
10-07-2008, 12:17 PM
Nu ar fi o idee sa "incropim" un validator aici pe site/forum? Adica, fiecare face poze conform cerintelor, apoi le posteaza aici, bineinteles, inainte de a aplica si dupa ce primeste pareri de la cei avizati, le foloseste in aplicatie sau le reface, dupa caz In cazul in care le reface sa se reia procedura)?

Ziceam si eu, nu trageti in pianist! Toate bune.

Softul cine l plateste ? ;) ca moca nu face nimeni
Oameni buni .... prieteni nu aveti chiar deloc, care se pricep la calculatoare ..... la programele cu care poti aranja o fotografie ?:confused:
Eu cred ca, daca mergeti la un studio fotografic bun cu dimensiunile cerute ( normal tre sa platiti ) ...... poza va iesi chiar ok.
Nu inteleg ce e asa greu sa respecti niste dimensiuni 600x600 si apoi celelalte dimensiuni ...!?!?
Cam multa vorbarie pt niste poze ..... mai ales ca acum, cu dimesiunile astea e si mai usor ....
Am mai scris .... dc vreti sa va verific poza .... veti emailul meu ... mai sunt si altii care s au oferit si au lasat emailul pt poza ..... dar dc nu aveti incredere ... atunci dati o fuga la fotograf :good:

Aramis
10-07-2008, 02:33 PM
cred ca asa am facut si eu, dar nu cred ca asta a fost motivul pentru care nu ai fost selectat.

pur si simplu nu ai fost extras la tragere si..asta e..multa bafta de acum inainte!:bere:

o ba da marius, caută un pic să vezi c�ţi sunt descalificaţi �n fiecare. ţin minte că �ntr-un an au fost 2.5 milioane de aplicaţii din 10 milioane. or fi fost şi pozele de vină...

Aramis
10-07-2008, 02:36 PM
am m�ncat un "an". scuze!

xplaur
10-08-2008, 04:20 PM
Softul cine l plateste ? ;) ca moca nu face nimeni

Nu cred ca softul ar fi problema in conditiile in care exista solutii gratuite si suficient de puternice cat sa indeplineasca cerintele mai sus mentionate.
Oameni buni .... prieteni nu aveti chiar deloc, care se pricep la calculatoare ..... la programele cu care poti aranja o fotografie ?:confused:
Nu sti altii cum sunt, dar la mine nu e cazul; intamplarea face sa am un cumnat fotograf profesionist, cu stuido si tot tacamul in centrul Brasovului, basca detin si ceva cunostinte PC, suficiente cat sa butonez un photoshop, mai pe basic asa!

In fine, propunerea mea era una prieteneasca, daca e prea greu de realizat, mai bine lasa!

trip
10-09-2008, 05:00 AM
www.drpic.com

charlye30
10-10-2008, 02:08 AM
Salvatzi imaginea asta ..... are dimensiunile 600x600 pixeli ..... respectatzi distantzele ( ochi - baza, etc ) shi poza va fi optima.
Avetzi grija la retushuri .... pt ca nu sunt acceptate ( sper ca karina all sa nu fi aplicat deja cu poza aceea retusata ca are sanse mari sa fie descalificata, parerea mea ) ..... incercatzi doar sa faceti Crop si Rezise
Bafta

http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=12&pictureid=67

charlye30
10-10-2008, 02:13 AM
Distantele cele mai optime sunt
a) ochi - baza bust 370-376 pixeli
b) crestet - barbie 370 pixeli

Aramis
10-10-2008, 12:25 PM
că tot cerea anah poze, uite aici una:
http://farm4.static.flickr.com/3151/2929131012_1d0bc22c00_o.jpg
caracteristici:
- size: 19,1 kb
- width: 600 pixels
- height: 600 pixels
- horizontal resolution: 150 dpi
- horizontal resolution: 150 dpi
- bit depth: 24
- eyes line height: 336 px
- head height: 412 px

charlye30
10-10-2008, 12:57 PM
Aramis .... crezi ca asta se numeste poza buna pt aplicare? :mrgreen:
Voi inca nu a-ti inteles ca nu conteaza doar dimensiunile ci si suprafatza ocupata de cap, umbrele, pozitia capului, etc? :confused:

xplaur
10-10-2008, 01:08 PM
La o prima vedere, nici eu nu cred ca poza e buna!

Aramis
10-10-2008, 01:12 PM
cum ziceţi voi ...

Aramis
10-10-2008, 01:29 PM
dar �nainte de a comenta mai departe vă recomand să verificaţi alea 3 fotografii "bune" de la validatorul de poze. uitaţi-va la umbre (foto 1 şi 2), poziţia capului (�nclinată spre st�nga foto 2 şi rotită la st�nga foto 3).
�n ce priveşte suprafaţa, at�ta vreme c�t poziţionarea capului �n fotografie se �ncadrează �n limitele indicate, atunci suprafaţa ocupată de cap se �ncadrează şi ea �n limitele cerute.
dacă vă menţineţi părerea că nu corespunde, atunci vă invit să postaţi voi o fotografie corespunzătoare.
şi vă mulţumim anticipat.

xplaur
10-10-2008, 01:51 PM
Vai, dar de ce te-ai suparat, ca nu asta era intentia mea! E posibil sa ma fi inselat eu, nedormit dupa mai bine de 20 de ore de plimbat cu locomotiva!

Aramis
10-10-2008, 02:51 PM
Vai, dar de ce te-ai suparat, ca nu asta era intentia mea! E posibil sa ma fi inselat eu, nedormit dupa mai bine de 20 de ore de plimbat cu locomotiva!

nu m-am supărat deloc. dacă mă supăram vă luam altfel. mult mai altfel.dacă voi consideraţi că aceea fotografie nu este bună, atunci ne trebuie una corespunzătoare. scopul threadului este de a ajuta nu de a ne scoate noi ochii. eu zic că e ok, voi spuneţi că nu. e �n regulă, fiecare are dreptul la părerea proprie, at�ta vreme c�t nu ne scoatem ochii marş�nd pe orgolii şi reuşim să oferim o informaţie care să fie de folos şi măcar unei singure persoane.

daddy
10-10-2008, 03:13 PM
nu m-am supărat deloc. dacă mă supăram vă luam altfel. mult mai altfel.dacă voi consideraţi că aceea fotografie nu este bună, atunci ne trebuie una corespunzătoare. scopul threadului este de a ajuta nu de a ne scoate noi ochii. eu zic că e ok, voi spuneţi că nu. e �n regulă, fiecare are dreptul la părerea proprie, at�ta vreme c�t nu ne scoatem ochii marş�nd pe orgolii şi reuşim să oferim o informaţie care să fie de folos şi măcar unei singure persoane.

Da, Aramis, apreciez efortul...,e buna tinand seama de dimensiuni, arie totala, distanta de la crestet la barbie si cea de la baza ochilor pana la baza bustului. Oricum subiectul este unul constructiv si ajuta multora dintre noi, insa asa cuma spus si Charly, in poza exista umbre iar fundalul nu este unul optim-corespunzator. Inca o data, apreciez efortul...., insa daca ai putea sa ne expui "o macheta" cat se poate de apropiata conform cu complexitatea cerintelor DV 2010 (si ma refer strict la umbre si fundal), atunci eu as fi primul care ti-as zice : " Sarut mana Aramis !" Asteptam...., poate ai sa reusesti ceva. Oricum....., tx pana aici pentru stradanie !

RainHawk
10-10-2008, 04:39 PM
Cum puii mei pun poze aici? Pentru ca "I may not post attachments" dupa cum observ mai jos. Ah, stai ca am gasit ceva...

Nah, poza asta e buna?

http://www.cityresidence.ro/dv/dv.jpg

Sper ca Aramis sa nu se supere ca mi-am bagat coada peste poza lui.

daddy
10-10-2008, 04:43 PM
Am inteles. Problema "retusurilor" este una poate mai putin sensibila...., dar cand o ureche se vede clar si cealalta aproape deloc iar fundalul...., alb si cu niste picatele....., atunci clar, cade ca si macheta. Indeplineste doar unele din cerinte..., restul ?

Aramis
10-10-2008, 04:44 PM
nu mă supăr, că nu e poza mea.

RainHawk
10-10-2008, 05:03 PM
Ma omorati voi pe mine de carcotasi ce sunteti! :)

Uite alta, asta ce mai are?

http://www.cityresidence.ro/dv/dv_2.jpg

P.S. Fundalul nu este alb, depinde de calibrarea monitorului. Fundalul este aproape in totalitate uniform si are aproximativ culoarea RGB: R:225, G:219, B:223. Un gri care bate spre lila.

Picatelele e posibil sa apara din pixelii monitorului sau din image viewer. In Photoshop apar extrem-extrem de vag.

daddy
10-10-2008, 05:12 PM
Asta deja e retusata. Daca nu am fi vazut si originalul....., si ai fi pus-o asta de la inceput...., poate ca nu mai stia nimeni. Dar acum ? Arata-ne una "bruta" prelucrata doar din "crop" si "resize". Deci focalizarea fetei sa fie una din proiectoare de lumina...., nu efecte de ACDsee..., si fara corecturi ulterioare pe imagine...., ca nu merge. Deci vreau una asa cum preia "camera", esti atent la lumini, fara umbre..., atent la focalizarea fetei astfel incat sa se vada toata fata complet si apoi pe PC , "crop", "centrat", resize si gata. Ia sa vedem ! Vine cineva cu una ?

RainHawk
10-10-2008, 05:18 PM
:p Aoleuuu.... ce rau esti. :p Ideea e de cum trebuie sa arate poza finala dupa ce un utilizator obisnuit a folosit aparatul si DOAR a micsorat-o si centrat-o fara alte interventii cum am facut eu.

Ca mi-am bagat eu nasul pe acolo, nu se pune, tinem secret. Nu trebuie facut cum am facut eu, asta e clar. Dar daca poate fi considerata model din partea voastra atunci e ok.

daddy
10-10-2008, 05:59 PM
:p Aoleuuu.... ce rau esti. :p Ideea e de cum trebuie sa arate poza finala dupa ce un utilizator obisnuit a folosit aparatul si DOAR a micsorat-o si centrat-o fara alte interventii cum am facut eu.

Ca mi-am bagat eu nasul pe acolo, nu se pune, tinem secret. Nu trebuie facut cum am facut eu, asta e clar. Dar daca poate fi considerata model din partea voastra atunci e ok.

Cea mai delicata problema pe forum in privinta pozelor este aceea ca specialisti in editare, retusare, corectare sunt suficienti. De fotografi "profi" ducem lipsa...., dar care sa mai aiba si cunostinte "foto pe PC", nu ? Dar sunt convins ca o sa apara cineva....., intr-o vreme.

sectoristu`
10-11-2008, 03:34 AM
Amu` di la atata balbaiala cu pozale astea, care mai di care cu corekturi shi alte specimene de idei, m-am hotarat sa vin shi io in intampinarea unora shi sa le arat ca pot shi io sa fiu de folos atunci cand nu mai apare nime. ;) Asha cum sint io mai inapoet, m-am plimbat o tzara prin �lumea larga� pe internet , pi la pretini shi am gasit o poza �beton� care daca va luatzi dupa ea, o sa aveti mari sanse sa cashtigatzi la loteria green cardurilor. Shi asta e cat se poate de pe bune, adica are dimensiunile si caracteristicile in regula. Sper sa nu vina amu` altzii cu comentarii la stradania mea�.. Succes si fitzi atentzi la poze ! Mostra de mai jos e cel mai tare ezemplu de poza la DV 2010.
- size: 48.7 kb
- width: 600 pixels
- height: 600 pixels
- horizontal resolution: 96 dpi
- horizontal resolution: 96 dpi
- bit depth: 24
- eyes line height: 380 px
- head height: 380 px


http://i202.photobucket.com/albums/aa135/E59th/Dv-2010black.jpg

suiramus
10-11-2008, 08:24 PM
Inainte de a incepe inscrierea va puteti verifica fotografia,daca aceasta corespunde in totalitate, cu aplicatia "photo validator" chiar pe site-ul de inscriere.Sau este prea greu?Parerea mea.:bere:

Shrek
10-11-2008, 08:28 PM
S-a mai scris. Dar cine citeste macar citeva postari in urma?!? :rolleyes:

daddy
10-11-2008, 08:39 PM
S-a mai scris. Dar cine citeste macar citeva postari in urma?!? :rolleyes:

Acel photo validator "valideaza" doar dimensiunea 600x600 pixeli, nu toata fotografia in complexitatea cerintelor. Pana la urma asa cum a psus Aramis, poti sa faci si o poza cu o pisica....., daca e 600x600 ti-o accepta si gata. Dar sa nu uitam...., ca nu numai acest reper este important. Mai trebuie sa tinem cont si de marimea capului comparativ cu suprafata totala, dimensiunea capului de la crestet la barbie 300-414 pixeli daca nu gresesc, dimensiunea de la baza ochilor pana la baza bustului 336-414 pixeli, apoi fundalul sa fie unul deschis la culoare si fara "alte modele" pe el, in foto sa nu apara umbre sau reflexii de lumina de la fundal, ochelari, podoabe, etc. Deci intr-un cuvant acel validator este pentru dimensiune doar. Daca vrem ca foto sa fie buna fara a fi "rejected" de vreun software de verificare-calibrare de la KCC, trebuie sa tinem seama de toate cerintele care sunt expuse la intsructiuni. Succes !

Shrek
10-11-2008, 08:43 PM
Acel photo validator "valideaza" doar dimensiunea 600x600 pixeli, nu toata fotografia in complexitatea cerintelor. Pana la urma asa cum a psus Aramis, poti sa faci si o poza cu o pisica....., daca e 600x600 ti-o accepta si gata. Dar sa nu uitam...., ca nu numai acest reper este important. Mai trebuie sa tinem cont si de marimea capului comparativ cu suprafata totala, dimensiunea capului de la crestet la barbie 300-414 pixeli daca nu gresesc, dimensiunea de la baza ochilor pana la baza bustului 336-414 pixeli, apoi fundalul sa fie unul deschis la culoare si fara "alte modele" pe el, in foto sa nu apara umbre sau reflexii de lumina de la fundal, ochelari, podoabe, etc. Deci intr-un cuvant acel validator este pentru dimensiune doar. Daca vrem ca foto sa fie buna fara a fi "rejected" de vreun software de verificare-calibrare de la KCC, trebuie sa tinem seama de toate cerintele care sunt expuse la intsructiuni. Succes !


Nu inteleg, acum revenim la aceleasi discutii de in urma cu citeva pagini??? :rolleyes: Si care ar fi scopul? Sau chiar tebuie ca la fiecare ultima-pagina sa reluam tot ce s-a mai discutat doar pentru ca ne e foooarte greu sa dam citeva pagini in urma sa vedem ce s-a discutat deja?!

Mie sincer mi se pare maaare pierdere de vreme sa tot stai si sa intrebi, si sa rasucesti pe toate partile. Te duci frumos la un studio foto, iti face poza asa cum trebuie, iar acasa doar o cropuiesti la dimensiunile cerute si o validezi cu validatorul de pe site-ul oficial. Simplu ca "buna-ziua".

Dar, dupa cum am mai spus, fiecare face cum vrea - respectiv fiecare isi complica viata cum doreste.

Week-end placut si insorit! :good:

daddy
10-11-2008, 08:50 PM
Te duci frumos la un studio foto, iti face poza asa cum trebuie....



Toata problema stii care este Shrek ? Mi-au trecut pana acum destul de multe poze prin fata ochilor, facute doar la foto studio si culmea e ca nici una dintre ele nu intruneste toate conditiile. Sa stii ca nu este atat de sipmlu precum ti se pare tie....., acum dupa ce te vezi cu sacii-n caruta, poti vorbi. Oamenii trebuie lasati sa "macine" problemele pana la epuizarea oricaror dubii, asa ca.... mai asteptam o "macheta DV2010" buna..., daca are cineva curajul, chiar il rog sa o puna.

Shrek
10-11-2008, 08:58 PM
Nu stiu cum e in alte orase, dar in Bucuresti sint multe studiouri foto care fac poze pentru DV de ani de zile si stiu cerintele. Iar daca te duci cu o foaie printata cu noile cerinte, va fi si mai usor. Nu ma refer la studiouri foto din acelea vechi (daca or mai exista), ci la studiouri foto digitale, unde si pozele le primesti pe un CD.

Eu dau sfaturile din cauza ca am prieteni/rude/cunostinte care au facut astfel de poze recent la astfel de studiouri foto (chiar daca unii dintre ei erau chiar fotografi amatori, dar fara un studio propriu) si pozele au iesit conform cerintelor. Deci nu e din cauza ca "m-am vazut cu sacii in caruta". Multumesc pentru creditul acordat.

suiramus
10-11-2008, 09:18 PM
Acolo dau baietii (sau fetele)toate indicatiile,culoarea fundalului,dimensiuni,exemple,etc,tre�numai sa citesti�;mura in gura.Sa nu-mi fie cu suparare.Eu un� mi-am facut-o singur(poza).V-am pupat.:bere:

Shrek
10-11-2008, 09:22 PM
Adevarul e ca daca ai in casa ceva fundal adecvat si lumina pe masura, cu un unghi bun de aranjare merge facut si asa. Dar cum in multe case moderne luminozitatea si culoarea peretilor (ca posibil fundal) nu prea concorda cu cerintele... din acest motiv am spus ca e mai sigur sa mergeti la un studio foto.

Un week-end placut si insorit in continuare, ca pe aici asa se anunta.

charlye30
10-11-2008, 11:09 PM
Nu va mai jucati sa postati poze pe internet fara acordul persoanei sau dc persoana din poza nu e o persoana publica .... nu a ti auzit de legea cu dreptul la PRIVACY ? !

sectoristu`
10-13-2008, 12:56 PM
Nu va mai jucati sa postati poze pe internet fara acordul persoanei sau dc persoana din poza nu e o persoana publica .... nu a ti auzit de legea cu dreptul la PRIVACY ? !

Wow, da` sche sparietura ni-ai tras` ma Charlye. Io am pus poza asta di la un pretin di pe alt continent, shapo` dak el sh-o pus-o pe forum publik, kare-i schmekeria aia cu privacy de care ne sperii.;) Atata vreme cat omu` pune pic-un cui pe forum ca sa slujasca ka macheta potentzialilor loterishti, atunci are scop informativ, nu ? Ka doara nu ne apukam amu` sa faschem vernisaj....., a la 600x600 pixelashi. Cre` ka ma trag o data-n bild...., asa 600x600 si ma expun conform cerintzelor...., ce zicetzi ? Ar fi o treaba ? Faza-i sa nu o iau pe "a treia" ka doua am deja...., si daca-s taxat ulterior...., trebe sa ne despartzam o vreme.:(

charlye30
10-13-2008, 10:32 PM
Tovarase Sectoristu' ..... sa mi fie cu iertare dc v a m speriat ..... dar sa vedem cine plateste , care dintre moderatori, dc ar fi o problema cu legea privacy ;) ....
Citeste aici un exemplu , http://www.romanialibera.ro/a129141/google-are-un-zoom-prea-mare-pentru-unii-utilizatori.html ..... mai documenteaza te vis a vis de legea privacy si mai vb dupa aceea ...... pana atunci ...... pe cine desemnezi Omul Saptamanii :rolleyes:

Boema
10-14-2008, 02:23 AM
Nu va mai jucati sa postati poze pe internet fara acordul persoanei sau dc persoana din poza nu e o persoana publica .... nu a ti auzit de legea cu dreptul la PRIVACY ? !

Ma bucur ca s-a sesizat un utilizator, si pe mine ma deranjeaza practica asta dar am asteptat opinii, mai ales fiindca am dorit sa evit discutiile cu (frecvent) cam aceleasi persoane, am sa caut sa corectez in zilele urmatoare aici si la alte subforumuri/alti autori. Ce au postat diverse persoane pe alte forumuri este proprietatea persoanelor/forumurilor respective si in materie de fotografii nu ar trebui reprodus. Daca neaparat vrei sa atragi atentia asupra unei poze, corect este sa dai un link cum se furnizeaza si spre text.

Sectoristu', no offense :bere:

prepelix
10-16-2008, 02:31 PM
sa vedeti prin joaca noastra a citorva super interesati de fotografiile astea
am ajuns la urmatoare "descoperire" in momentul in care va jucati cu fotografia in editare crop resize samd aveti la un moment dat si posibilitatea de a seta rezolutia, daca veti baga rezolutia de 300 dpi si veti pastra cerintele de marime respectiv 600x600 sa vedeti ce obtineti la dimenisinile foto :)
2 inch x 2 inch ... rings a bell ?
ca urmare .. pentru a scapa de orice stress va sugerez ca in momentul finalizarii fotografiei sa o verificati si la rezolutie (300 dpi) si la dimensiune 600x600 si la dimnesiunea printabila (2 inch pe 2 inch)

Aramis
10-16-2008, 02:54 PM
sa vedeti prin joaca noastra a citorva super interesati de fotografiile astea
am ajuns la urmatoare "descoperire" in momentul in care va jucati cu fotografia in editare crop resize samd aveti la un moment dat si posibilitatea de a seta rezolutia, daca veti baga rezolutia de 300 dpi si veti pastra cerintele de marime respectiv 600x600 sa vedeti ce obtineti la dimenisinile foto :)
2 inch x 2 inch ... rings a bell ?
ca urmare .. pentru a scapa de orice stress va sugerez ca in momentul finalizarii fotografiei sa o verificati si la rezolutie (300 dpi) si la dimensiune 600x600 si la dimnesiunea printabila (2 inch pe 2 inch)

pe astea cu 300dpi şi 2x2" de unde le-ai scos?
pentru că cerinţele aşa cum le citesc eu sunt cu totul altele. sau poate cer o fotografie digitală de o mărime (2x2") şi una scanată 4 ori mai mare (4x4")

prepelix
10-16-2008, 04:13 PM
http://www.wildpicture.com/pages/photography/dpi.htm

linkul de mai sus explica destul de bine o gramada de notiuni .... dupa linkul asta mi-am imbunatatit cunostintele acum citiva ani ...evident le-am uitat dupa .. pina cand grace a charlye30 care l-a redescoperit si mi l-a dat (sper sa nu mai uit de el) si a tenacitatii de buldog a lui daddy .. am ajuns personal la concluzia de mai sus .. si am o intuitie ca este 99% accurate:)

repet

600 x 600 este dimensiunea in pixeli
daca pui 300 dots/pixeli per inch (300dpi) rezolutie -- diferita de dimensiunea in pixeli ajungi la o dimensiune fizica de 2 inch pe 2 inch :) care din nou :) RINGS A BELL :)

evident totul este TRUE COLOUR

Aramis
10-16-2008, 04:17 PM
well, no it doesn't ring any bell to me! ce clopoţel ar trebui să sune? că eu unul zău că nu pricep.
aici discutăm despre fotografii pentru DV-2010. sunt 300 dpi şi 2x2" cerinţe pentru DV-2010?

prepelix
10-16-2008, 04:32 PM
ideea era sa fii sigur ca fotografia facuta de tine este ok si ca esti si true colour adica sa respecte ceea ce se cere

adica marimea fotografiei sa fie de 600 x 600 pixeli, sa fie 24 biti adincime de culoare (true colour) si sa respecte cerintele de compozitie in ceea ce priveste masuratorile capului si distanta de la bottom la ochi :)

am inceput sa ne jucam cu fotografiile si am ajuns la urmatoarea concluzie poti sa scoti o fotografie care este 600 x 600 pixeli si care iti respecta si masuratorile capului si distanta de la bottom la ochi dar .... CUM STII CA ESTE TRUE COLOUR ? CUM AI SIGURANTA RESPECTIVA

ne-am pus pe citit si pe experimentat
in joaca noastra asa cum explica si linkul postat anterior si aici mai jos

http://www.wildpicture.com/pages/photography/dpi.htm

am ajuns sa realizam ca o fotografie care respecta rezolutie de 300 dpi pe o dimensiune de 600 x 600 ajunge sa aiba in fizic 2 inch pe 2 inch :)
care bate exact pe ceea ce propun cei de la DV si in privinta scanarii unei foografii suport hartie in a o transforma in digitala

ATENTIE .. NE REFERIM DOAR LA DIMENSIUNILE FOTOGRAFIEI SI LA REZOLUTIE ...DIMENSIUNILE CAPULUI SI DISTANTELE AFERENTE LE CALCULATI SINGURI FOARTE USOR

dimensiunea maxima de 240 kbyte pe fotografie nu este precisa doar din cauza algoritmilor de compresie ale formatului jpeg ... pe romaneste .. fiecare fotografie este comprimata in mod diferit deci .. rezultate diferite la marime

ps ma gasesti pe YM

Aramis
10-16-2008, 04:42 PM
ideea era sa fii sigur ca fotografia facuta de tine este ok si ca esti si true colour adica sa respecte ceea ce se cere

adica marimea fotografiei sa fie de 600 x 600 pixeli, sa fie 24 biti adincime de culoare (true colour) si sa respecte cerintele de compozitie in ceea ce priveste masuratorile capului si distanta de la bottom la ochi :)

am inceput sa ne jucam cu fotografiile si am ajuns la urmatoarea concluzie poti sa scoti o fotografie care este 600 x 600 pixeli si care iti respecta si masuratorile capului si distanta de la bottom la ochi dar .... CUM STII CA ESTE TRUE COLOUR ? CUM AI SIGURANTA RESPECTIVA

ne-am pus pe citit si pe experimentat
in joaca noastra asa cum explica si linkul postat anterior si aici mai jos

http://www.wildpicture.com/pages/photography/dpi.htm

am ajuns sa realizam ca o fotografie care respecta rezolutie de 300 dpi pe o dimensiune de 600 x 600 ajunge sa aiba in fizic 2 inch pe 2 inch :)
care bate exact pe ceea ce propun cei de la DV si in privinta scanarii unei foografii suport hartie in a o transforma in digitala

ATENTIE .. NE REFERIM DOAR LA DIMENSIUNILE FOTOGRAFIEI SI LA REZOLUTIE ...DIMENSIUNILE CAPULUI SI DISTANTELE AFERENTE LE CALCULATI SINGURI FOARTE USOR

dimensiunea maxima de 240 kbyte pe fotografie nu este precisa doar din cauza algoritmilor de compresie ale formatului jpeg ... pe romaneste .. fiecare fotografie este comprimata in mod diferit deci .. rezultate diferite la marime

ps ma gasesti pe YM

ok, m-am lămurit la prima parte.
dar 300 dpi şi 2x2" nu sunt cerinţe pentru DV-2010. acestea sunt 150 dpi, ceea ce rezultă fiind un 4x4" pentru dimensiunea printată

Aramis
10-16-2008, 04:46 PM
�n ceea ce priveşte ad�ncimea de culoare, e simplu. dai un click dreapta pe imagine, properties, summary şi acolo ai datele "fizice" ale fotografiei: lăţime/�nălţime, rezoluţie orizontală/verticală, ad�ncime de culoare şi altele.

daddy
10-16-2008, 09:15 PM
Felicitari Charlye 30 !!! Acesta este un detaliu foarte important iar ca foto sa intruneasca toate cerintele astfel incat aplicantul sa nu mai aiba vreun dubiu asupa fotografiei, ulterior aplicarii, indemn pe toti cei care aplica la DV 2010 sa se lamureasca foarte bine inainte...., ba mai mult sa nu ezite sa contacteze un "foto studio" pentru o fotografie "tehnica" de foarte buna calitate. Succes tuturor !!!

charlye30
10-16-2008, 09:52 PM
La asta se referea Prepelix ...... dc ai aceasta rezolutie atunci va fi imaginea printata de 2inch x 2 inch

http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=12&pictureid=68

Atunci cand poza este facuta trebuie setata camera fotografica sa scoata rezolutie cat mai mare pt ca nu stiu dc accepta sa fie modificata rezolutia din photoshop ........
Astept pareri de la mai marii fotografi ai site ului :rolleyes:

charlye30
10-16-2008, 09:57 PM
Ideal este Width 2 inch si Height 2 inch , rezolutia de 300 pixeli/inch ( acel dpi ) si dimenisunea in pixeli e de 600 x 600 pixeli

charlye30
10-16-2008, 10:27 PM
Ideal este Document Size : Width 2 inch si Height 2 inch , rezolutia de 300 pixeli/inch ( acel dpi ) si dimenisunea in pixeli e 600 x 600 pixeli

http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=12&pictureid=70

Daca am lasa poza cu rezolutia originala, setata de aparatul fotografic am avea o poza foarte mare la printare .....
Sa luam exemplu foto de mai jos

http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=12&pictureid=69

Dimensiunea in pixeli este 600 x 600 ...... Rezolutia este 72 pixeli / inch si Document Size este Widht 8,33 inch si Height 8,33 inch ....... deci o poza de peste 20 cm ;)

Se lasa optiunea Constrain bifata si se anuleaza Resample Image .... pt a putea modifica rezolutia de la 72 pixeli la 300 pixeli , astfel Dimensiunea in pixeli ramane mereu 600 x 600 pixeli ..... modificandu se doar Document Size ......... de la 8,33 inch la 2 inch :good:

charlye30
10-16-2008, 10:53 PM
Uitasem .... modificand doar rezolutia si dimensiunea in inch .... marimea in bytes a fisierului nu se modifica :good:

Aramis
10-16-2008, 11:55 PM
nu mă pricep eu la fotografii (poate sidonia, care e fotograf profesionist ne ajută aici), dar ştiu că ad�ncimea de culoare nu are nimic de a face cu rezoluţia unei fotografii.
pot foarte bine să am o fotografie la o rezoluţie de 300 dpi cu o ad�ncime de culoare de 24 biţi (color), 16 biţi (gray scale) sau 8 biţi (alb-negru). la fel de bine pot să am o fotografie la 150 dpi sau 96 dpi, cu aceleaşi ad�ncimi de culoare.
e foarte simplu de verificat. deschideţi o fereastră cu proprietăţile monitorului, mergeţi la settings şi modificaţi color quality (adică ad�ncimea de culoare). ca şi dimensiuni ale ecranului nu se va �nt�mpla absolut nimic. deschideţi acum advance din aceleaşi settings, şi �n general schimbaţi DPI. dimensiunile icoanelor şi font size se vor modifica.
�n ceea ce priveşte cerinţele pentru DV-2010 o spun pentru ultima dată: rezoluţia cerută (implicit!) pentru fotografii este de 150 dpi. asta �nseamnă �n dimensiuni fizice 4x4". astea sunt instrucţiunile DV-2010, eu aşa le citesc. dacă cineva este �n măsură să prezinte cerinţele de 300 dpi din instrcţiunile DV-2010 (sau DV-2009, DV-2008 şamd) �l rog să o facă!
fiecare e liber să alegă ce doreşte, oricum nu va ştii dacă a "plesnit-o" din cauza fotografiilor sau nu, indiferent ce alege.

Aramis
10-16-2008, 11:59 PM
Uitasem .... modificand doar rezolutia si dimensiunea in inch .... marimea in bytes a fisierului nu se modifica :good:

mai greşit dec�t at�t nici că se poate! şi cu asta am terminat. cum am spus fiecare e liber să aleagă după cum crede de cuviinţă. noroc să aveţi, indiferent de ce alegeţi.

Shrek
10-17-2008, 12:00 AM
... Cind ar fi atit de simplu sa mergeti la un studio foto, unde cei de acolo sint profesionisti si vor sti ce sa faca odata instructiunile citite... :rolleyes:

daddy
10-17-2008, 12:44 AM
�n ceea ce priveşte cerinţele pentru DV-2010 o spun pentru ultima dată: rezoluţia cerută (implicit!) pentru fotografii este de 150 dpi. asta �nseamnă �n dimensiuni fizice 4x4". astea sunt instrucţiunile DV-2010, eu aşa le citesc. dacă cineva este �n măsură să prezinte cerinţele de 300 dpi din instrcţiunile DV-2010 (sau DV-2009, DV-2008 şamd) �l rog să o facă!


Aramis, ceea ce citesti tu la instructiuni suna asa :Scanned at a resolution of at least 150 dots per inch (dpi).


Deci asta este valabil pentru o fotografie scanata daca bagi bine de seama. Iar la un foto descarcata de pe camera nu spune nimic de rezolutie pixel/inch. Iar aici desigur ca fotografii de la studiouri au ales si anii trecuti o rezolutie de 300 pixeli/inch la o poza cu dimensiunea 320x240 pixeli. Daca aveti indrazneala sa accesati albumul forumului si sa vedeti pozele cu care au castigat loteristii din anii trecuti, veti remarca repede care poze au fost facute in studiouri si care la foto amatori. Deci, in final ca si concluzie...., am vazut castigatori cu poze descarcate de pe camera...., foto 320x240pixeli ca si dimensiune iar rezolutie 300pixeli/inch. Mai sunt pe acolo si ceva poze scanate, iar acolo da, ai dreptate 150 dpi. Dar noi vorbim aici nu de poze scanate ci de poze descarcate direct de pe o camera digitala.

karina_all
10-17-2008, 12:44 AM
stii shrek , aici te contrazic si nu vorbesc din auzite, eu am fost la 7 studiouri profesioniste aici in torino am cheltuit o multime de bani si degeaba ca nimeni nu avea habar de ceea ce zic am dus si o macheta foto foarte clara facuta de daddy, care stie ce zice, dar degeaba nu toti au habar , norocul meu a fost daddy care m a sustinut si nu m a lasat sa renunt, ca eu am ajuns intr un punct in care am zis gata nu mai fac nici o poza, renunt,iar dupa lungi dar lungi cautari am gasit un fotograf care imi facuse poza buna si intr un final tot daddy a fost cel care a reusit sa o faca conform cerintelor in concluzie nu ajunge sa ai numai studio foto trebuie sa mai si stii utiliza aparatele care le ai ca atlfel le ai degeaba

Shrek
10-17-2008, 01:16 AM
Eu nu vreau sa contrazic pe nimeni, dar in Bucuresti sint multe studiouri foto in care se stiu deja cerintele pentru DV. Si am auzit ca si prin porvincie sint, de asemenea. Deci, pe cine am contrazis eu cu ce am scris mai devreme?!? :rolleyes:

karina_all
10-17-2008, 01:25 AM
Deci pentru cei care nu reusiti cu pozele..., unica varianta ar fi la Bucuresti. Succes pe calea Victoriei !

Shrek
10-17-2008, 01:45 AM
Nu pe Calea Victoriei musai si nici in Bucuresti neaparat. Mersi pentru atentionare. Oare toti romanii care aplica pt. DV locuiesc in afara Romaniei? :rolleyes:

charlye30
10-17-2008, 09:11 AM
nu mă pricep eu la fotografii (poate sidonia, care e fotograf profesionist ne ajută aici), dar ştiu că ad�ncimea de culoare nu are nimic de a face cu rezoluţia unei fotografii.
pot foarte bine să am o fotografie la o rezoluţie de 300 dpi cu o ad�ncime de culoare de 24 biţi (color), 16 biţi (gray scale) sau 8 biţi (alb-negru). la fel de bine pot să am o fotografie la 150 dpi sau 96 dpi, cu aceleaşi ad�ncimi de culoare.
e foarte simplu de verificat. deschideţi o fereastră cu proprietăţile monitorului, mergeţi la settings şi modificaţi color quality (adică ad�ncimea de culoare). ca şi dimensiuni ale ecranului nu se va �nt�mpla absolut nimic. deschideţi acum advance din aceleaşi settings, şi �n general schimbaţi DPI. dimensiunile icoanelor şi font size se vor modifica.
�n ceea ce priveşte cerinţele pentru DV-2010 o spun pentru ultima dată: rezoluţia cerută (implicit!) pentru fotografii este de 150 dpi. asta �nseamnă �n dimensiuni fizice 4x4". astea sunt instrucţiunile DV-2010, eu aşa le citesc. dacă cineva este �n măsură să prezinte cerinţele de 300 dpi din instrcţiunile DV-2010 (sau DV-2009, DV-2008 şamd) �l rog să o facă!
fiecare e liber să alegă ce doreşte, oricum nu va ştii dacă a "plesnit-o" din cauza fotografiilor sau nu, indiferent ce alege.

Aramis ....o rugaminte as avea ..... sa nu mai rastalmacesti cuvintele
1. Da, nu are legatura adancimea de culoare cu rezolutia si am corectat asta pe forum ......
2. Eu am zis, ca si prepelix, ca ideal ar fi 300 DPI ...... pt a avea o foto de 2 " x 2 " la imprimare
3. Nu stiu de unde ai scos tu 150 DPI ca si rezolutie implicita !?!?

charlye30
10-17-2008, 09:34 AM
Shrek .... solutia ar fi ca sa dezbatem constructiv pe forum si nu sa ne contrazicem sau sa ne trimitem la fotograf dc ceva nu iese ......
Am cautat solutii cu daddy si prepelix , pt ca cei ce aplica la DV 2010 sa faca poze bune ..... dar se vede ca majoritatea care au deja ' sacii in caruta ' nu sunt interesati sau contrazic doar de dragul de a contrazice .... nu de a realiza ceva constructiv ..... pt ca, de aceea este forumul, banuiesc ;)

charlye30
10-17-2008, 09:40 AM
mai greşit dec�t at�t nici că se poate! şi cu asta am terminat. cum am spus fiecare e liber să aleagă după cum crede de cuviinţă. noroc să aveţi, indiferent de ce alegeţi.
Inainte de a afirma ceva ... joaca te putin in photoshop si apoi poti contrazice ....

daddy
10-17-2008, 10:42 AM
mai greşit dec�t at�t nici că se poate!

Daca ai putea sa si explici sau sa argumentezi greseala pe care ai observat-o, atunci desigur ca vom fi ochi si urechi la ceea ce vrei sa spui. Insa pana atunci....., afirmatia isi prezinta "obisnuita-ti" discreditare fata de cei care incearca sa construiasca "un calibru" prin care fiecare aplicant la DV 2010 sa-si poada dovedi certitudinea fotografiei. Deci una peste alta "Rings a bell !" dar pentru cine-l aude..... si poate sa inteleaga cerintele foto pentru urmatoarea promotie de loteristi.

daddy
10-17-2008, 11:13 AM
Nu pe Calea Victoriei musai si nici in Bucuresti neaparat. Mersi pentru atentionare. Oare toti romanii care aplica pt. DV locuiesc in afara Romaniei? :rolleyes:


Eu as spune altfel, adica : �nu in Bucuresti musai�.., dar pe Calea Victoriei sigur veti face un foto de calitate�.� . Shrek, propunerea ta este clara si binevenita. Nimeni nu incearca sa discrediteze fotografii profesionisti sau pe cei care isi �castiga o paine�� din afacerea asta. Eu, de asemenea merg pe acelasi principiu : �decat o poza facuta de un amator in fata unei bucati de panza alba si in spatele a doua surse de lumina in care se suprapun umbre si nu numai�.., mai bine ne imbracam frumos si mergem la fotograf unde stie el ce stie si ne face pozele bune pentru aplicatie�. OK. Pana aici totul ar parea deslusit. Dar, sunt oameni care au postat chiar pe aici pe forum care au facut totul intocmai propunerii tale insa dupa ce au aplicat au inceput sa aiba dubii si si-au expus foto in album pentru a cere consultanta asupra acesteia. Iar reactiile au curs suvoi cu raspunsuri negative. Deci, intrebarea la care se cauta raspunsuri este : Cum putem stii daca o poza facuta la foto studio intruneste toate elementele cerute la DV 2010 ? � sau mai cu seama, cum putem sa verificam daca fotograful � profesionist� si-a facut treaba asa cum i s-a cerut ? Daca vom avea cunostintele necesare atunci ne vom putea da seama repede daca poza e buna sau nu. Iar daca suntem atat de ocupati sau poate nu ne intereseaza deloc �conceptul foto� atunci ca desigur incercam sa cautam raspunsuri si in alta parte. Iar din cate aplicatii respinse din cauza foto exista in fiecare an, mi se pare normal ca studiourile foto sa fie clasate la bune si mai putin bune. Noi aici vorbim de o fotografie tehnica ci nu de una artistica. Sunt cateva cerinte clare, care din cate vad eu, sunt foarte multi foto profesionisti ce nu le pricep. Asa ca subiectul este binevenit iar cei care au cunostinte avansate, desigur ca sunt asteptati sa isi expune opinia, nu ? Ca doar de ce existam ?

daddy
10-21-2008, 11:54 AM
Pentru cei care va aflati deja pe teritoriul Statelor Unite si nu aveti posibilitatea sa va informati si sa va puneti la punct cu informatiile DV 2010, atat despre foto cat si despre formularul pentru aplicatie, va recomand un Foto Studio online, care din cate vad eu, stie sa-si faca treaba intr-un mod cat mai profesional. Deci, daca nu va descurcati nici cum...., cei care sunteti deja acolo si doriti sa aplicati intr-un mod mai practic as zice eu..., dar contracost, studiati site-ul: http://www.doicamera.com/dv2010.htm



http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=13&pictureid=73

charlye30
10-25-2008, 11:37 PM
Vad ca de cand cu faimosul Split , nimeni nu mai are curajul sa reia subiectul .
Big deal, cum ar zice altii ;)
O intrebare pt cei care vor sa se inscrie la DV 2010 ....
Cum a ti facut pozele pana la urma?
Ce criterii tehnice si artistice a ti indeplinit?
Ce dimensiune are poza si cat este DPI ?

ANGELIK
10-27-2008, 10:16 AM
buna,am o nelamurire!!! pe forum se tot vorbeste despre marimea pozei care sa fie in JUR DE 100 kb iar pe site 240 kb ce se intampla cine ma poate lamurii?!!!!:bere:

charlye30
10-27-2008, 10:28 AM
buna,am o nelamurire!!! pe forum se tot vorbeste despre marimea pozei care sa fie in JUR DE 100 kb iar pe site 240 kb ce se intampla cine ma poate lamurii?!!!!:bere:
Marimea pozei este data de dimensiunea in inch ( implicit de dpi ) .....
Daca poza se face 600 x 600 pixeli cu un DPI de 300 pixeli .... vom avea dimensiunea pozei in inch de 2 INCH ... astfel incat poza va fi in jur de 100 kb.
Daca poza se face 600 x 600 pixeli cu un DPI de 96 (72, etc ) pixeli .... vom avea dimensiunea pozei in inch de peste 8 INCH ... astfel incat poza va fi in jur de 180-230 kb.
Am dezbatut pe tema DPI .. cat ar fi cel mai indicat sa fie .....
Pt a rezulta o poza la printare de 2 inch ... trebuie sa avem DPI de 300 pixeli.

:good:

xplaur
10-27-2008, 02:54 PM
Asta ar fi poza cu care as vrea sa aplic la DV 2010 (poza sotiei este similara).

http://paginaloteristilor.ro/forum/album/albums/userpics/19333/Lau.jpg

Astept pareri!

daddy
10-27-2008, 03:22 PM
Asta ar fi poza cu care as vrea sa aplic la DV 2010 (poza sotiei este similara).

http://paginaloteristilor.ro/forum/album/albums/userpics/19333/Lau.jpg

Astept pareri!

Eu, unul, nu as aplica, cu o asemenea fotgrafie din motivul ca este facuta cu un echipament foto care nu este profesional (gen tel. mobil si alte "sapuniere digitale") deci nu are o rezolutie foarte mare. Din cat apreciez eu, camera cu care ai preluat imaginea are pe undeva intre 1.2 MP si 4 MP, nici intr-un caz mai mult. Fotografia indeplineste la prima vedere cerintele insa rezolutia lasa muuuuult de dorit. Incearca sa folosesti un echipament care sa aiba rezolutia intre 8 Mp si 11 MP, iar atunci ca desigur va iesi ceva mai mult decat onorabil. Astept sa revii. Succes !!!

charlye30
10-27-2008, 05:09 PM
Poza are urmatoarele caracteristici

http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=12&pictureid=74



Pt mine nu intruneste conditiile .... si cum v am mai spus .... mare grija de DPI ( la rezolutia pixeli/inch )
Marimea fisierului in KB este 159 kb ..... cu rezolutia asta ......
M am jucat putin si am facut-o la 300 DPI si mi a scazut dimensiunea in KB pana la 154kb
Eu unul nu as candida cu ea .... rezolutia in pixeli foarte mica.

Julian
10-28-2008, 12:36 AM
Eu, unul, nu as aplica, cu o asemenea fotgrafie din motivul ca este facuta cu un echipament foto care nu este profesional (gen tel. mobil si alte "sapuniere digitale") deci nu are o rezolutie foarte mare. Din cat apreciez eu, camera cu care ai preluat imaginea are pe undeva intre 1.2 MP si 4 MP, nici intr-un caz mai mult. Fotografia indeplineste la prima vedere cerintele insa rezolutia lasa muuuuult de dorit. Incearca sa folosesti un echipament care sa aiba rezolutia intre 8 Mp si 11 MP, iar atunci ca desigur va iesi ceva mai mult decat onorabil. Astept sa revii. Succes !!!

eu am facut poza pentru aplicatie cu o sapuniera digitala de 2.1 MP, avand ca fundal alb peretele de la bucatarie..:yum:.. pentru o poza cu o rezolutie de 600 x 600 nu ai nevoie de camera de 12 MP.. e bine daca o ai , dar nu este obligatoriu..;)

daddy
10-28-2008, 12:46 AM
eu am facut poza pentru aplicatie cu o sapuniera digitala de 2.1 MP, avand ca fundal alb peretele de la bucatarie..:yum:.. pentru o poza cu o rezolutie de 600 x 600 nu ai nevoie de camera de 12 MP.. e bine daca o ai , dar nu este obligatoriu..;)

Da, acuma depinde de fiecare cum vede cerintele foto pentru DV 2010. Eu, unul nu as aplica cu poze facute cu echipamente gen tel. mobil sau camere sub 8 MP. Daca vrei sa dovedesti ca se poate, poti sa pui pe photo validor poze facute oriunde si oricum, doar dimensiunea de 600x600 sa o aiba ca de altfel nici nu ma indoiesc ca nu ti le-ar accepta. Asa cum am zis, depinde de fiecare...., si de modul serios in care isi trateaza fiecare aplicatia la DV 2010. De data aceasta "bobocii" se numara la primavara. Asteptam sa vedem..., fotografi care au echipamente profi sunt peste tot, doar ca mai trebuie putina atentie si totul se rezolva. Important e ca dupa ce ai facut o poza pe care sa nu ti-o autoreprosezi deloc, sa apara si sansa extragerii ca apoi sa vezi ca efortul nu a fost zadarnic. Succes !!! :good:

xplaur
10-28-2008, 01:52 PM
De asta ce ziceti? (http://paginaloteristilor.ro/forum/album/displayimage.html?pid=1013&fullsize=1)

charlye30
10-28-2008, 10:51 PM
De asta ce ziceti? (http://paginaloteristilor.ro/forum/album/displayimage.html?pid=1013&fullsize=1)

Poza e buna scoasa pe hartie ;) ... e super bine modificata in Adobe sau in alt program ....
Ideea este sa nu modificati nimik ( umbre, culoare, etc) ci doar sa redimensionati poza
Trimite mi poza bruta( negativul ) pe messenger si vedem ce putem face :bere:

skynet
11-05-2008, 08:13 PM
Nu pe Calea Victoriei musai si nici in Bucuresti neaparat. Mersi pentru atentionare. Oare toti romanii care aplica pt. DV locuiesc in afara Romaniei? :rolleyes:

ha ha ha !!! pare ca italia nu a fost la inaltimea viselor romanilor,si nici spania de altfel.....

charlye30
11-05-2008, 09:39 PM
ha ha ha !!! pare ca italia nu a fost la inaltimea viselor romanilor,si nici spania de altfel.....
Ai gasit asa buna gluma ? :confused:
Aici se vorbea despre fotografiile celor ce vor aplica pt DV 2010 ..... :good:
Italia sau Spania ..... au fost la inaltimea viselor romanilor, altfel nu ar fi plecat asa multi romani in Europa, pt ca se traieste mult mai bine ca in Romania .... si stim bine ca fiecare merge si traieste acolo unde ii este mai bine ......
Daca preferam sa aplicam pt loterie si sa mai si castigam nu inseamna ca tara in care am trait nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor ...... romanii aleg sa mearga intr-o alta tara unde se traieste mai bine si unde munca le este respectata printr-un salariu pe masura !!!!

skynet
11-06-2008, 07:25 PM
Ai gasit asa buna gluma ? :confused:
Aici se vorbea despre fotografiile celor ce vor aplica pt DV 2010 ..... :good:
Italia sau Spania ..... au fost la inaltimea viselor romanilor, altfel nu ar fi plecat asa multi romani in Europa, pt ca se traieste mult mai bine ca in Romania .... si stim bine ca fiecare merge si traieste acolo unde ii este mai bine ......
Daca preferam sa aplicam pt loterie si sa mai si castigam nu inseamna ca tara in care am trait nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor ...... romanii aleg sa mearga intr-o alta tara unde se traieste mai bine si unde munca le este respectata printr-un salariu pe masura !!!!

of! of! of! cum ne credem mai .....destepti decit altii!!! sigur ca era o gluma buna,si chiar mai mult,bazata pe o realitate destul de cruda! daca cu adevarat locuiesti in italia cu siguranta ca ai cunostinte cara se intorc in tara din cauza pierderi locurilor de munca in italia si vor fi din ce in ce mai multi...;iar in ce priveste munca in europa foarte putine lucruri poti sa mi explici, pentru ca aceasta "experienta" o traiesc in prima persoana de mai mult de opt ani ...capisci?!
un saludo!

daddy
11-06-2008, 08:56 PM
....iar in ce priveste munca in europa foarte putine lucruri poti sa mi explici, pentru ca aceasta "experienta" o traiesc in prima persoana de mai mult de opt ani ...capisci?!
un saludo!

Initial te interesa daca poti sa aplici pentru un GC din Espana, prin DV 2010, ca apoi sa stai tot in Espana....., iar acum te oferi sa dai consultanta in ale muncii peste granitele Romaniei.... Deci intrebarea am inteles-o cu GC, dar explicatii in ale muncii peste granita...., din cate vad eu..., nu ti-a cerut nimeni. Sau crezi ca nu stie lumea pe unde traiesti si cu ce te ocupi ? ;)

skynet
11-06-2008, 09:07 PM
Initial te interesa daca poti sa aplici pentru un GC din Espana, prin DV 2010, ca apoi sa stai tot in Espana....., iar acum te oferi sa dai consultanta in ale muncii peste granitele Romaniei.... Deci intrebarea am inteles-o cu GC, dar explicatii in ale muncii peste granita...., din cate vad eu..., nu ti-a cerut nimeni. Sau crezi ca nu stie lumea pe unde traiesti si cu ce te ocupi ? ;)
daca a exista o intrebare cu siguranta ca nu era adresata tie iar interventia ta de mai sus demonstreza ca intoarcerea in tara de moment nu este o alternativa...din pacate! este populata!(romania)

daddy
11-06-2008, 09:14 PM
daca a exista o intrebare cu siguranta ca nu era adresata tie iar interventia ta de mai sus demonstreza ca intoarcerea in tara de moment nu este o alternativa...din pacate! este populata!(romania)

Deci : "Atentie La Fotografii - DV2010 !!!" Daca te intereseaza ceva cu privire la foto, putem sta de vorba. Dar despre pornirile tale cu privire la diaspora din Spania sau de pe unde o fi ea de prin Europa....,fii bine dispus si deschide in topic ca urmasi s-or gasi sa te contreze. Aici totusi ar fi bine sa pastram linia subiectului, nu ? Sau de cele mai multe ori prea multa "agerime a mintii" mai face si "bum".... ;)

daniel_tudor71
11-09-2008, 02:25 PM
Am facut si eu pozele pentru a aplica insa am o nedumerire.
In poza, se vede putin de tot umbra la ureche. Are ceva ?
Am incercat sa o editez cat de cat dar nu prea pot sa scot umbrele.

charlye30
11-09-2008, 02:27 PM
Am facut si eu pozele pentru a aplica insa am o nedumerire.
In poza, se vede putin de tot umbra la ureche. Are ceva ?
Am incercat sa o editez cat de cat dar nu prea pot sa scot umbrele.

Dc ai incercat sa modifici fotografia pica din start .... nu trebuie decat sa faci resize pt a avea 600x600 pixeli.

daniel_tudor71
11-09-2008, 03:38 PM
Dc ai incercat sa modifici fotografia pica din start .... nu trebuie decat sa faci resize pt a avea 600x600 pixeli.
Doar am facut resize pentru rezolutia corecta, si, avand in vedere ca era putin inchisa imaginea, am umblat un pic la ea.
Atat.

charlye30
11-09-2008, 03:39 PM
Nu trebuie sa umbli deloc la luminozitate si contrast .....
Lasi poza originala din camera foto si dai daoar resize.

Aramis
11-09-2008, 04:16 PM
Am facut si eu pozele pentru a aplica insa am o nedumerire.
In poza, se vede putin de tot umbra la ureche. Are ceva ?
Am incercat sa o editez cat de cat dar nu prea pot sa scot umbrele.
depinde de umbre.

daniel_tudor71
11-09-2008, 05:14 PM
Nu trebuie sa umbli deloc la luminozitate si contrast .....
Lasi poza originala din camera foto si dai daoar resize.
Vreau sa refac poza dar parca iese putin inchisa la culoare.
De ce nu e bine sa o modifici ?

charlye30
11-09-2008, 06:57 PM
Vreau sa refac poza dar parca iese putin inchisa la culoare.
De ce nu e bine sa o modifici ?

Poza nu trebuie modificata.
Daca ar fi scoasa pe hartie nu ar fi nicio problema....dar tu trimiti electronic poza si ei isi dau seama dc ai modificat luminozitatea, contrastul, dc ai scos umbrele, etc.
Pana la urma fiecare face cum crede .... dar sansele de a fi descalificat sunt foarte mare .....
Cum am mai spus ..... camera foto si luminile din studio conteaza f mult ....
Bafta :bere:

daniel_tudor71
11-10-2008, 09:15 PM
Am mai facut 3 poze insa au iesit putin inchise la culoare.
Daca umblu putin la contrast, exista sansa sa nu ma accepte ?
Sa le las asa, sau sa le modific ? Sunt putin in dubii...

charlye30
11-10-2008, 09:43 PM
Am mai facut 3 poze insa au iesit putin inchise la culoare.
Daca umblu putin la contrast, exista sansa sa nu ma accepte ?
Sa le las asa, sau sa le modific ? Sunt putin in dubii...
Pozele nu trebuiesc modificate. Este cel mai indicat.
Apropos unde iti faci pozele ? Le faci tu sau mergi la un studio foto?
Dc le-ai facut la un studio mergi la acel studio unde le ai facut, da-i in cap cu pozele si spune-i ca pozele trebuie sa indeplineasca anumite cerinte.
Lumina din studio si aparatul foto conteaza f mult. Altfel o sa iti iasa mereu intunecate sau cu umbre.
Cu cat are lumini mai multe care bat pe fundal, in studio, cu atat e mai bine.


PS alege un studio bun, chiar dc e mai scump ... dar care are lumini bune si aparat foto care scoate rezolutie mare

bigu81
11-12-2008, 06:14 PM
va faceti mult prea multe probleme pentru niste amarate de poze...atat va place sa despicati firul in patru degeaba...sunt atatia loteristi care au castigat cu poze banale...eu de exemplu am niste poze facute cu umbre, pe balcon, pe fond albastru.Oricum fiecare face cum crede, dar va faceti mult prea multe probleme pentru nimic.

annet
11-15-2008, 09:03 PM
Buna aramis!!!

am revenit ! am facut astazi pozele in sfarsit !!! eu si copii . te rog mult ajuta-ma ,vreau sa le vezi si sa-mi confirmi daca sunt ok ...conform coditiilor de aplicare !

M-am dus cu condiile de aplicare printate si cei de la centrul foto digital au spus ca sunt lucrate photoshop si ca le-au facut conform cerintelor ..

era un nene iritat rau de tot acolo ca era aproape de ora inchiderii si ne-a luat ca pe banda rulanta ....eu personal nu sunt incantata de ele ....nu suntem noi papusi barbie dar toate imperfectiunile fetei au iesit in evidenta :(( m-a pus sa-mi strang parul si eu si fetita sa ne scoatem cerceii si parul dupa ureche ,,cica asa trebuie ca altfel ne descalifica ... pentru ca se poate interpretata daca avem parul peste urechi sau breton ca vrem sa ascundem imperfectiuni ale fetei ...ma rog ....important este sa se incadreze in detaliile tehnice adika cei 24 biti...marimea fisierului de 240 KB rezolutia de 600 x 600 pixeli etc. etc....Eu nu ma pricep si nici nu am cum sa verific . Daca nu sunt Ok ! il desfintez pe nenea ala zau ..eram prea agitata si vroiam sa le fac neaparat astazi .....Nu puteam sa le fac decat sapt viitoare ... in cursul saptamani sunt copii la scoala si eu la serviciu ... Scuze pentru atatea detalii ...dar sunt foarte suparata nerabdatoare sa-mi spui daca sunt ok pozele :( Se mai poate umbla la luminozitate ?? mi se par total nereusite :(Pozele le trimit pe mail ...e ok ??
miiii de multumiri si astept un semn

daddy
11-15-2008, 11:03 PM
M-am dus cu condiile de aplicare printate si cei de la centrul foto digital au spus ca sunt lucrate photoshop si ca le-au facut conform cerintelor ..


NU vreau sa te descurajez, insa atata timp cat pozele sunt lucrate in photoshop si daca poza o deschizi doar cu modestul Opanda IExif & IExifPro Viewer V2.3 (http://www.opanda.com/en/iexif/) atunci vei avea neplacuta surpriza sa vezi clar ca pozele pot sa aiba anumite neclaritati in formatul brut in ceea ce privesc cerintele DV 2010. Mie imi este cert faptul ca fotografia trebuie sa fie una lucrata doar din fotokamera si lumini de studio, fara a se interveni si modifica nimic ulterior cu ajutorul softurilor, inclusiv nici in IExif-ul pozei nu va trebui modificat nimic, asta asa ca sa ai o liniste certa ca ai aplicat cu poze bune. Succes in continuare !!!

annet
11-16-2008, 10:53 PM
Oameni buni ! va rog nu de asta avem noi nevoie acum ! nu vrea sa va certati din cauza mea.... am mare nevoie de un sfat ! nu intrigi si neintelegeri intre voi !

Va respect parerile si nimic nu va schimba asta ..indiferent ca sunt sau nu de comun acord .. Fiecare din voi a avut experiente diferite si este normal ..
Ma adresez lui aramis pentru ca a fost singurul care mi-a raspuns imediat in momentul in care am intrat si eu pe acest site si am devenit membru , dar astept pareri si sfaturi din partea tuturor ... Va consider pe toti de un real ajutor ...informatiile pe care le-am gasit aici chiar mi-au fost de un real ajutor .

Si daddy si aramis ati scris pe acest forum chestii super inteligente si ma refer la toate sectiunile ... nu merita sa aveti astfel de dispute

deci ..pozele!! am incercat sa le trimit pe mail.... dar din pacate am primit mesaj de eroare si nu stiu de ce ?! am pus pozele si la mine in my album , poti sa le verifici si acolo?:confused: cu riscul sa te enervez aramis te rog spune-mi exact pe ce adresa de mail pot sa le trimit :(

multumesc ! si bafta tuturor
iar celor care doresc sa ne ajute pe noi aspirantii ....tot respectul:good:

Aramis
11-17-2008, 04:43 AM
[email protected]

Anah1
11-17-2008, 12:25 PM
Aramis ti-am trimis si eu niste poze pe mail, te rog sa-mi spui daca sunt ok, nu as vrea sa o dar iar in bara.
Mersi mult

daddy
11-17-2008, 12:59 PM
...iar celor care doresc sa ne ajute pe noi aspirantii ....tot respectul:good:


Respectele mele, stimata doamna, insa fotografiile expuse in album au caracteristici care va descalifica pentru succesarea aplicatiei la DV 2010.
Inainte de toate fotografiile (toate trei) sunt taiate la dimensiunea de 599x599 pixeli, pe cand dimensiunea ceruta este de 600x600 pixeli. Apoi, IExif-ul pozei este "acoperit" la toate trei, astfel deducandu-se din aceasta ca poza ar putea fi modificata in soft, dar trecand peste asta, obiectez faptul ca pe fundal exista umbre in partea de jos a urechilor, in poza d-voastra capul nu este drept, la poza baiatului dimensiunea de la baza ochilor la marginea de jos a pozei are exact 336 pixeli, ceea ce inseamna ca este la limita. Ca si rezoltutie, pozele nu sunt facute cu echipamente profesionale de studio, (96 dpi mi-ar indica faptul ca ati folosit ceva camera foto de pana la 7-8 mp) , fizionomiile nefiind focalizate suficient asa precum scrie in instructiuni. Va recomand sa contactati un fotograf profesionist si sa incercati sa-i explicati toate aceste caracteristici de care aveti nevoie. NU imi place sa ma contrez cu nimeni, insa datorita exigentei si seriozitatii cu care nu numai eu dar si altii, tratam o aplicatie DV 2010, s-a ajuns la opinii diverse pe acest site. Eu nu am pareri si opinii despre poze. Asa se cer, asa trebuiesc facute, bineinteles daca nu doriti sa aplicati in zadar. Daca da, atunci faceti cum doriti d-voastra. Succes !!!

RainHawk
11-17-2008, 05:16 PM
Intrebare tehnica pentru cunoscatori:

Presupunem ca avem o poza facuta in studio care respecta toate cerintele, fara imagini in fundal, fara umbre, o poza perfecta.

Sa presupunem ca poza a fost facuta cu un super DSLR si super lumini.

Dupa ce DOAR am facut crop, center, masuram ochi, nas, urechi, pleoape, sprancene (adica ce teoretic ne este permis) descoperim ca poza are mai multi kb decat trebuie.

Imaginea trebuie sa fie:
600 x 600
300 px/inch (desi nu scrie nicaieri)
2 inch la printare (desi nu scrie nicaieri)

Ce e de facut?

Este permis doar <b>Save</b> , <b>Save As</b>, nu si <b>Save for web<b/>.

annet
11-17-2008, 08:31 PM
off ! multumesc daddy ...au spus la studioul foto ca stiu despre ce este vorba si ca au mai facut ..ce puteam sa fac ..o sa le fac in alta parte ..

annet
11-17-2008, 08:50 PM
deci oameni buni ! ma duc sa le fac in alta parte !

daca stie cineva pe forum un studio bun si de incredere in Bucuresti ...va rog sa-mi spuneti

daddy
11-17-2008, 08:55 PM
deci oameni buni ! ma duc sa le fac in alta parte !

daca stie cineva pe forum un studio bun si de incredere in Bucuresti ...va rog sa-mi spuneti

Da, sfatul meu este sa va faceti alte poze. Studiouri bune sunt destule, problema se pune sa gasesti fotograful perseverent care sa inteleaga ceea ce are de facut si sa nu puna accentul pe retusuri ulterioare din software. Mult succes !!! Cu siguranta o sa reusiti !

charlye30
11-17-2008, 09:43 PM
Intrebare tehnica pentru cunoscatori:

Presupunem ca avem o poza facuta in studio care respecta toate cerintele, fara imagini in fundal, fara umbre, o poza perfecta.

Sa presupunem ca poza a fost facuta cu un super DSLR si super lumini.

Dupa ce DOAR am facut crop, center, masuram ochi, nas, urechi, pleoape, sprancene (adica ce teoretic ne este permis) descoperim ca poza are mai multi kb decat trebuie.

Imaginea trebuie sa fie:
600 x 600
300 px/inch (desi nu scrie nicaieri)
2 inch la printare (desi nu scrie nicaieri)

Ce e de facut?

Este permis doar <b>Save</b> , <b>Save As</b>, nu si <b>Save for web<b/>.

Un exemplu .... in photoshop
Poza originala are
- Pixel Dimensions Width 1536 pixeli si Height 2048 pixeli
- Resolution 72 pixels/ inch ( DPI )
- Document Size Width 21,333 inch si Height 28,444

http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=12&pictureid=81

O aducem la dimenisiunile 600 x 600 pixeli ; 300 px/inch (DPI) si 2 inch

http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=12&pictureid=80

Save As .... si posibilitatea sa salvam poza la ce dimensiune dorim ( vezi Image Options si Quality )

http://paginaloteristilor.ro/forum/picture.html?albumid=12&pictureid=79


Am trecut testul RainHawk ? :bere:
Ce premiu imi dai ....

RainHawk
11-18-2008, 08:38 AM
Hai sa lamurim odata ce e cu pozele pentru DV si cum se face validarea.

1. Pozele initiale nu sunt procesate, sunt milioane de poze, sistemul doar verifica cerintele de dimensiuni si atat, nimic mai mult.

2. Dupa ce se face extragerea castigatorilor are loc procesul de identificare pentru fiecare castigator si respectiv Facial Recognition Analysis unde se cauta:

- Daca in cadrul aceleasi DV exista intrari duplicate (poze + date personale).
- Daca persoana care a castigat nu este pe lista "neagra" cu interdictie in US (poze + date personale).
- Daca poza castigatorului seamana cu vreo poza din alte editii DV si daca s-a schimbat ceva in datele castigatorului.

Aceste verificari sunt facute initial de sistem care informeaza si despre posibile probleme, confirmarea finala este facuta manual.

Acelasi sistem de Facial Recognition este folosit si la politie, la vize, aeroporturi, etc.

Motivul pentru care au cerut:

- poze mai mari,
- elementele fetei (nas, ochi, barbie, etc) sa fie in anumite dimensiuni,
- sa nu zambim (pentru ca se modifica niste date - vezi mai jos cum se face Facial Recognition)
- fara ochelari de soare si ce mai zic ei pe acolo,
- fara umbre pe fundal si fara fundal "incarcat",
- poza sa fie clara iar trasaturile bine conturate,

este pentru a identifica si mai usor persoana din poza.

Oricum softul identifica persoana dar trebuie sa faca niste operatiuni de ajustare care necesita mai mult timp.

****************************
Cum se face FR (facial recognition):
****************************

Fata noastra are aproximativ 80 puncte cheie printre care distanta intre ochi, nas si ochi, pometi, nas si barbie, latimea gurii, latimea dintre pupile, distanta dintre ochi si barbie, latimea nasului, etc, etc.

Sistemul nu foloseste ca puncte de comparatie urechile persoanei. In pozele DV o sa vedeti urechi acoperite sau nu.

Aceste dimensiuni sunt citite de catre soft si se face un model 3D bazat pe puncte apoi sunt comparate cu ce exista in baza de date. In cazul in care apar similaritati, softul semnaleaza (vezi procedura de identificare de mai sus).

Sistemul de Facial Recognition este dezvoltat de catre Identix LLC (www.identix.com) si se numeste FaceIt.

Acum, revenind la oile noastre respectiv la poze DV.

- EXIF-ul imaginii asta tot superdiscutat aici este aproape irelevant pentru DV. Softul citeste doar data pozei sa fie sub 6 luni si alte mici date pe acolo. Cand iti faci o poza pentru DV nu dai examen pentru Adobe Certified Expert si ei sunt constienti de asta.

Faptul ca pe o poza nu apare EXIF-ul nu inseamna ca ai "matrasit" poza.

- Pozele cu care aplicam trebuie sa se incadreze in cerintele lor dar aceste cerinte sunt indrumari generale. Nu se specifica ca trebuie sa ai un contrast intre fundal si fata de xx% sau ca trebuie sa ai fata de xx% rosu, dintii de xx% galben sau mai stiu eu ce. Pur si simplu trebuie o poza normala, nu prea intunecata, nu prea luminoasa, fara umbre evidente, fata sa se vada clar si sa fie la o rezolutie buna.

In rest NU VA mai stresati atat cu poze facute la fotograf, le puteti face si acasa daca vreti si puteti sa respectati cat de cat cerintele din instructiuni. Tineti minte ca nu concurati pentru vreun post la Paramount Pictures sau Pixar Studios si nici la Miss & Mister Universe.

Si sunt destui forumisti pe aici care s-au oferit sa va ajute cu pozele si ei stiu despre ce e vorba cu pozele pentru DV.

Daca am mai uitat cate ceva, imi pare rau, am scris la postul asta de ma dor degetele iar neuronul meu singuratic nu a facut fata cu brio. :)


************************************************** **
Daca vreti sa cititi mai multe despre tehnologie si alte chestii:

Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor (http://paginaloteristilor.ro/forum)
- WhiteHouse.gov (http://www.whitehouse.gov/omb/expectmore/detail/10000406.2004.html)

- State.gov (http://www.state.gov/documents/organization/41604.pdf)

- Gogole Books (http://books.google.com/books?id=PfmuLdR66qwC&pg=PA27&lpg=PA27&dq=DV+lottery+Facial+recognition&source=bl&ots=hqOeRnQ5Qi&sig=kCr2-NZSa9zErHe8RzBk71PboV4&hl=en&sa=X&oi=book_result&resnum=6&ct=result#PPA28,M1)

- Wikipedia : Facial Recognition Systems (http://en.wikipedia.org/wiki/Facial_recognition_system)

- How stuff works (http://electronics.howstuffworks.com/facial-recognition.htm)

Anah1
11-18-2008, 11:05 AM
Va rog cine se pricepe la poze, as dori sa vi le trimit pe mail sa imi confirmati daca sunt ok sau nu, le-am trimis deja lui Aramis dar no answer pana acum, cine ma mai poate ajuta?
multumesc

Aramis
11-18-2008, 11:14 AM
am spus din start că am nevoie de 48 de ore ca să mă uit la fotografii. oric�t de mult aş vrea să ajut şi ştiu că sunteţi nerăbdători, trebuie să mă ocup şi de altele. mulţumesc pentru �nţelegere.

Aramis
11-18-2008, 12:43 PM
Va rog cine se pricepe la poze, as dori sa vi le trimit pe mail sa imi confirmati daca sunt ok sau nu, le-am trimis deja lui Aramis dar no answer pana acum, cine ma mai poate ajuta?
multumesc

poţi verifica e-mailul.

daddy
11-18-2008, 01:28 PM
Post sters la cererea autorului.

karmena
11-21-2008, 02:10 PM
Buna pentru toti.
Eu sunt noua aici si sunt si foarte stresata, am fost la 3 fotografi in Valcea pentru poze si la ultima pe care fotograful profesionist mi-a dat-o pe cd vad data crearii 21 noiembrie iar data modificarii 13.07.2008 ???

Aramis, te rog mult pot sa-ti trimit tie poza primita si sa-mi spui ce crezi?

Sau daca mai vrea cineva sa ma ajute va rog sa postati.
Multumesc mult.

Gigi
11-21-2008, 08:50 PM
Pentru modificat poze : face-ti 2 poze de la distanta de 2m .....cu aparatul una vertical si una orizontal deschide poza cu Microsoft Office Picture Manager apoi mouse dreapta dai pe Edit Pictures.......600 pixels high by 600 pixels wide.....vezi care se poate modifica dupa care verifici pe http://www.dvlottery.state.gov/ Photo Validator BAFTA

Aramis
11-21-2008, 08:55 PM
primii paşi sunt corecţi dacă nu ai altceva la �ndem�nă, dar nu suficienţi. mai sunt şi alte condiţii de �ndeplinit. cum v-am mai spus, dacă era aşa de simplu c�inele meu c�ştiga probabil loteria. dar nu am reuşit să �i aduc mărimea capului (de la creştet p�nă la bărbie:roll:) la dimensiune.
iar anul trecut am aplicat cu fotografia unei broşe. validată de site...

Gigi
11-22-2008, 11:59 AM
Eczplicat perfect, da` schmenu` cu vertical shi orizontal, tot nu m am prins. Shi di sche trebe musay 2, i kumva ca la buletine ?;)

Nu , dar numai una se poate modifica , eu nu sant specialist si asa am facut si am fost selectionat

Gigi
11-22-2008, 01:30 PM
primii paşi sunt corecţi dacă nu ai altceva la �ndem�nă, dar nu suficienţi. mai sunt şi alte condiţii de �ndeplinit. cum v-am mai spus, dacă era aşa de simplu c�inele meu c�ştiga probabil loteria. dar nu am reuşit să �i aduc mărimea capului (de la creştet p�nă la bărbie:roll:) la dimensiune.
iar anul trecut am aplicat cu fotografia unei broşe. validată de site...

Am locuit in Olanda cu ani buni in urma si odata am dus in Belgia o familie de Ro. din Bucuresti care doreau sa se predea la Petit Chateau in Brussel . Dar am ajuns dupa ora 12:00 AM si ia chemat a doua zi. Dar acolo am intalnit niste Romanasi la fel de isteti , care prin filosofia lor de a despica firu in patru cu catel si etc ... mai mult iau incurcat decat descurcat , bineinteles ca i-am dus inapoi in Olanda si a doua zi de dimineata inapoi la Petit Chateau , oamenii mi-au multumit cu lacrimi ........

Eu asa mi-am facut pozele dupa care le-am verificat . Si am fost selectat .....Bafta tuturor

Aramis
11-22-2008, 01:36 PM
Am locuit in Olanda cu ani buni in urma si odata am dus in Belgia o familie de Ro. din Bucuresti care doreau sa se predea la Petit Chateau in Brussel . Dar am ajuns dupa ora 12:00 AM si ia chemat a doua zi. Dar acolo am intalnit niste Romanasi la fel de isteti , care prin filosofia lor de a despica firu in patru cu catel si etc ... mai mult iau incurcat decat descurcat , bineinteles ca i-am dus inapoi in Olanda si a doua zi de dimineata inapoi la Petit Chateau , oamenii mi-au multumit cu lacrimi ........

Eu asa mi-am facut pozele dupa care le-am verificat . Si am fost selectat .....Bafta tuturor

felicitări. nu ne dai şi nouă un CN, ca să ştim cum stai? că aşa e politicos aici, cei selectaţi la loteria vizelor se prezintă spun�ndu-şi CN (�nlocuind ultimele 3 caracter cu x), de unde sunt, dacă au sau nu au familie (adică c�ţi dependenţi).
dacă eşti deja posesor de viză luată prin DV, te aşteptăm cu o poveste a interviului tău, pentru că de aia suntem aici, să �nvăţăm unii de la alţii.
eventualele experienţe americane sunt cu at�t mai mult binevenite.

Gigi
11-22-2008, 08:35 PM
Buna Aramis , buna tuturor . Mersi si iti doresc tot ce imi doresc si mie si tuturor celor care intretin acest forum , extraordinar de folositor pentru cei interesati , eu nu as avea rabdare sa raspund fiecarei intrebari copilaresti puse de catre cititori .

akolo
11-26-2008, 08:25 PM
in pozele pentru aplicare e recomandabil imbracaminte de gala? sper ca nu e offtopic asta :D

Aramis
11-26-2008, 08:40 PM
nu, e ok cam orice fel de �mbrăcăminte, at�ta vreme c�t o să se vadă maxim umerii.

imthatguy
11-27-2008, 01:14 PM
off... ma ajuta si pe mine cineva?
am o poza exact 600x600 si 240 Kb si tot degeaba. nu imi valideaza!:(
imi tot zice ca Your picture must be 600x600 pixels cand deja poza ESTE de 600x600! ce tot vor astia?

akolo
11-27-2008, 05:48 PM
poate sa-mi spuna cineva sigur cam la cat dpi trebuie setata fotografia? sau ce dimensiune trebuie sa iasa la printare. multumesc

Aramis
11-27-2008, 05:58 PM
nu poate să-ţi spună nimeni sigur, pentru că nu este trecut �n cerinţe...

akolo
11-27-2008, 06:10 PM
am citit ieri cred aproape tot threadul asta, si am inteles cam ceva intre 150-300? sau cel putin asa a facut lumea. sau 2x2 inch la printare. cred ca e ok oricum daca e 600x600 rezolutia

trip
11-28-2008, 07:47 AM
am citit ieri cred aproape tot threadul asta, si am inteles cam ceva intre 150-300? sau cel putin asa a facut lumea. sau 2x2 inch la printare. cred ca e ok oricum daca e 600x600 rezolutia

Cind am inceput acest subiect nu ma asteptam sa se intinda pe 17 pagini. Majoritatea celor care au contribuit cu raspunsuri, au facut-o in mod clar si la obiect.
NU vad motivul pentru care tu esti preocupat de detalii legate de tiparirea pozei.
Inca o data, poza digitala:
-600 X 600 pixeli
-maximum 240kb marimea fisierului

bigu81
12-01-2008, 05:30 AM
Treaba cu pozele sta asa....poti fi descalificat pt poze doar in cazul in care ai pe fundal copaci, etc sau imaginea nu e bine focalizata. Aceste poze se vor folosi in eventualitatea castigarii la ambasada USA la Bucuresti....dar exista si posibilitatea ca aceste poze sa nu fie bune si totusi sa castigati. In acest caz veti fi indrumutati in ziua interviului la o dubita pt fotografii noi, indrumati de catre personalul ambasadei. Asa ca va faceti mult prea multe griji si despicati prea mult firul in 4 pt nimic.

STOICRIS
12-01-2008, 09:27 AM
Buna,
nu ca am lasat pozele pe ultima suta de metri,,,asa s-a primit.
am facut pozele cu un aparat digital cu resize picture am facut 600x600 dar el automat se face la 600x450...am citit ca se poate face crop, etc, dar eu nu am decat paint si nu vad "crop" . in ce programa se poate face asta? ,mersi

STOICRIS
12-01-2008, 09:37 AM
Buna,
nu ca am lasat pozele pe ultima suta de metri,,,asa s-a primit.
am facut pozele cu un aparat digital cu resize picture am facut 600x600 dar el automat se face la 600x450...am citit ca se poate face crop, etc, dar eu nu am decat paint si nu vad "crop" . in ce programa se poate face asta? ,mersi

Am gasit pe net asa ceva http://www.picturemosaics.com/

dar imi face 599x600 sau 601x600 ca trebuie sa tragi cu maina...am luat poza 800x600

Aramis
12-01-2008, 11:21 AM
Am gasit pe net asa ceva http://www.picturemosaics.com/

dar imi face 599x600 sau 601x600 ca trebuie sa tragi cu maina...am luat poza 800x600
.................................................. ...

Aramis
12-01-2008, 11:48 AM
Am gasit pe net asa ceva http://www.picturemosaics.com/

dar imi face 599x600 sau 601x600 ca trebuie sa tragi cu maina...am luat poza 800x600
verifică e-mailul.

STOICRIS
12-01-2008, 02:46 PM
Mersi f. mult Aramis pu redactarea pozelor. acum ma stradui sa trimit:). dar da eroare dupa ce dau continue la 1 pagina.probabil ca e tare incarcat acum...
am incercat sa dau photo validare si la poze dar se intrerupe si asta pe la mijloc.:confused:sper totusi sa reusesc.
ce tine de poze ,,,sa ramana asa, am incercat sa facem asa cum scrie- adica 70% capul, pe fundal alb...dar nu pot verifica chiar cu atata exactitate cat de dreapta e pozitia capului nici la maturi, ce sa mai zic de copii:)

Aramis
12-01-2008, 03:02 PM
Mersi f. mult Aramis pu redactarea pozelor. acum ma stradui sa trimit:). dar da eroare dupa ce dau continue la 1 pagina.probabil ca e tare incarcat acum...
am incercat sa dau photo validare si la poze dar se intrerupe si asta pe la mijloc.:confused:sper totusi sa reusesc.
ce tine de poze ,,,sa ramana asa, am incercat sa facem asa cum scrie- adica 70% capul, pe fundal alb...dar nu pot verifica chiar cu atata exactitate cat de dreapta e pozitia capului nici la maturi, ce sa mai zic de copii:)
pozele le-am validat eu de dimineaţă. voi staţi pe �nscriere, că mai e puţin, �ncă o zi juma' şi gata pe anul ăsta. succes.

dmstangu
12-01-2008, 03:43 PM
Mai erau 3 ore de cand ai postat, Aramis...

STOICRIS
12-01-2008, 03:58 PM
Da,,,nu am patit asa niciodata.Sa nu pot trece la urmatoarea pagina.O fi oare de la supraincarcarea retelei? ca acum sunt la serv si am incercat si de la alt compiuter sa trimit si e la fel. se intrerupe dupa ce dau continue:o

STOICRIS
12-01-2008, 04:08 PM
cat e ora in USA? acum+8h?daca da deja e inchis procesul?:mad:

Aramis
12-01-2008, 04:08 PM
Mai erau 3 ore de cand ai postat, Aramis...
aşa e. nu'ş de ce am rămas la 2 decembrie ca dată limită.

Aramis
12-01-2008, 04:09 PM
cat e ora in USA? acum+8h?daca da deja e inchis procesul?:mad:
se �ncheie peste 1 oră şi 50 minute

STOICRIS
12-01-2008, 04:20 PM
:(se �ncheie peste 1 oră şi 50 minute
mersi,
vad ca nu se schimba situatia la mine...cred ca nu mai reusesc:(asa si imi trebuie daca am lasat pe ultima suta de metri

STOICRIS
12-02-2008, 08:18 AM
IIi multumesc din suflet forumistului nickFlorida datorita caruia am reusit totusi eri sa ma inregistrez la DV! Celor ce sunt in situatia mea le urez rabdare pana prin luna mai!!!!si Noroc:good: